Супербактериите могат да причинят смъртта на милиони хора по целия свят и да струват на световната икономика малко под 2 трилиона долара годишно до 2050 г., сочат модели, цитира Guardian. 

Проучване, финансирано от британското правителство, показва, че без съгласувани действия, увеличените нива на антимикробна резистентност (АМР) могат да доведат до загуби на глобалния БВП в размер на 1,7 трилиона долара през следващия четвърт век.

Изследването, проведено от аналитичния институт „Център за глобално развитие“, установи, че икономиките на САЩ, Обединеното кралство и ЕС ще бъдат сред най-тежко засегнатите. Това предизвика обвинения, че последните драстични съкращения на държавната помощ ще имат пагубен ефект.

В четвъртък британското правителство обяви, че премахва финансирането за фонда „Флеминг“, който се бори с АМР в страните с ниски и средни доходи. Администрацията на американския президент Доналд Тръмп потвърди съкращения в бюджета за чуждестранна помощ в размер на 9 млрд. долара, а редица европейски страни също намалиха средствата за чуждестранно подпомагане.

„Когато проведохме нашето изследване относно икономическите последици от антимикробната резистентност, се очакваше, че нивата на резистентност ще продължат да следват историческите тенденции.”, заявява Антъни Макдонел, водещ автор на изследването и политически сътрудник в “Центъра за глобално развитие”

„Въпреки това, внезапното съкращаване на финансирането от страна на различните държави може да доведе до повишаване на нивата на резистентност в съответствие с най-песимистичния сценарий в нашето проучване.” 

Макдонел подчертава, че ако програмите за резистентност не бъдат защитени от спиране на финансирането, нивата на АМР в целия свят вероятно ще се увеличат с темпове, съответстващи на тези в най-засегнатите страни.

„Това би довело до смъртта на милиони хора в целия свят, включително в страните от Г-7. Инвестициите в лечение на бактериални инфекции сега ще спасят животи и ще донесат милиарди в дългосрочен план“

Ново проучване изчислява икономическата и здравната тежест на антибиотичната резистентност за 122 страни и прогнозира, че при най-песимистичния сценарий до 2050 г. загубите на БВП в Китай могат да достигнат малко под 722 млрд. долара годишно, в САЩ – 295,7 млрд. долара, в ЕС – 187 млрд. долара, в Япония – 65,7 млрд. долара и в Обединеното кралство – 58,6 млрд. долара.

Според Института за здравни показатели и оценка (IHME) смъртните случаи от АМР се очаква да се увеличат с 60 % до 2050 г. Само в САЩ и Обединеното кралство се прогнозира, че ежегодно ще умират 1,34 милиона души от бактерии, резистентни към антибиотици, като се очаква броят на заразени с такива също да се увеличи драстично. 

Супербактериите увеличават броя на хоспитализациите и водят до по-дълги и интензивни престои в болница, по-скъпи вторични лечения и по-сложни грижи. Това означава, че  лечението на резистентните инфекции е приблизително два пъти по-скъпо от това на инфекциите, за които антибиотиците са ефективни.

Проучването оценява, че глобалните разходи за лечение на АМР могат да се увеличат с малко под 176 млрд. долара годишно. По-високите нива на резистентни бактерии биха довели до намаляване на работната сила в Обединеното кралство, ЕС и САЩ съответно с 0,8 %, 0,6 % и 0,4 %, показват данните. 

Но ако страните инвестират повече в борбата със супербактериите, като увеличат достъпа до нови антибиотици и висококачествено лечение на тези инфекции, икономиката на САЩ ще нарасне с 156,2 млрд. долара годишно, а тази на Обединеното кралство – с 12 млрд. долара до 2050 г.

В отговор на резултатите д-р Мохсен Нагави, професор по здравни показатели в IHME, казва: „Днес заплахата от АМР се увеличава и без незабавни действия от страна на всички държави, лекарствата, до които имаме достъп сега, могат да престанат да действат. Това може да направи една проста инфекция смъртоносна.“

Предприемането на мерки обаче ще изисква промени в политиката на правителствата на САЩ, Европа и Обединеното кралство, разработване на нови лекарства и гарантиране, че всички разбират, че антибиотиците са неефективни срещу вируси, добавя той.

Представител на правителството на Обединеното кралство заяви: „Нашият 10-годишен план за здравеопазване признава антимикробната резистентност като сериозна заплаха и се ангажира да се бори спешно с разпространението ѝ, включително чрез нови ваксини.”, отбелязва представител на британското правителството.

Той допълва, че е постигнат значителен напредък – намалена е употребата на антибиотици в месото и е въведен първия в света абонаментен модел, за да стимулираме разработването на нови лечения. “Продължаваме да работим в тясно сътрудничество с международни партньори, за да повлияем на глобалните усилия за ограничаване на разпространението на антимикробната резистентност.“