Канибал или иноватор? Truss Link – роботът, който се самовъзстановява, като поглъща части от други
Роботът, създаден от Columbia Engineering, използва принципи, напомнящи за биологични организми, за да се адаптира към средата и да осигури собственото си оцеляване

Представете си, че съществува робот, който може да се самовъзстановява, да променя формата си според средата, в която се намира, и дори да се „лекува“, като абсорбира части от други роботи. Въпреки че звучи като сцена от научнофантастична книга, това всъщност е реалност и носи името Truss Link – нова разработка на изследователи от Колумбийския университет в САЩ.
Въпреки че не е първият трансформиращ се механизъм, който е показан публично, Truss Link е изключително впечатляващ заради своята способност да расте и да се възстановява чрез „поглъщане“ на други роботи. Той е създаден от магнитни пръчки и може да се разширява или трансформира от плоска форма в триизмерна структура, в зависимост от терена и задачите си.
„Истинската автономност означава не само един робот да има способност да мисли самостоятелно, но и да се поддържа сам физически“, казва Филип Мартин Уайдер, водещ автор и изследовател в Columbia Engineering и Университета на Вашингтон.
Truss Link е програмиран да разпознава и използва части от други роботи, които се намират близо до него, за да запълва липсващите си компоненти или да подобрява функционалността си. В едно от видеата, използвани за демонстрация, които екипът публикува, се вижда как роботът се слива с отделни елементи и ги използва като патерица, с която успява да увеличи скоростта си на движение с 50%.
Процесът, при който роботът се самосглобява, като абсорбира чужди части, учените наричат „роботски метаболизъм“ – аналогия с живите организми, които могат да усвояват и интегрират външни ресурси.
„Роботският метаболизъм предоставя дигитален интерфейс на физическия свят и позволява на AI не само да се развива когнитивно, но и физически, като създава съвсем ново измерение на самостоятелността“, обяснява Уайдер.
Идеята, която вдъхновява Truss Link, е да даде „крака“ на изкуствения интелект – в буквалния смисъл на думата. Комбинацията между устройство, което физически самовъзстановява своите структури, и интелигентен софтуер отключва доста нови възможности в сфери като морски изследвания, спасителни операции и дори търсене на живот извън Земята.
„В крайна сметка това отваря потенциала за свят, където AI може да изгражда физически структури или роботи по същия начин, по който днес пише или пренарежда думите в имейлите ви“, допълва Уайдер.
Но да програмираш роботи традиционно е запазена марка на високоспециализирани инженери. Въпреки това Рев Лебаредиан, вицепрезидент на Omniverse и технологии за симулации в Nvidia, смята, че AI вече трансформира тази реалност.
„В момента разполагаме с технологията, която прави роботите програмируеми по универсален начин и позволява на обикновените хора да ги управляват – не само на инженери по роботика“, казва Лебаредиан пред Euronews Next през май.
А благодарение на Truss Link границата между софтуера и хардуера, между мисълта и движението, вече никога няма да бъде същата. А в това ново измерение на автономията AI вече изглежда като цял отделен организъм, а не просто като „мозък“.