Индия е готова да направи поръчки за самолети на Boeing на стойност до 80 млрд. долара, заяви министърът на търговията и индустрията Пиюш Гоял, което сигнализира за готовността на Ню Делхи да разшири търговията със Съединените щати.

Търсенето на самолети от страна на Индия само по себе си – с поръчки за Boeing, които „все още не са направени, но са готови“ – възлиза на почти 80 млрд. долара, заяви Гоял в четвъртък, цитиран от CNBC. Той добави, че ако се включат двигатели и други резервни части, вносът от САЩ „ще надхвърли 100 млрд. долара само от самолетите“.

Междувременно семействата на пътниците, загинали при катастрофата на самолет на Air India в Ахмедабад през юни миналата година, съдят Boeing заради предполагаемата роля на дефектни двойни превключватели в трагедията, при която загинаха 241 от общо 242 души на борда.

Министърът посочи още, че съществува потенциал Индия да купи стоки от САЩ на стойност поне 500 млрд. долара през следващите пет години, но уточни, че в рамките на търговската сделка с Вашингтон не е поеман изричен ангажимент за инвестиции.

В понеделник, по-малко от седмица след търговската сделка между Индия и ЕС, американският президент Доналд Тръмп обяви в публикация в социалните мрежи, че Вашингтон и Ню Делхи са се договорили за търговско споразумение.

Тръмп заяви, че САЩ ще намалят митата върху индийските стоки до 18%, докато Ню Делхи ще свали митата върху американските стоки до нула, ще замени руския петрол с доставки от САЩ и Венецуела, ще отвори чувствителни пазари като земеделието и ще купи американски стоки за 500 млрд. долара.

Индийският премиер изрази задоволство от намаляването на митата, тъй като досега стоките от страната, влизащи в САЩ, са били обложени с мита от 50%, но не потвърди останалите детайли, споделени от Тръмп.

Експерти подчертават, че споразумението между САЩ и Индия не представлява търговска сделка в пълния смисъл на думата, а по-скоро рамка, податлива на промени.

Макар специалистите да са съгласни, че Индия ще увеличи покупките си от САЩ, те посочват, че целта за внос на стоки на стойност 500 млрд. долара от Вашингтон „изглежда трудно постижима“.

Общият внос на стоки в Индия през финансовата 2025 г. възлиза на 720,24 млрд. долара, като търговският дефицит на страната е 94,3 млрд. долара. От тази сума стоки за 45,3 млрд. долара са внесени от САЩ.

Индия и САЩ ще подпишат съвместна декларация в следващите 3–4 дни, с която ще бъде финализиран първият етап от търговската сделка между двете страни, заяви Гоял в четвъртък. След издаването на декларацията ще влязат в сила 18-процентовите мита върху индийския износ за САЩ.

След това двете страни ще подпишат официално споразумение в средата на март, след което ще започне да действа и митническото облекчение за американските стоки, влизащи в Индия.

От обявяването на сделката индийското правителство предоставя оскъдни подробности и е подложено на критики от опозиционните партии.

Лидерът на индийската опозиция Рахул Ганди обвини премиера Нарендра Моди, че е „компрометиран“ и че е „капитулирал по отношение на митата“.

Индийското правителство не е потвърдило някои от коментарите на Тръмп, включително че Индия ще намали митата върху американските стоки до нула, ще прекрати вноса на руски петрол и ще поеме твърд ангажимент за покупка на стоки за 500 млрд. долара.

Според експерти твърденията на Тръмп изглеждат „нереалистични“ и крият риск САЩ впоследствие да се откажат от сделката, като се позовават на заплахите му да повиши митата за Южна Корея, след като ги понижи през юли миналата година, въпреки наличието на търговско споразумение.