Банковите гиганти отчетоха златно тримесечие на волатилния Уолстрийт след тарифната буря
Водещите световни кредитори надминаха прогнозите на анализаторите, единственото изключение със смесени резултати е Bank of America
&format=webp)
Търговията с акции, активността на клиентите и стабилните нива на потребителско кредитиране през първите шест месеца на тази година изстреляха над прогнозите резултатите на банковите гиганти, които представиха отчетите си за второто тримесечие на 2025 г.
Morgan Stanley, Goldman Sachs, JPMorgan, Citigroup и Wells Fargo публикуваха официалните резултати, които категорично надхвърлят очакванията на анализаторите за печалбите и приходите.
Единственото изключение дойде от Bank of America, която съобщи, че надхвърля прогнозите за приходите, но не успя да оправдае очакванията за печалбата.
Morgan Stanley
В сряда Morgan Stanley публикува резултати, които надхвърлиха очакванията благодарение на по-високите приходи от търговия.
Ето какво отчете банката в сравнение с очакванията в проучване на LSEG сред анализатори:
• Печалба на акция: 2,13 долара при очаквани 1,96 долара
• Приходи: 16,79 млрд. долара при очаквани 16,07 млрд. долара
Нетната печалба нараства с 13% до 3,5 млрд. долара, или 2,13 долара на акция, от 3,1 млрд. долара, или 1,82 долара на акция за същия период преди година, съобщава CNBC.
Институционалните ценни книжа отчитат нетни приходи в размер на 7,64 млрд. долара, в сравнение с около 6,98 млрд. долара преди година.
Добрите резултати са стимулирани от по-високата активност на клиентите, като забележително влияние оказва търговията с акции.
„Morgan Stanley постигна още едно силно тримесечие“, заяви Тед Пик, главен изпълнителен директор и председател на банката. „Шест поредни тримесечия на последователни печалби ... отразяват по-високи нива на представяне в различни пазарни условия.“, допълни той.
Управлението на благосъстоянието е друг силен сегмент за банката, която постига нетни приходи от 7,76 млрд. долара чрез по-високите приходи от управление на активи. Преди година бизнесът е реализирал приходи в размер на 6,79 млрд. долара.
Акциите на банката се повишиха с повече от 12% тази година, удвоявайки представянето на S&P 500. Те се търгуваха без промяна в предборсовата търговия непосредствено след обявяването на резултатите.
Goldman Sachs
В сряда отчет за тримесечието представи и Goldman Sachs.
Нейните резултати също надхвърлят очакванията, тъй като търговските операции са генерирали 840 млн. долара повече приходи, отколкото очакваха анализаторите.
• Печалба: 10,91 долара на акция спрямо 9,53 долара на акция по оценка на LSEG
• Приходи: 14,58 млрд. долара спрямо 13,47 млрд. долара
Печалбата за второто тримесечие е скочила с 22% спрямо година по-рано до 3,72 млрд. долара, или 10,91 долара на акция. Приходите се повишават с 15% до 14,58 млрд. долара, с около 1,1 млрд. долара повече от прогнозата.
Въпреки че тарифните политики на Доналд Тръмп разтърсиха пазарите на облигации, валути, суровини и акции, Goldman Sachs успя да се използва от по-висока възвръщаемост на Уолстрийт, допълва CNBC.
По-голямата част от повишението на тримесечните приходи идва от търговията с акции, която генерира приходи в размер на 4,3 млрд. долара, което е 36% скок спрямо предходната година и с около 650 млн. долара повече от очакванията на анализаторите.
Приходите от търговия с фиксирана доходност нарастват с 9% до 3,47 млрд. долара поради по-високите такси за финансиране и по-голямата активност на валутните и кредитните пазари, надминавайки очакванията със 190 млн. долара.
Акциите на банката са се повишили с 23% от началото на годината.
JPMorgan
Вчера резултатите си за тримесечието отчете и JPMorgan Chase, която също надмина прогнозите на анализаторите благодарение на по-добри от очакваните приходи от търговия с фиксирани доходи и инвестиционно банкиране.
• Печалба: 5,24 долара на акция, при оценка на LSEG за 4,48 долара на акция
• Приходи: 45,68 млрд. долара при очаквани 44,06 млрд. долара
Въпреки това банката съобщи, че печалбата спада със 17% до 14,9 млрд. долара или 5,24 долара на акция сравнено с миналата година, когато е била 7,9 млрд. долара от акции на Visa. Приходите спадат с 10% до 45,68 млрд. долара, въпреки че сравнението с предишната година е повлияно и от дела на банката във Visa.
