Преди три месеца над сезона на приходите за първото тримесечие витаеше мрачно чувство, тъй като банкерите се бореха със замразяването на сделките и пазарния хаос, последвал обявяването на митата на Тръмп от 2 април, като някои от тях предупреждаваха за „значителни сътресения“ и възможна рецесия.

Тази мрачна атмосфера бе заменена от оптимизъм в началото на поредния сезон на отчетите тази седмица, който започва във вторник с JPMorgan Chase, Wells Fargo и Citigroup.

През април имаше усещането, че „светът ще свърши и тези банки ще имат проблеми поради голямата несигурност“, казва Кен Леон от CFRA Research пред Yahoo Finance.

„Но не видяхме това“.

Помогнаха някои горещи първични публични предлагания и значителни сделки, както и няколко събития във Вашингтон, докато администрацията на Тръмп разхлабва капиталовите и надзорните правила за големите банки. Дори волатилността, предизвикана от митата на Тръмп, се оказва стимул за търговските бюра на Уолстрийт, тъй като инвеститорите прехвърлят залозите си.

Много от големите банки също така обявиха нови планове за обратно изкупуване на акции и дивиденти, което тласна ентусиазма на инвеститорите към нов връх на 3 юли, когато цените на акциите на JPMorgan, Goldman Sachs и Morgan Stanley отбелязаха рекордни стойности.

Това, което много инвеститори ще искат да чуят от големите банки през тази седмица, е, че има още причини да се запази тази инерция и че предизвикателствата от април вече са пресметнати и остават в миналото.

„Смятам, че конкретно инвестиционното банкиране е приказка за две тримесечия - едното започна бавно, наистина с голяма пауза, а сега се активизира“, заяви главният изпълнителен директор на Morgan Stanley Тед Пик на конференция в началото на юни.

Някои анализатори са съгласни с този оптимистичен възглед.

„Капиталовите пазари се завръщат“, отбелязва Бетси Грасек, анализатор в Morgan Stanley.

Грасек и други прогнозират, че някои банки, като JPMorgan и Goldman Sachs, могат да надхвърлят предишните си прогнози за инвестиционното банкиране тази седмица.

Goldman Sachs се отчита в сряда, заедно с Morgan Stanley и Bank of America.

Анализаторът на капиталовите пазари на Barclays Джейсън Голдбърг също твърди, че има шанс големите банки да надминат очакванията на Уолстрийт за тримесечните печалби.

Повечето от тях „надхвърлят консенсусните очаквания с доста голяма сила през последната година“, пише Голдбърг в началото на юли.

Но има и някои причини за безпокойство, тъй като банките продължават да се сблъскват с редица неизвестни след поскъпването на акциите им.

Във вторник анализаторът на HSBC Саул Мартинес понижи оценката на акциите на JPMorgan и Goldman Sachs от Hold на Reduce, а на Bank of America - от Buy на Hold. Това далеч не е първият случай, в който анализатор, покриващ големите банки, намалява оценката си отчасти поради високите цени на акциите.

Ползите от облекчаването на капиталовите изисквания, подобреното сключване на сделки и непроменените лихвени проценти са „добре оценени“ към този момент - казва Мартинес в нов доклад.

„Макроикономическата несигурност остава, а възможните намаления на лихвените проценти и по-бавният икономически растеж изглеждат омаловажени“, добавя той.

Анализаторът на Baird Дейвид Джордж предлага подобна предпазливост в края на юни, когато понижи оценката на JPMorgan от неутрална на недостатъчно добра.

„Ние просто смятаме, че очакванията тук са прекалено високи“, коментира той.

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън е един от ръководителите на банката, които не са точно оптимистично настроени за пазарите преди обявяването на резултатите на компанията във вторник.

Миналия четвъртък, по време на събитие в Дъблин със заместник министър-председателя Саймън Харис, той заяви:

„За съжаление, мисля, че на пазарите има самодоволство по отношение на тарифите и че все още са възможни по-високи лихвени проценти от Федералния резерв. Възможността за тези по-високи лихви е по-голяма, отколкото другите си мислят“, каза той.

„Ако пазарът оценява 20% вероятност, аз съм по-склонен да заложа на 40% до 50% за по-високи лихви.“