Хиляди гладни палестинци се събират миналия вторник сутринта пред ограден с бодлива тел център за помощ на организацията Gaza Humanitarian Foundation (GHF). В момента, в който вратите се отварят, тълпата се втурна напред.

Американски охранители се опитват да задържат нахлуващите под контрол, но десетки мъже пробиват бариерите и грабват кашони с храна, предназначена за раздаване. Други тичат след тях. Мотоциклетисти профучават покрай пешеходците, за да вземат каквото могат. Има и изстрели - източникът не е ясен. След около 15 минути цялата храна е разграбена.

Хаотични сцени като тази, за която разказват подробно репортери на The Wall Street Journal, съпътстват новата система за раздаване на храна, ръководена от фондация, подкрепяна от Израел.

Откакто програмата на Gaza Humanitarian Foundation започва преди два месеца, стотици хора са загинали, а стотици други са ранени, докато се опитват да получат храна от четирите пункта на GHF, казват местните здравни власти. Израелската армия признава, че е откривала огън по тълпи, които са се доближили твърде много до войниците.

С увеличаването на броя на жертвите, Организацията на обединените нации, множество хуманитарни организации и над 20 правителства осъдиха новия подход, който замени много по-мащабната операция на ООН. Израел твърди, че новата система цели да попречи на Хамас да отклонява помощите за собствени цели.

На всеки, който не е бил свидетел на случващото се на място, може да му се стори странно как подобно насилие е възможно в рамките на операция за раздаване на храна. Наблюденията на Thw Wall Street Journal от една сутрешна кампания разкриват някои от причините, поради които системата е толкова проблемна.

Първо, GHF разчита на израелската армия, разположена в близост, за да осигурява охрана и безопасност на служителите – причината поради която отчаяни палестински тълпи се оказват близо до израелски войници. За разлика от това, разпределителните пунктове на ООН обикновено не се намираха в близост до израелски войници.

Вторият основен проблем е, че търсенето на храна далеч надвишава капацитета на GHF, което води до битката за ограничените дажби.

Getty Images | Палестинци в района Ал-Маваси в Хан Юнис, Газа

Насилие и далеч от пунктовете на GHF

Насилието, свързано с раздаването на помощ, избухва и далеч от обектите на GHF. В неделя десетки палестинци са били убити или ранени, докато се опитвали да получат помощ, преминаваща от Израел в северна Газа, според местните здравни власти.

Израелската армия съобщи, че хиляди жители на Газа са се струпали на север, и тя е открила „предупредителен огън“, за да отстрани потенциална заплаха за войниците. Армията оспори броя на жертвите, съобщени от палестинските власти.

При посещението на WSJ в пункт на GHF в покрайнините на Хан Юнис е нямало съобщения за жертви, както и данни за стрелба от страна на охранителите на организацията, въпреки че във видео на WSJ се чуват изстрели. Израелски войници не са присъствали на самия обект, но в близост е имало танк.

На следващия ден обаче най-малко 20 души са загинали, стъпкани от тълпата, според здравните власти и GHF. Организацията потвърждава, че нейните охранители са използвали лютив спрей срещу хората, които са се втурнали към пункта.

„Не можех да дишам от миризмата“, казва пред WSJ Ахмад Тарек ал-Дахоуди, който е бил сред чакащите за храна. „Нищо не успях да взема, избягах. Имаше много деца, жени и възрастни хора. Видях около 15 трупа.“

Реакцията на израелската армия

Израел Зив, пенсиониран генерал, бивш командир на израелското направление за Газа, казва:

„Тази зона не е стабилна, цари хаос. Заплахата от глад при тези условия е толкова сериозна, че няма как да се създаде стабилна система в нестабилна среда.“

Израелски войници, интервюирани от WSJ, потвърждават, че стрелят с пушки, картечници и дори артилерия, когато тълпите се отклоняват от одобрените маршрути към пунктовете на GHF. Според тях се стреля около тълпите, за да се възпре приближаването им, но понякога - и директно по хора, които се приближават.