Главният изпълнителен директор Джейми Даймън изтъкна резултатите на финансовата институция и способността ѝ да увеличава дивидентите и да изкупува обратно акции, като същевременно повтори честите предупреждения за рисковете от търговската политика на САЩ, конфликтите в чужбина и нарастващия бюджетен дефицит, отбелязва CNBC.
„Икономиката на САЩ остана устойчива през тримесечието. Финализирането на данъчната реформа и потенциалното дерегулиране са положителни за икономическите перспективи.
Въпреки това продължават да съществуват значителни рискове – включително от митата и търговската несигурност, влошаването на геополитическите условия, високите фискални дефицити и повишените цени на активите.”, посочи той в изявление след отчетените резултати за тримесечието.
Търговските операции на JPMorgan успяха да се възползват от турбулентните условия през периода, в който президентът Доналд Тръмп предизвика сътресения на пазарите с опита да преразгледа глобалните търговски споразумения с въвеждане на нови мита.
Това обяснява как резултатите от инвестиционното банкиране се подобряват толкова много в сравнение с насоките, дадени на годишната инвеститорска конференция на банката през май, когато тя заяви, че приходите в сферата са се насочили към процентен спад от „средно десетки“.
Банката повиши прогнозата си за нетния лихвен доход до около 95,5 млрд. долара, или с около 1 млрд. долара повече от по-ранната прогноза. Нетният лихвен доход е ключов показател за рентабилността на банките, който представлява разликата между това, което се плаща за депозити, и това, което печели от инвестиции и кредити.
Citigroup
Citigroup също отчете резултати за второто тримесечие във вторник, които надхвърлиха очакванията на анализаторите и спомогнаха за повишаване на акциите, представящи се по-добре от пазара като цяло, допълва CNBC.
Ето резултатите сравнени с очакванията на Уолстрийт:
• Печалба: 1,96 долара на акция спрямо 1,60 долара по оценка на LSEG
• Приходи: 21,67 млрд. долара спрямо 20,98 млрд. долара по оценка на
Акциите на Citigroup поскъпнаха с 3,7% след отчета.
Приходите нарастват с 8% спрямо 20 млрд. долара година по-рано, тъй като банката отбеляза ръст в основните си бизнес групи. Тя отчете общи приходи от пазарите, които са по-високи с 16% спрямо същия период на предходната година. Само приходите от акции са се увеличили с 6% на годишна база и са нараснали със 7% спрямо първото тримесечие.
В банковото дело приходите нарастват с 18% спрямо второто тримесечие на 2024 г., дори и със загубите от хеджиране на кредити.
„Подобряваме представянето на всеки един от нашите бизнеси, за да завземем дял и да постигнем по-висока възвръщаемост“, заяви главният изпълнителен директор Джейн Фрейзър.
„С ръст на приходите от 8% услугите продължават да показват защо този бизнес с висока възвръщаемост е нашата перла в короната. Пазарите постигнаха най-доброто си представяне през второто тримесечие от 2020 г. насам, като то беше рекордно за акциите. Приходите от банкова дейност нараснаха с 18% и ние продължаваме да сме в центъра на някои от най-значимите транзакции.“
Резултатите, отчетени във вторник, включват и бурния пазарен период, който започна в началото на април. Този тип волатилност може да допринесе за увеличаване на печалбите от търговия с акции и фиксирана доходност в големите банки, включително Citigroup.
„Подозирам, че волатилността ще бъде характерна черта, а не недостатък на новия световен ред, и ще се възползваме от това“, заяви Фрейзър на разговор с анализатори във вторник.
В по-негативен план Citigroup отчита 16% ръст на разходите за кредитиране. Като причина тя посочва „влошаването“ на икономическите перспективи в сравнение с миналата година.
Фрейзър добави, че цялостната среда „се е оказала по-устойчива от очакваното“, но се наблюдава забавяне на наемането на служители и на капиталовите разходи на клиентите.
Главният изпълнителен директор заяви още, че банката е постигнала „значителен напредък“ в плана си за трансформация.
Citigroup се оттегля от международните пазари, а през юни бобяви съкращения в Китай. Въпреки това Фрейзър заяви, че няма актуална информация за сроковете за първично публично предлагане на звеното в Мексико.
