Макрон: Франция ще признае Палестина за държава през септември
Израел нарече планирания ход „предателство“, докато френският президент настоява за прекратяване на войната в Газа
&format=webp)
Президентът на Франция Еманюел Макрон обяви, че страната му ще признае Палестина за независима държава по време на Общото събрание на ООН през септември. Така Франция ще стане най-голямата и влиятелна страна от ЕС, предприела подобна стъпка, на фона на засилващия се международен натиск върху Израел да прекрати офанзивата си в Газа.
В писмо, изпратено в четвъртък до палестинския президент Махмуд Абас, френският лидер приветства поетите от Абас ангажименти и заявява, че Франция ще осъществи отдавна очаквания политически акт в замяна.
„В съответствие с историческата си ангажираност с един справедлив и траен мир в Близкия изток, взех решение Франция да признае държавата Палестина“, написа Макрон в публикация в X.
„Неотложно е войната в Газа да спре и хуманитарната помощ да достигне до населението. Мирът е възможен.“
Изявлението идва на фона на растящ международен шок от катастрофалната хуманитарна ситуация, причинена от 21-месечния конфликт между Израел и Хамас. Ходът на Франция подчертава дипломатическата изолация на Израел и разочарованието на някои негови съюзници от продължаващите военни действия.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху осъди решението на Макрон, заявявайки, че то създава риск от „ново ирански прокси“, както се е случило с Газа, което би било „отправна точка за унищожаване на Израел“.
Израелският парламент също реагира гневно – председателят Амир Охана нарече действията на Макрон „позорен акт“ и „нищо по-малко от предателство“, обвинявайки го, че е „съюзник на злото“.
От своя страна, палестинският вицепрезидент Хюсеин ал-Шейх приветства решението:
„Тази позиция отразява ангажимента на Франция към международното право и подкрепата ѝ за правото на палестинския народ на самоопределение и създаване на независима държава“, заяви той.
Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че Вашингтон отхвърля плана на френския президент да признае палестинска държава. Най-високопоставеният американски дипломат го нарече „безразсъдно решение“.
„Това безразсъдно решение само служи на пропагандата на „Хамас“ и забавя постигането на мир“, заяви Рубио в публикация в X.
Макрон уточни, че е взел това решение, след като Абас се е ангажирал с ключови стъпки – включително реформи в Палестинската автономия, усилия за освобождаване на оставащите заложници в Газа, разоръжаване на Хамас и провеждане на президентски и парламентарни избори през следващата година. Последните избори в Палестина се проведоха през 2006 г.
Франция активно търси подкрепа от други европейски и близкоизточни страни за признаване на Палестина. Според официални източници Париж се надява още държави да направят това по време на сесията на ООН през септември.
Премиерът на Обединеното кралство сър Киър Стармър е под нарастващ натиск от членове на кабинета си също да обяви признаване на Палестина. ази посока.“
Стармър заяви, че „страданията и гладуването“ в Газа са „неоправдани“ и че Великобритания е „ясна – държавността е неотменимо право на палестинския народ“.
Решението на Макрон идва след аналогични действия на Испания, Ирландия и Норвегия през миналата година, както и на фона на засилващата се международна критика срещу действията на Израел както в Газа, така и в окупирания Западен бряг.
Дбес председателят на испанското правителство Педро Санчес приветства решението на Франция да последва примера на Испания и да признае Държавата Палестина. "Трябва да опазим това, което (премиерът на Израел Бенямин) Нетаняху опитва да разруши. Двудържавното решение е единственото решение", заяви Санчес в X.
По-рано тази седмица 28 държави, сред които Франция, Великобритания, Япония и Канада, остро разкритикуваха и засилените израелски усилия за контрол над Западния бряг – територия, която палестинците искат за столица на бъдещата си държава, но която Израел окупира военно още от 1967 г.
В сряда израелският парламент одобри необвързваща резолюция с призив за анексиране на еврейските селища в Западния бряг – действия, които са незаконни според международното право.
Междувременно заместник-говорителят на американския Държавен департамент Томи Пигот обяви, че САЩ няма да участват в конференцията на ООН на високо равнище за разрешаване на израелско-палестинския конфликт на основата на съвместното съществуване на две държави.
Конференцията, която бе отложена заради въздушните удари на Израел срещу Иран през юни, е насрочена за понеделник и вторник в централата на ООН.