Япония се връща към ядрената енергия 14 години след трагедията във Фукушима
Компанията Kansai Electric напредва в плановете си за изграждане на нов ядрен реактор, за да подпомогне постигането на трите цели на Япония - енергийна сигурност, икономически растеж и намаляване на въглеродните емисии
&format=webp)
Японска компания за комунални услуги стана първата след ядрената катастрофа във Фукушима, която напредва в плановете си за изграждане на нов реактор в страната 14 години след трагичният инцидент.
Kansai Electric Power заяви във вторник, че ще възобнови проучването дали може да построи нов реактор в Михама, градче в областта Фукуи. Проектът беше спрян, след като цунамито през 2011 г. предизвика най-тежката авария в атомната енергетика на страната.
Това е първият опит на японска енергийна компания да придвижи конкретни планове за изграждане на ядрена централа от нулата след бедствието, пише Financial Times.
Kansai Electric заяви, че ядрената енергия е от съществено значение за Япония, за да постигне трите си цели - енергийна сигурност, икономически растеж и намаляване на въглеродните емисии.
„В една бедна на ресурси страна като Япония трябва да помислим как да осигуряваме непрекъснато енергия, особено с разрастването на новите индустрии“, заяви Нозому Мори, президент на Kansai Electric.
„Смятаме, че новото строителство и подмяната на ядрените реактори е нещо, което трябва да направим.“
Япония е възобновила работата на 14 от 54-те реактора, които бяха спрени след аварията във Фукушима, с което този източник на енергия достига 8,5% от електроенергийния микс на страната, но далеч от 30-те процента, които осигуряваше преди 2011 г.
Връщането на Япония към ядрената енергия беше ускорено при бившия министър-председател Фумио Кишида през 2022 г., след като руската инвазия в Украйна повиши световните цени на газа.
Оттогава насам правителството заема подкрепяща позиция по отношение на изграждането на нови ядрени мощности, тъй като много от съществуващите реактори ще бъдат изведени от експлоатация.
Перспективата в Япония да бъдат изградени повече центрове за данни и фабрики за полупроводници, които са жадни за енергия, увеличава прогнозите за потреблението на енергия и се очаква да компенсира намаляващото търсене от застаряващото население.
Япония завърши изграждането на последния си нов реактор през 2009 г. Друга компания за комунални услуги - J-Power - също започна работа по ядрената централа „Ома“ в северната префектура Аомори през 2008 г., но напредъкът беше спрян след Фукушима и завършването може да отнеме още няколко години.
В последния си енергиен план от февруари правителството преразгледа ядрената политика, като си постави за цел до 2040 г. 20% от японската електроенергия да се осигурява от ядрени източници и подкрепи изграждането на нови реактори на мястото на съществуващи електроцентрали.
Въпреки това обществената опозиция срещу ядрената енергия продължава да е силна в някои части на Япония поради опасения за безопасността в застрашената от земетресения страна и разпространението на атомни оръжия.
Kansai Electric експлоатира седем реактора, най-много от всички комунални дружества в Япония, но пет от тях са в експлоатация от повече от 40 години.
Законодателите са разрешили на реакторите да работят до 60 години с регулаторни одобрения, но се смята, че за новите централи са необходими две десетилетия от първоначалното проучване до завършването им.