КНСБ: Цените на млечните продукти в България са едни от най-високите в Европа
Сиренето е по-скъпо само в Испания и във Франция. В Нидерландия и Германия то е по-евтино с между 10% и 20% по данни на синдиката
&format=webp)
Цените на млечните продукти в България са едни от най-високите в Европа.
Това съобщи на пресконференция в централата на КНСБ президентът на синдиката Пламен Димитров. По думите му, тенденцията продължава през последните две-три години, предава БТА.
Любослав Костов, главен икономист на синдиката, представи данните от наблюдението на цените на основни стоки от малката потребителска кошница за юни.
Във връзка с въвеждането на еврото и подписания Меморандум за сътрудничество с правителството, КНСБ започва ежемесечно наблюдение на цените на 21 стоки от малката потребителска кошница (20 хранителни продукта и един нехранителен). Целта е да се гарантират интересите на потребителите чрез предотвратяване на необосновано повишаване на цените, чрез пресичане на спекулата и злоупотребите, посочи Костов.
Той съобщи, че с 23% за една година е поскъпнало брашното, хлябът - с 11%, оризът - с 10%, кренвиршите са поскъпнали с 28%, ябълките с 33%, лимоните - с 20%.
На годишна база поскъпването на тези 21 стоки е със 7,1%. Хлябът в София е поскъпнал с 20%. Брашното у нас е най-скъпо в целия ЕС - 1 евро и 7 цента. Няма страна членка на ЕС, в която брашното да е над едно евро, сочи проучването на КНСБ.
Оризът също при нас е най-скъп в целия ЕС - 2,70 евро. В Румъния то няма две евро, в Германия - също, в Нидерландия е малко над две евро.
Сиренето в България е едно от най скъпите в ЕС, като само в Испания и във Франция е по-скъпо, отколкото в България, съобщи Костов. Като в Нидерландия и Германия сиренето е по-евтино с между 10% и 20%. Прясното мляко също е най-скъпото, киселото мляко също е едно от най-скъпите у нас, заяви Костов. Най-скъпо също е олиото, като няма страна-членка на ЕС, в която олиото да струва над две евро за литър, сочи изследването на КНСБ.
Ценовата конвергенция у нас е много по-бърза, отколкото тази в доходите, и поради тази причина не можем да очакваме нищо друго освен ускорен ръст на доходите, влизайки в еврозоната, подчерта икономистът на КНСБ. Той каза, че няма накъде повече цените у нас да растат, ако гледаме пазара и ако приемем, че всички сме един общ интеграционен съюз.
С минималната работна заплата у нас - 1077 лв. можем да си купим тези 21 наблюдавани стоки 7,7 пъти, информира Костов.
За сравнение в съседна Румъния тези 21 стоки могат да се купят 17 пъти, в Хърватия също толкова, в Испания - 21 пъти, във Франция 26 пъти. В Германия и Нидерландия над 30 пъти може да си купите тези продукти като влезете в магазина с техните минимални заплати и с техните ценови равнища, заяви Костов.
Той коментира, че ясно се вижда каква е покупателната способност на минималната заплата, измерена през тази потребителска кошница. Тя елиминира ценовите изменения и оставя всички работещи в ЕС на равна нога, което позволява да се види кой какво може да си позволи, посочи Костов.
В същото време минималната работна заплата в България е на най-ниското ниво в ЕС, подчертаха от КНСБ. За близо една трета от стоките от т.нар малка потребителска кошница цените са сред най-високите в сравнение.
По-рано днес председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов съобщи, че се наблюдава леко изменение в цената на основните хранителни продукти тази седмица, като промяната в цената на потребителската кошница е с 2 лева нагоре на едро, достигайки 107 лева в сравнение със 105 лева миналата седмица.
Доматът се търгува за 2,40 лева на килограм, като най-висока пикова стойност е имало миналата седмица - 2,47 лева на килограм. Към момента посоката на цената е надолу. Цената на едро на краставиците е 1,46 лева на килограм, низходяща тенденция, като последните два дена посоката е нагоре, което значи, че има вариация, но процесът е абсолютно нормален за дадения период на годината, допълни Иванов.
Председателят на ДКСБТ отбеляза, че има много добро предлагане на български картофи. Наблюдава се една постоянно низходяща тенденция, като към момента цената е 1,17 лева за килограм. Зелето е с подчертано низходяща тенденция, като към момента е 1,40 лева за килограм на едро. Зрелият лук също е с тенденция към понижаване и сега се продава по 1,13 лева за килограм. При морковите се наблюдава стабилно предлагане, като в момента цената е 1,22 лева на килограм. Червеният пипер се търгува по 3,72 лева за килограм, тенденцията е за понижаване, като продуктът се движи около 3 лева за килограм. Зеленият пипер отбелязва низходяща тенденция, като цената е 2,70 лева за килограм.
Цената на лимона е с устойчив ръст и в момента се търгува на 3,56 лева за килограм. Цената на черешите варира между 9,80 - 9,40 лева за килограм, като те вече излизат извън сезон, каза председателят на ДКСБТ. Ягодите се търгуват по 4,55 лева за килограм, като тенденцията е низходяща. Кайсията също показва добър тренд на понижаване и в към момента е 3,75 лева за килограм. При ябълката се наблюдава едно постоянно нарастване, като цената е 2,55 лева за килограм. Дините поевтиняват и в момента се търгуват по 0,89 лева за килограм.
Захарта се търгува за 1,90 лева за килограм, а тенденцията при цената ѝ е низходяща. При фасула има регистрирано стабилно предлагане от 4,28 лева за килограм. Цената на едро на ориза е 3,39 лева за килограм. Брашното тип 500 се продава по 1,58 лева за килограм, като в момента има низходяща тенденция.
Олиото на едро се предлага за 3,14 лева за литър, като цената остава стабилна. При яйцата положението е същото, като те се търгуват тази седмица по 0,33 лева за брой. По думите на Иванов имаме абсолютно стабилен пазар на яйцата.
Цената на кашкавала към момента е 18 лева за килограм, като от миналата седмица има нарастване с 8 стотинки. При сиренето има движение надолу и цената му сега е 11,47 лева за килограм. Маслото е 3,12 лева за пакетче от 125 грама за брой, като цената му има взаимодействие с европейската тенденция, която е за стабилизация. Киселото мляко на едро тази седмица се търгува по 1,41 лева за кофичка от 400 грама, а прясното мляко - по 2,29 лева за литър. Няма проблем в предлагането на млечни продукти от гледна точка на техните производство и себестойност, каза председателят на ДКСБТ Владимир Иванов.
При цената на едро на свинското месо се наблюдава стабилно предлагане, като към момента то се търгува по 10,20 лева за килограм. Иванов го сравни с яйцата - продукт със стабилно предлагане, малки вариации на цената. При пилешкото месо цената е 6,87 лева за килограм, като има изявена тенденция за повишаване.
Тепърва предстои да се анализират причините за тази тенденция, допълни Иванов и посочи, че се наблюдава леко изменение в цената на малката потребителска кошница, но отбеляза, че може би се намираме в най-ниската пикова стойност за тази година.