В перспектива банката очаква 84 млрд. долара приходи за цялата година, което е горната граница на предишната прогноза. Фрейзър също така посочи, че се проучва възможността за използване на стайбълкойни.
Citigroup повиши тримесечния си дивидент до 60 цента на акция от 56 цента по-рано този месец, след последните стрес тестове на Фед.
Wells Fargo
В групата на водещите банки на Уолстрийт Wells Fargo също надхвърли прогнозите за второто тримесечие, но намали прогнозата си за нетния лихвен доход за 2025 г., което доведе до спад на акциите с 2% преди началото на търговията във вторник.
„Въпреки че продължават да съществуват рискове..., нивата на активност останаха постоянни, а добрите ни кредитни резултати продължават да сочат силната финансова позиция на нашите търговски и потребителски клиенти“, коментира главният изпълнителен директор Чарли Шарф.
Нетната печалба на четвъртия по големина американски кредитор за тримесечието възлиза на 5,49 млрд. долара, или 1,60 долара на акция. За сравнение, година по-рано тя беше 4,91 млрд. долара, или 1,33 долара на акция.
Таксите за инвестиционно банкиране нарастват с 9% до 696 млн. долара през тримесечието, което се дължи на по-високите такси за консултации.
Междувременно миналия месец Федералният резерв на отмени седемгодишния лимит на активите на Wells Fargo в размер на 1,95 трилиона долара.
През последните години банката се фокусира върху отстраняването на регулаторните си проблеми, а междувременно конкурентите ѝ се разрастваха.
След като ограничението на активите беше премахнато и регулаторните проблеми до голяма степен са в миналото, анализаторите от Уолстрийт очакват Wells Fargo да привлече по-голям инвеститорски интерес, тъй като печалбите ѝ нарастват.
„Сега имаме възможност да се развиваме по начин, по който не можехме, докато действаше ограничението за активите, и сме в състояние да напредваме по-агресивно“, допълни Шарф.
Wells Fargo вероятно ще увеличи пазарния си дял в търговското, корпоративното и инвестиционното банкиране и търговията. Шарф заяви, че банката ще разширява дейността си внимателно. Тя е приключила седем регулаторни наказания през тази година и 13 от 2019 г. Все още има една оставаща заповед от 2018 г.
Към 30 юни Wells Fargo има 212 804 служители в сравнение с 215 367 в края на март. От края на 2020 г. насам броят им намалява всяко тримесечие, допълва CNBC.
Bank of America
Еднственото изключение от бляскавото представяне на банките дойде от Bank of America, която в сряда обяви смесени резултати за второто тримесечие, като надхвърли прогнозите за приходите, но не оправда очакванията за печалбата.
• Печалба: 89 цента на акция при 86 цента на акция, очаквани от LSEG
• Приходи: 26,61 млрд. долара при очаквани 26,72 млрд. долара
Компанията съобщи, че печалбата се е повишила с около 3% спрямо предходната година до 7,12 млрд. долара, или 89 цента на акция, надминавайки прогнозата от 86 цента.
Приходите се повишават с около 4% до 26,61 млрд. долара, което е под очакванията на анализаторите, тъй като банката генерира 14,82 млрд. долара нетни приходи от лихви, което се разминава с оценката на StreetAccount със 70 млн. долара.
Нетният доход от лихви, който представлява разликата между това, което банката плаща на вложителите, и това, което печели от заеми и инвестиции, е нараснал с около 7% през тримесечието, тъй като ръстът на депозитите и заемите е компенсиран от по-ниските лихвени проценти в сравнение с предишната година.
„Потребителите останаха устойчиви, със здравословни разходи и качество на активите, а степента на използване на търговските кредити от кредитополучателите се повишава. Освен това видяхме добра динамика в бизнеса на пазарите.“, заяви главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан.
Операциите с фиксирана доходност отбелязват приходи в размер на 3,25 млрд. долара, което надхвърли прогнозата на StreetAccount за 3,14 млрд. долара, докато приходите от търговия с акции в размер на 2,13 млрд. долара са малко под очакванията. Таксите за инвестиционно банкиране са намалели с 9% до 1,4 млрд. долара, въпреки че все още са по-високи от прогнозата за 1,27 млрд. долара според StreetAccount.
Акциите на банката са се повишили с около 5% от началото на годината.