Промените в Закона за еврото ще затегнат контрола върху спекулацията с цените от търговците
Сеченето на български евромонети вече е започнало, съобщи подуправителят на БНБ пред Министерския съвет
&format=webp)
Амбицията на правителството е да координира усилията си с Народното събрание, така че промените в Закона за въвеждане на еврото да бъдат приети преди началото на парламентарната ваканция.
Това заяви министър-председателят Росен Желязков в началото на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет, цитирани от БТА.
Предложените от кабинета законодателни текстове предвиждат допълнителни мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите (КЗП).
В хода на днешното заседание министърът на финансите Теменужка Петкова открои по-важните аспекти от промените в закона.
На първо място тя посочи възможността контролът, свързан с необоснованото покачване на цените, да бъде за периода не само на двойното обращение, но да обхване целия период на двойното обозначаване на цените – от 8 август 2025 г. до 31 декември 2026 г., в интерес на още по-високата защита на потребителите.
Дават се също така и допълнителни правомощия на КЗП, свързани именно с този контрол. Въвеждат се и определени задължения при етикетирането на стоките, така че потребителите да не могат да бъдат заблуждавани, посочи Петкова.
По думите ѝ, в интерес на по-голямата информираност на обществото, търговците с оборот над 10 млн. лв. годишно ще имат задължението да качват на своите сайтове цените на предлаганите от тях стоки, които влизат в голямата потребителска кошница.
На база на тези данни КЗП ще разработи платформа с обобщена информация. Промяна в закона ще бъде направена и по отношение на налаганите санкции, които следва да бъдат процент от оборота.
Целта на това наше предложение е да има на практика превенция по отношение на желанията на някои недобросъвестни търговци да използват еврото като причина да повишат цените необосновано на предлаганите от тях стоки и услуги, отбеляза министър Петкова.
Министърът на финансите докладва също така за среща днес по въпроси, свързани с фармацевтичния сектор. Петкова изтъкна, че Българският фармацевтичен съюз ще даде специални указания по отношение на въвеждане на еврото до всички аптеки в страната. Същевременно е разработен и софтуерът за сектора. Министър Петкова заяви още, че е в процес на изготвяне на графика за събитията от информационната кампания, които започват от началото септември в цялата страна.
Подуправителят на БНБ Радослав Миленков заяви, че вече е започнало сеченето на българските евро монети. Имаме пълното уверение, че необходимите количества ще бъдат отсечени в съответния времеви хоризонт, изтъкна Миленков. Банкнотите вече са осигурени в пълен размер и предстои логистиката по отношение на доставката им по заявка от търговските банки.
По отношение на Български пощи – предстои техни представители да преминат определени обучения, които ще бъдат водени от експерти на БНБ. Планът е ясен и се изпълнява, посочи още подуправителят на централната банка.
БТА припомня, че Министерският съвет е депозирал в деловодството на парламента законопроект за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в България. В мотивите към законопроекта се посочва, че с предлаганите изменения се цели усъвършенстване на нормативната рамка, свързана с двойното обозначаване на цените на стоките и услугите, мерките за превенция на необоснованото повишаване на цените във връзка с еврото, двойното обращение, правомощията на контролните органи и административнонаказателните разпоредби.