Израелската армия твърди, че се стреми да избягва използването на огнестрелно оръжие и анализира всеки инцидент, за да намали вредите. Според военни източници израелски войници действително са причинили смъртни случаи, но някои от тях смятат, че числата, цитирани от палестинските власти, са преувеличени.

Израелски резервист споделя пред WSJ, че през юни е видял войници да стрелят по палестинци, носещи бели знамена, отклонили се от одобрен маршрут.

„Имаме неписано правило: ако си притеснен и виждаш, че някой се приближава твърде много и може да застраши екипа ти - не поемаш този риск“, казва той.

Хората били предупредени да не се приближават, но те продължили. Когато тълпата преминала червената линия според войниците, те открили огън. „Учат ни да стреляме предупредително във въздуха или в коленете - но стават грешки“, добавя той.

Getty Images | Палестинци с тигани се блъскат за топли ястия в Хан Юнис, Газа

Говорител на GHF казва, че организацията многократно е молила израелската армия да подобри сигурността по маршрутите към обектите. През последните седмици армията е предприела стъпки в тази посока.

Миналия месец военните съобщиха, че ще променят начина на работа и ще поставят знаци и огради с надеждата да „намалят напрежението сред населението“.

„Всеки ден нашият екип идва с една-единствена цел: да нахрани хората в Газа“, гласи писмено изявление на GHF, цитирано от WSJ. „GHF в момента е единствената организация, която редовно доставя храна на цивилното население в Газа, и големите тълпи на нашите обекти отразяват тази реалност.“

Произход на новата система

Преди това храната се събираше от ООН и частни благотворителни организации и се разпределяше основно от ООН в около 400 пункта в населените райони на Газа. ООН все още доставя известни количества храна, но значително по-малко.

Новият план за помощи е създаден от група от около дузина израелски резервисти и бизнесмени, които започват да се събират още през декември 2023 г., с цел да изместят ООН, според източници на WSJ, участвали в разговорите. Планът получил зелена светлина след назначаването на новия министър на отбраната Израел Кац и избирането на президента Тръмп в САЩ, твърди бивш старши военен офицер, участвал в разработката му.

Преди старта на програмата някои израелци, запознати с нея, са предупредили висши длъжностни лица, че няма достатъчно пунктове и че са разположени неподходящо, което създава риск от опасно струпване на хора и насилие, сочат документи, прегледани от The Wall Street Journal, и един от подалите сигнал за опасност.

Фондацията GHF, която управлява програмата, е регистрирана в щата Делауеър през февруари и в момента се ръководи от Джони Мур - американски бизнесмен, евангелски християнски лидер и бивш съветник на предизборната кампания на Тръмп. GHF е наела компанията Safe Reach Solutions, създадена в Уайоминг през ноември, за да осигурява охраната на обектите.

Не е ясно как точно се финансира програмата.

Някои държави и множество хуманитарни организации отказват да работят с нея, което ограничава източниците на международна подкрепа. Държавният департамент на САЩ одобри финансиране от 30 милиона долара за GHF през юни, но към момента средствата още не са преведени, съобщава говорител на ведомството.

Израел стартира програмата след като блокира доставките на храна за Газа в продължение на 11 седмици - ембарго, което изчерпа запасите и предизвика широко разпространени опасения за глад. GHF действа основно в южната част на Ивицата Газа и е предназначена да обслужва около един милион души.

Израел се стреми да лиши Хамас от източник на приходи. Но самите израелски власти не знаят кой точно получава помощите на пунктовете, а наложените ограничения върху доставките на храна задълбочават международната изолация на страната.

Европейският съюз заплаши да влоши дипломатическите си отношения с Израел - основно заради хуманитарната криза. Премиерът Бенямин Нетаняху и бившият министър на отбраната Йоав Галант бяха обвинени от Международния наказателен съд в използване на глада като оръжие.

Планът се превърна в пиар-катастрофа за международни консултантски фирми, участвали в разработването му, включително Boston Consulting Group, която уволни партньори, работили по проекта. Предишният изпълнителен директор на GHF, Джейк Ууд - ветеран от американската армия - подаде оставка точно преди началото на операцията.

