Gen Z и TikTok задвижват европейския бум в луксозния сектор
Въпреки глобалното забавяне при луксозните стоки, в Европа се наблюдава растеж. През 2024 г. стойността на пазара в региона се е увеличила до почти 110 млрд. евро. Какво се крие зад този парадокс?
&format=webp)
През 2024 г. стойността на европейския пазар на луксозни стоки се е увеличила до почти 110 млрд. евро.
„Това е резултат от няколко взаимодействащи си фактора“, обясява в интервю за Euronews Рафал Джевецки, директор на TikTok за Централна Европа.
„С възстановяването на туризма след пандемията, атрактивните обменни курсове и нарастващото значение на емоционалното потребление, европейският лукс стана по-достъпен.“, допълва той.
Според него ключова роля играе смяната на поколенията. Новите потребители вече не купуват заради престижа. Те го правят за себе си, което се потвърждава от популярния хаштага #selfgifting, който само в последно време бележи 110% ръст в TikTok.
„Наблюдаваме експлозия на съдържание, в което потребителите отбелязват собствените си постижения, като си купуват подарък. Не става дума за демонстриране на статус, а за удоволствие и себеизразяване.“, допълва Джевецки.
Как полският лукс завладява света
Полша се представя впечатляващо. Вътрешният пазар на луксозни стоки нараства с цели 24% на годишна база през 2023 г. – доста над средното за Европа. Най-бързо растящите сегменти са козметиката, модата и аксесоарите.
От вълната на интерес към лукса се възползват не само световните марки, но и полските брандовес характер. TikTok има немалка роля за това. Например, Inglot, известна козметична марка, която спечели нова глобална аудитория чрез присъствието си в платформата.
„Марки като Inglot и Chylak показват, че добре разказаната история и автентичността достигат до международна аудитория. В TikTok те изграждат общности около ценности, естетика и ежедневни ритуали“, казва Джевецки пред Euronews.
Потребителското съдържание на Inglot се появява на екраните на смартфоните от Сао Пауло до Сеул. Естетиката на формата 9:16 се е превърнала в естествена среда за лукса.
Лукс без блясък
Новото поколение очаква нещо повече от перфектни снимки. Важна е автентичността.
Кампаниите на премиум марките печелят популярност, когато са истински, изненадващо ежедневни – като например клипът на Burberry, в който звездата от The Crown Оливия Колман си прави чай без да е в образа на кралица Елизабет II.
„Той работи, защото е човешки. Потребителят днес не иска реклама, а взаимоотношения“, допълва Джевецки.
Това може да се види и в данните. Цели 89% казват, че се доверяват повече на мнението на инфлуенсърите, отколкото на класическата реклама. Един на всеки 4 се въздържа да направи покупка, докато не види продукта в ръцете на любимия си създател на съдържание.
60% от полските потребители на TikTok признават, че са повлияни за покупка чрез съдържание в платформата.
Тенденцията #TikTokMadeMeBuyIt вече е събрала над 18,5 милиона видеоклипа, която е ясна тенденциия за брандинг трансформация. Луксът вече не е резултат от маркетингова стратегия – той е емоция, момент, естетика.
„Ако един продукт изглежда добре, разказва история и резонира с идентичността на потребителя, решението за покупка се взема почти веднага“, обяснява Джевецки.
Луксът на утрешния ден е марката, която се вслушва
Има ли луксът бъдеще? Само ако стане по-достъпен, по-съпричастен и готов да говори и споделя.
„Новото поколение очаква от марките автентичност, а не съвършенство“, каза експертът и допълва, че младите хора държат на „взаимоотношения, социална ангажираност и споделени ценности“.
„Луксът днес започва в свят, който не прилича на каталог“, завършва той.
В свят, в който форматът 9:16 властва и гласът на потребителя е толкова важен, колкото и разказът за марката, луксът не е изключителна привилегия. Той става личен избор, подплатен с емоции, преживяване и естетика. Всичко започва с превъртане на екрана.