Дали американската изключителност вече е достигнала своя връх?

Според Луи-Венсан Гав отговорът е еднозначен: да.

Основателят и главен изпълнителен директор на Gavekal Group – създадена през 1998 г. с централа в Хонконг – е на мнение, че светът е в процес на масово изтегляне от американски активи, след години на доминиращо представяне на американските акции и долара.

Според Гав, водещ глас в макроикономиката и пазарните анализи, пенсионните фондове и институционалните инвеститори по света са прекалено концентрирани в САЩ и е време да намалят експозицията си. Проблемът, който идентифицира, е, че значителна част от тази експозиция е вложена в неликвидни активи – частен дълг, частен капитал, недвижими имоти или рисков капитал. Поради невъзможността да бъдат продадени лесно, фондовете са принудени да ликвидират това, което е листнато на борсите: „Продаваш това, което можеш, а не това, което трябва“, казва Гав, цитиран от MarketWatch.

Луи-Венсан Гав, основател и главен изпълнителен директор на Gavekal Group

Експертът не прогнозира край на долара като резервна валута, но поставя следния въпрос: Ще се търгува ли повече или по-малко от световната търговия в долари занапред? Според него – „по-малко“. А понеже, както сам казва, „пазарите не вярват в абсолютни стойности, а се движат от промени в маржа“, резултатът ще е отслабване на долара.

В момента Гав наблюдава, че растежът в глобалната търговия се случва между Китай и страните от Глобалния Юг. Привежда редица примери за нови китайски експортни пазари – от електрически превозни средства и строителна техника до ядрени централи и дори китайски бойни самолети. Гав припомня, че по време на краткия, но интензивен конфликт между Пакистан и Индия, китайските изтребители J-10C на Пакистан са се представили отлично, като са свалили няколко скъпи индийски самолета МиГ и Rafale. В резултат на това Иран, Египет и Индонезия вече изразяват интерес за поръчки.

Попитан от MarketWatch в каква валута ще се извършва търговията между Китай и Глобалния Юг, Гав не е убеден, че това ще е юанът. Смята, че китайците може да предпочетат използването на хонконгския долар, за да избегнат формиране на балон в националната си валута. Капиталът се влива в Хонконг от две години насам и Гав прогнозира „епична ликвидност“ там в бъдеще.

Ако е песимистично настроен към долара, но позитивен към Китай, означава ли това, че очаква поскъпване на юана? Според експертът Пекин води тактическа игра – възпира поскъпването на валутата, за да може, когато Си Дзинпин се срещне с Доналд Тръмп по-късно тази година (както намекна държавният секретар Марко Рубио), китайският лидер да направи отстъпка, като позволи юанът да поскъпне и така да подари лесна победа на Тръмп.

От 2020 г. насам въпросът с „инвестируемостта“ на Китай стои остро, след като правителството започна репресии срещу водещи бизнесмени, особено в технологичния сектор. Гав признава, че правителството вероятно е реагирало прекалено остро на американската забрана за продажба на полупроводници на Китай, което е убедило управляващите, че страната е „във война“ със своя търговски съперник.

По думите му, Си е събрал буквално всички водещи бизнесмени в една зала и им е заявил, че ерата на неограничена корпоративна свобода е приключила – и че вече носят отговорност да инвестират в инфраструктура, технологична независимост, чипове и стратегически капацитет, от полза за Китайската комунистическа партия. Тези, които не се съобразили, са понесли последствията.

Този процес, според Гав, не е минал без щети – и е напълно разбираемо, че инвеститорите са били обезкуражени, като оттогава насам са намалили експозицията си към китайските рискови активи. Но днес, твърди той, същото може да се каже и за корпоративна Америка – която също усеща все по-силен натиск от правителството върху икономическите и дори културните си действия.

Темата за Тайван отдавна тревожи инвеститорите и анализаторите, тъй като бъдещето на острова ще окаже силно въздействие върху инвестиционната и отбранителна стратегия. За Гав въпросът с Тайван е по-скоро фалшив сигнал. Иронично отбелязва, че „колкото по-далече от Тайван си, толкова повече се тревожиш“. Категоричен е: „Китай няма да нахлуе. Няма нужда.“

Гав вярва, че Китай може да повлияе на тайванската политика и избори до такава степен, че да поеме контрол над острова – чрез обещание за запазване на статуквото за 50 години и евентуално компромисен модел „една държава, две системи“ по примера на Хонконг. Каквато и да е развръзката, той не предвижда военна конфронтация между САЩ и Китай – Пекин може да поеме контрола и без нея.

Ако въпросите с инвестиционната сигурност и Тайван не са пречка за инвеститорите, какво да кажем за проблемния имотен сектор, потънал в дългове? Според Гав, Китай е вече седем години в низходящ цикъл на имотния пазар – и тази тема вече не е водеща. Ако беше, банковият сектор нямаше да се представя добре в последните две години. Банковите баланси вече се възстановяват.

Съперничеството между САЩ и Китай в областта на изкуствения интелект се засили, особено след пускането на китайския продукт на DeepSeek в началото на годината, който подкопава американското господство в новата технология.

Попитан от MarketWatch кой ще печели най-много от AI, Гав се казва: „Никой!“ Според него „когато Китай влезе в стаята, печалбата излиза“, тъй като бариерите за навлизане в сектора са ниски, а истинската рентабилност е под въпрос. Съветът му: „Не се състезавайте с китайците.“

Той все пак смята, че в краткосрочен план най-голямата полза от AI ще има финансовият сектор, тъй като технологията може да намали разходите и да ускори процесите. Последното силно представяне на финансовите акции подкрепя тази теза.

Не е изненада, че на въпроса къде би вложил средства занапред, Гав е категоричен: в Китай, не в Америка. Той анализира инвестиционните възможности през пет показателя: фундаментални показатели, оценка, регулаторна рамка, пазарен импулс и позициониране на инвеститорите. Заключението му: „Всички фактори в момента са в полза на Китай.“

ETF фондът iShares MSCI China (MCHI) е нараснал с 21% от началото на годината, изпреварвайки ръста от 6% на американския индекс S&P 500.