Гладна криза

Цялото население на Газа страда от недостиг на храна. Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци съобщи, че 10% от децата, прегледани в техни пунктове, са недохранени, а по данни на Световната програма по прехраната десетки хиляди се нуждаят от лечение, свързано с недохранване.

GHF посочва, че кутиите с храна съдържат брашно, паста, захар, ориз, олио, боб, риба тон, чай, бисквити и картофи. Палестинци обаче казват, че съдържанието варира и често липсват основни хранителни вещества като животински протеин.

WSJ цитира 21-годишния Джамил ал-Нахал от Рафах, който редовно търси храна на пунктовете на GHF. Той казва, че ако има късмет, получава брашно, леща и олио.

„Тълпите са огромни, а количествата - нищожни. Отговарям за баща ми, майка ми и сестрите ми. Това, което им нася, стига за ден-два, най-много“, споделя той.

Израел заяви, че има планове да увеличи броя на пунктовете за раздаване на храна, но не уточни кога и къде.

Четирите пункта на GHF не работят постоянно, а палестинците често не знаят кои ще имат храна. Охранителите се опитват да контролират тълпите с огради и портали, но обстановката обикновено е хаотична, а провизиите изчезват бързо, което води до сблъсъци.

В първия ден от програмата десетки хиляди жители на Газа щурмуват пункта в Хан Юнис, нахлувайки през малък отвор, след като порталът се срутва. Около 40-те охранители на място са принудени да се изтеглят.

Тълпата отнася всичко – включително огради, крушки и генератор, докато израелски военни и американски контрактори наблюдават случващото се от обща контролна зала.

След това израелската армия решава да наложи т.нар. „червена линия“ на около миля разстояние от пункта в Хан Юнис, за да предотврати струпване преди разтоварването на камионите.

Изведнъж цивилни, тръгнали още по тъмно, за да стигнат до пунктовете преди отварянето им, започват да се сблъскват с израелски сили, чиято задача е да ги възпират.

В събота над 20 палестинци са убити по пътя към пунктовете, съобщават местните здравни власти. Израелската армия признава, че е открила огън на около километър от пункт за помощ.

Някои войници казват, че всеки, който се отклони от утвърдения маршрут - било заради желание да съкрати пътя или поради объркване - се е смятал за заплаха и е бил обстрелван. Според тях понякога това е излагало хората зад тях на опасност.

Взаимни обвинения и ескалиращо напрежение

GHF неведнъж е обвинявала Хамас за част от насилието. Миналата седмица организацията заяви, че има „достоверни основания да смята“, че струпването на тълпа, довело до смъртта на десетки в сряда, е било предизвикано от привърженици на Хамас в множеството.

Хамас многократно е заплашвал палестинци, които сътрудничат на програмата. Миналия месец, според GHF, бойци на Хамас са нападнали автобус с палестински служители на фондацията, убивайки най-малко осем души. Този месец GHF и израелската армия съобщиха, че бойци на Хамас са ранили двама американски охранители с гранати.

В текущите преговори за прекратяване на огъня, едно от основните искания на Хамас е прекратяване на програмата на GHF и възстановяване на разпределението на помощи чрез ООН и хуманитарни организации.

Getty Images

Напрежението между GHF и израелската армия се засилва, като всяка страна обвинява другата за хаоса. Миналата седмица армията заяви, че спира да охранява периметъра около центъра в Хан Юнис, където се е случило смъртоносното струпване. GHF обяви, че нейните охранители ще поемат отговорността за контрола на тълпата в близост до обекта.

Не е ясно дали Израел е предприел подобни промени на други места. Видео, заснето в петък и геолокализирано от разследващата група Bellingcat на няколко стотин метра от друг пункт на GHF, показва танкове и хора, бягащи от мястото, докато се чуват изстрели.

Израелската армия съобщи, че е използвала предупредителни изстрели, за да спре лица, които възприела като заплаха.