Главният прокурор на Ню Йорк Летиша Джеймс и главните прокурори на още 23 щата отново съдят президента на САЩ Доналд Тръмп в опит да блокират глобалния му режим на мита – само дни след като знаково решение на Върховния съд отмени предишния му опит.

Искът, подаден в четвъртък в Съда по международна търговия на САЩ, цели новите мита на Тръмп да бъдат обявени за незаконни, както и да бъдат разпоредени възстановявания на средства към щатите, съобщава CNBC.

Миналия месец Върховният съд отмени по-голямата част от мащабните мита на Тръмп, въведени миналата година под името „Ден на освобождението“, като постанови, че използването на Закона за международните извънредни икономически правомощия (IEEPA) за налагане на митата е било неправомерно.

Президентът на САЩ обаче се опита да запази ключовата си икономическа политика, като почти веднага обяви нова вълна от мита – този път основана на друг закон, раздел 122 от Закона за търговията от 1974 г. В момента глобалната митническа ставка е 10%, но администрацията на Тръмп заяви, че планира да я увеличи до 15%.

„След като Върховният съд отхвърли първия му опит да наложи широки мита, президентът създава още повече икономически хаос и очаква американците да платят сметката“, казва Джеймс в изявление, предоставено на CNBC.

„Президентът Тръмп пренебрегва закона и Конституцията, за да повиши на практика данъците за потребителите и малките предприятия“, добавя тя.

Действията на коалицията от щатски главни прокурори – повечето от които участваха и в успешния опит за блокиране на първоначалните мита на Тръмп – засилват международната несигурност, породена от тарифната политика на президента. В сряда федерален съд постанови, че компаниите, които са платили мита, отменени миналия месец от Върховния съд, трябва да получат обратно милиарди долари.

Неправомерно използване на закона

В иска си Джеймс и коалицията твърдят, че Тръмп злоупотребява с раздел 122 от Закона за търговията от 1974 г., който според тях е бил предназначен да се справя със специфични парични дисбаланси, възможни по времето, когато САЩ са били под златния стандарт, а не за борба с търговските дефицити.

Главните прокурори също така твърдят, че митата нарушават конституционния принцип на разделение на властите, според който правото да се налагат мита принадлежи на Конгреса. Освен това, според тях, митническите мерки на Тръмп нарушават и изискванията на Закона за търговията от 1974 г., който предвижда те да се прилагат последователно спрямо всички държави.

Според Джеймс новият ход на администрацията представлява „явен опит да се избегне решението на Върховния съд по делото срещу митата, наложени по силата на IEEPA“.

Миналата година Джеймс и още 11 щата съдиха администрацията на Тръмп, за да спрат първата вълна от мита. Този иск по-късно беше обединен с дела на малки компании, засегнати от митата, в делото пред Върховния съд, което се превърна в едно от най-сериозните юридически поражения на Тръмп през втория му мандат.

Самият Тръмп и Джеймс също имат собствена история на съдебни сблъсъци.

През октомври 2025 г. Министерството на правосъдието на администрацията на Тръмп повдигна обвинения срещу Джеймс по две точки – банкови измами и подаване на неверни данни към финансова институция.

В крайна сметка обаче Джеймс не беше обвинена, след като съдия отхвърли обвинителния акт, а две големи журита поотделно отказаха да възобновят делото.