15% търговски мир: ЕС и САЩ постигнаха тарифна сделка по време на шотландския уикенд на Тръмп
В рамките на сделката ЕС се е съгласил да похарчи десетки милиарди долари за допълнителен внос на американски енергийни продукти
&format=webp)
Американският президент Доналд Тръмп обяви в неделя, че САЩ са постигнали търговско споразумение с Европейския съюз, след ключови преговори с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, проведени дни преди крайния срок за въвеждане на мита на 1 август.
Тръмп заяви, че споразумението предвижда 15% мито върху повечето европейски стоки, внасяни в САЩ - значително по-ниско ниво от заплашителните 30%, които той беше обявил по-рано за най-големия търговски партньор на страната.
В рамките на сделката ЕС се е съгласил да похарчи десетки милиарди долари за допълнителен внос на американски енергийни продукти, заяви още Тръмп, цитиран от CNBC и Financial Times.
Споразумението, чиято цел е да се избегне трансатлантическа търговска война, беше сключено по време на среща между Тръмп и председателя на ЕК неговия голф курорт Търнбери в Шотландия.
Тръмп заяви, че ЕС ще похарчи допълнителни 750 милиарда долара за американски енергийни продукти, ще инвестира 600 милиарда долара в САЩ и ще купи „огромно количество“ американско военно оборудване на стойност „стотици милиарди долари“ като част от сделката, обобщава информацията FT.
Той също така каза, че САЩ ще наложат тарифи от 15% върху стоки от ЕС, включително автомобили, в замяна на това блокът да „отвори своите страни с нулеви тарифи“.
„Това е изключително мощно споразумение, наистина голямо споразумение - най-голямото от всички“, заяви Тръмп, стоейки до фон дер Лайен.
Говорейки след президента на САЩ, председателят на ЕК заяви, че новата тарифна ставка на САЩ ще бъде „всеобхватна“ и определи споразумението като „добра сделка“, която е била „трудна“ за постигане. „Това сближава двете страни“, добави фон дер Лайен.
По думите ѝ на по-късна пресконференция, цитирана от POLITICO, Европа ще замени руския газ с покупки на енергия от САЩ на стойност 250 милиарда долара годишно до края на мандата на Тръмп.
Обявяването на сделката идва, след като Тръмп заяви по време на пресконференция, предшестваща срещата му с европейския лидер, че шансовете да се постигне рамка на споразумението са „50 на 50“, след седмици на напрегнати и изтощителни преговори.
„Искам да постигнем споразумение, мисля, че е добро и за двете страни, но бих казал - петдесет на петдесет“, каза по-рано Тръмп пред журналисти на пресконференция в Шотландия, цитиран от CNBC.
По време на същата пресконференция той спомена, че има „три или четири спорни въпроса“, без да навлезе в конкретика относно притесненията си.
Преди преговорите в Търнбери, продължили около час, Тръмп заяви още, че търговските отношения между САЩ и ЕС са „несправедливи към Съединените щати", наричайки ги и „едностранчиви". Фон дер Лайен се съгласи, че търговският излишък на ЕС със САЩ, който достига почти 200 милиарда евро за миналата година, трябва да бъде намален. „Трябва да го ребалансираме“, каза тя, цитирана от FT.
Неделното обявяване на сделката бележи важен момент за Тръмп и идва след седмици на несигурност около търговските преговори между САЩ и ЕС.
В отговор на заплахата на Тръмп по-рано този месец да наложи 30% тарифи, ЕС заяви, че се готви да наложи контрамерки, ако е необходимо.
Блокът обмисля ответни мита върху широк спектър от американски стоки, както и други мерки, като „Инструмента за борба с принудата“ на ЕС.
Търговските отношения между САЩ и ЕС са оценени на 1,68 трилиона евро (1,97 трилиона долара), като се вземат предвид както търговията с услуги, така и със стоки през 2024 г., според Европейския съвет.
Докато ЕС е регистрирал излишък в търговията със стоки, той е отбелязал дефицит в сферата на услугите. Това е довело до общ търговски излишък на ЕС със САЩ от около 50 милиарда евро миналата година.
Американските търговски партньори изразяват тревога, че дори когато постигнат споразумения с Тръмп за намаляване на тарифите му, те са изправени пред несигурност относно бъдещите американски мита върху ключови сектори като фармацевтика, чипове и аерокосмическа индустрия.
Тръмп заяви, че американските мита върху стоманата и алуминия, които той е определил на 50% за много страни по света, няма да бъдат намалени до 15% за продуктите на ЕС, което попарва надеждите на индустрията в блока за ранна и ниска тарифна квота.
Новината и коментарите са в развитие. Очаква се EК да информира посланиците на ЕС за търговската сделка в Брюксел в понеделник, според цитирания от POLITICO говорител на датското председателство на Съвета на ЕС (междуправителствения клон на блока).