Лекари и местните здравни власти в Ивицата Газа съобщават за вълна от смъртни случаи, причинени от глад и недохранване, след месеци на израелски ограничения върху вноса на храни и хуманитарни доставки.

В сряда Министерството на здравеопазването на Газа регистрира 10 смъртни случая от глад през последните 24 часа, с което броят на жертвите от глад през юли достига 46.

Общият брой на починалите от недохранване, отчетени от министерството от началото на израелската офанзива след нападението на Хамас на 7 октомври 2023 г., възлиза на 111 души – поне 80 от тях деца.

Над 100 международни хуманитарни и правозащитни организации, включително „Лекари без граници“ (MSF) и Oxfam International, предупредиха в сряда, че светът става свидетел на „масовия глад, който се разпространява из Газа“.

Д-р Саид Салах, педиатър и директор на болницата „Общество на приятелите на пациента“ в Газа, казва пред Financial Times, че по данни към вторник пет деца под 5-годишна възраст са починали от недохранване през последните дни, а още осем се лекуват от тежко изтощение.

Той допълва, че болницата е изчерпала хранителните добавки, предоставяни преди това от Световната здравна организация. Израел нападна обекти на ООН в Газа три пъти в понеделник, включително основния склад на организацията в Дейр ал-Балах.

Според д-р Салах майките на бебетата, страдащи от недохранване, не са яли с дни и не могат да кърмят.

„Нямаме достатъчно хранителни продукти или медикаменти, които да предложим“, казва пред FT той. „Оцеляваме с това, което имаме. Дори нашият персонал вече е отслабнал от недохранване.“

В своето изявление в сряда хуманитарните организации заявиха, че техните колеги в Газа буквално умират от глад:

„При положение че запасите са напълно изчерпани, хуманитарните служители стават свидетели на това как техните собствени колеги и партньори буквално се стопяват пред очите им.“

Организациите призоваха правителствата да настояват за незабавно и постоянно прекратяване на огъня и за отваряне на всички пропускателни пунктове към Газа, за да се осигури внос на храна и хуманитарна помощ.

Държавите трябва да предприемат „конкретни мерки“, подчертават те, включително „спиране на трансфера на оръжие и боеприпаси“, за да се сложи край на обсадата на и без това опустошената територия, където 2,1 милиона души са блокирани под ежедневен обстрел.

УНИЦЕФ предупреди в понеделник, че смъртоносното недохранване сред децата достига „катастрофални нива“. Лекари съобщават, че много от жертвите умират вследствие на инфекции, които лесно поразяват тежко недохранени хора.

Британският хирург Ник Брайънт, работил като доброволец в болница „Насър“ в Хан Юнис до неделя, казва, че четири недоносени бебета са починали през последните седмици поради недохранване. Майките им били твърде слаби, за да кърмят, а болницата нямала достатъчно адаптирано мляко, обяснява той пред FT.

Той добавя, че много от възрастните пациенти също постъпвали в болница в състояние на силно изтощение и не можели да се възстановят от следоперативни инфекции.

В понеделник 28 държави, включително Обединеното кралство, Канада и Япония, осъдиха недостатъчното подаване на помощ в Газа и настояха за незабавно прекратяване на войната.

ЕС този месец подписа споразумение с Израел за увеличаване на хуманитарната помощ за Газа, но според хуманитарни агенции достъпът не се е подобрил.

Някои държави, като Великобритания, са наложили санкции на крайнодесни израелски министри, но са под нарастващ вътрешен натиск да предприемат по-широки мерки, включително икономически санкции и спиране на оръжейни доставки.

Израел, който наложи пълна блокада на Газа през март, от май насам позволява само минимален достъп на хуманитарни организации и ООН за доставки – далеч под нуждите на населението.

Вместо това Израел подкрепя спорна американска схема, управлявана от Gaza Humanitarian Foundation, за раздаване на храна в четири центъра, разположени в южни военни зони, охранявани от частни охранители и израелската армия.

Откакто тази схема започна в края на май, местните власти твърдят, че стотици палестинци са били убити от израелската армия по пътя към тези хаотични центрове.

Израелската армия признава, че е стреляла неколкократно, но твърди, че е действала, когато хора са се приближавали по „заплашителен начин“.

Израел отрича да ограничава хуманитарната помощ и обвинява Хамас, че отклонява доставките.

ООН обаче остро критикува схемата на GHF, определяйки я като използване на помощта като оръжие с цел насилствено изтласкване на населението на Газа към южните части на ивицата – цел, за която открито говорят някои израелски лидери.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви във вторник пред Съвета за сигурност:

„Ситуацията в Газа е истински ужас. Ставаме свидетели на последните издихания на една хуманитарна система, изградена върху принципите на човечност и солидарност.“