Инвестиционното банкиране в САЩ продължава да буксува
За 14-то поредно тримесечие то осигурява по-малко от 1/4 от приходите на Уолстрийт в най-големите местни банки

Инвестиционното банкиране в САЩ е напът да удължи рекордната си серия от слаби резултати, като за 14-то поредно тримесечие осигурява по-малко от една четвърт от приходите на Уолстрийт в най-големите местни банки.
Трейдърите ще трябва да се притекат отново на помощ на своите колеги от консултантския сектор, когато банките обявят резултатите си за второто тримесечие следващата седмица. Общите приходи от търговия в петте най-големи банки на Уолстрийт се очаква да бъдат 31 млрд. долара – над три пъти повече от сумата за инвестиционното банкиране.
Анализаторите очакват приходите от търговия на JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs и Morgan Stanley да бъдат с почти 10% по-високи от тези преди година. Но тези от инвестиционното банкиране, другата част от операциите на банките на Уолстрийт, ще спаднат с почти 10% до 7,5 млрд. долара, според консенсусни данни, събрани от Bloomberg.
Ако печалбите съответстват на прогнозите, когато групите обявят резултатите си във вторник и сряда, инвестиционните банкери ще са допринесли с по-малко от 25% от приходите на Уолстрийт. Те няма да са преминали този праг от 2014 г. насам - най-дългият период в историята.
Въпреки че инвестиционното банкиране е нестабилна дейност, продължителността на спада подчертава колко тихи са били сделките и пазарите на акционерен капитал от спукването на балона от 2021 г. по време на пандемията. Това също така подчертава колко силна е била търговията след периода на упадък през миналото десетилетие, когато ниските лихвени проценти и слабата волатилност задържаха приходите.
Банките улесняват и финансират търговията. Те печелят, когато нивата на активност са високи и цените са нестабилни.
„Това е нормална среда, докато слабата нестабилност през предходното десетилетие беше ненормално“, казва Крис Котовски, анализатор в Oppenheimer & Co., пред Financial Times.
През последните три години финансовите пазари се борят с покачващите се лихвени проценти, конфликтите в Украйна и Близкия изток и протекционистките политики след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Същите тези тенденции са понижили способността на лидерите на компаниите и инвестиционните фондове да сключват сделки, въпреки продължаващия оптимизъм на банкерите относно потенциалните възможности.
„Мисля, че 2025 г. е повече или по-малко приключена за инвестиционното банкиране“, казва Котовски. „Да, може да имате силно тримесечие по отношение на емитирането на акции през есента, което ще помогне на цифрите. Сливанията и придобиванията ще зависят повече от това, което вече е обявено за втората половина на годината“.
Инвеститорите са склонни да ценят приходите от инвестиционното банкиране повече от тези от търговията, защото те могат да бъдат с по-висок марж и по-малко капиталоемки. Все пак инвеститорите все още залагат, че дългоочакваното възстановяване на инвестиционното банкиране ще се осъществи, като цената на акциите на Goldman наскоро надхвърли 700 долара за първи път.
„Първата половина на тримесечието беше трудна по очевидни причини. Но има много повече оптимизъм за перспективите тук“, казва банковият анализатор от HSBC Саул Мартинес пред Financial Times.
Същата политическа и икономическа стабилност, която инвеститорите се надяват да улесни сключването на сделки, може да облекчи пазарната волатилност, подкрепила приходите от търговия на банките.
Те „са наистина високи и не знам дали може да се твърди убедително, че оттук нататък ще има голям растеж“, казва Мартинес.
JPMorgan и Citi ще обявят резултатите си на 15 юли, а BofA, Goldman и Morgan Stanley – на следващия ден. Заедно с Wells Fargo, групата представлява шестте най-големи по активи банки в САЩ. Очаква се техният нетен доход като цяло да спадне с около 13% спрямо същия тримесечен период на миналата година.
Най-рязък спад вероятно ще има при JPMorgan, като анализаторите прогнозират той да достигне до 30% спрямо миналата година, когато банката отчете еднократна печалба от почти 8 млрд. долара от дела си в компанията за кредитни карти Visa.