Втората Юлия начело на Украйна – така Corriere della sera определя Юлия Свириденко, която беше номинирана от президента Володимир Зеленски за министър-председател на страната и ако украинският парламент я одобри, както се очаква, ще стане втората жена премиер след своята съименничка Юлия Тимошенко.

Държавният глава на Украйна отложи миналогодишните президентски и парламентарни избори заради войната и според близки до обкръжението му реорганизацията е най-ефективният инструмент за съживяване действията на правителството.

Вероятно два фактора са натежали изборът на Зеленски да се спре именно на Свириденко от целия състав на кабинета, допълва италианската медия.

Тя е смятана за близък съюзник с Андрий Ермак, сивият генерал на правителството, и поддържа силни връзки с Вашингтон. Беше главен водещ на украинската делегация в преговорите с финансовия министър Скот Бесънт от страна на Белия дом, довели до споразумението за минералите (което е по-изгодно за САЩ, подчертава Corriere della sera).

Сега 39-годишната Юлия ще бъде натоварена със задачата да „трансформира изпълнителната власт“, превръщайки във факти промените, за които призовава самият Зеленски: от невралгичния сектор на отбраната, за да „увеличи националното производство на оръжие“ до икономиката, със значителна рационализация на държавния апарат, която „значително да намали несъществените разходи“.

Президентът подчерта необходимостта от тези реформи след среща на четири очи с настоящия премиер Денис Шмигал, който ще заеме поста министър на отбраната, което увеличава вероятността Рустем Умеров, настоящият такъв, да стане украински посланик във Вашингтон.

Сред останалите цели пред Свириденко са укрепване на отношенията с Америка на Доналд Тръмп и съживяване на икономиката, опустошена от повече от три години война.

Ако тя получи одобрение от парламента, ще стане втората жена премиер на Украйна след пионера на Оранжевата революция Юлия Тимошенко.

След новината за номинацията за министър-председател, тя афишира, че ще се стреми към дерегулация, съкращаване на бюрокрацията, защита на бизнеса и намаляване на некритичните разходи, за да постигне „пълна концентрация на държавните ресурси“ за отбрана и следвоенно възстановяване.

„Държавният апарат няма право да разхищава ресурсите и потенциала на нашата страна. Украйна заслужава да бъде сред най-силните икономики в Европа.“

„Единственият човек, който може да води преговори с екипа на Тръмп“

Юлия Свириденко, която се застъпи за жизненоважното икономическо споразумение между Украйна и САЩ, е пример за поколение млади украински политици, които преведоха страната си през бурята на войната, пише в материала си за нея AFP.

39-годишната жена поема управлението на разклатената икономика на страната си само няколко месеца преди Кремъл да започне пълномащабната атака през февруари 2022 г.

Придобива световна известност тази година по време на напрегнатите преговори около сделката за минералите, които почти провалиха връзките между Киев и най-важния му военен съюзник САЩ, допълва агенцията.

Според официалните условия, със споразумението се създава съвместен инвестиционен фонд за реконструкция с цел развитие на сектора на минералните ресурси на Украйна, като печалбата се разпределя поравно между двете държави.

Сделката се разглежда като укрепване на икономическото възстановяване на страната и осигуряване на дългосрочно сътрудничество с Вашингтон. Именно условията по нея обаче са в основата на катастрофалния телевизионен спор между Зеленски и Тръмп през февруари 2025 г., на което става свидетел целият свят.

След скандала в Овалния кабинет и обидните реплики към президента на Украйна, Свириденко осъществява поредица от посещения във Вашингтон, за да финализира успешно сделката, като гарантира критична американска подкрепа за Киев.

„Тя беше ключовият и единственият човек, който водеше тези преговори. Тя успя да предотврати разпадането им“, коментира пред AFP Тимофей Милованов, бивш министър на икономиката, работил със Свириденко, който понастоящем ръководи Киевското училище по икономика.

Подчертава още, че тя предпочита балансиран подход към политиката и избягва конфронтации: Тя е професионалист. Запазва хладнокръвие.

Getty Images 18 април 2025 г. Юлия Свириденко и американският министър на финансите Скот Бесънт подписват онлайн сделката за редкоземни минерали

Млада, умна, решителна

Юлия Свириденко ще поеме управлението в несигурен момент за страната, която е изтощена след повече от три години пълномащабна война и е зависима от мощните си съюзници, за да оцелее.

Ролята на министър-председател обикновено не включва право на глас по отношение на военната стратегия или военните действия на фронта, където Зеленски и неговите военни началници командват.

И все пак, Свириденко заема централно място сред младото поколение украински лидери, които подобно на Зеленски управляват страната през войната и контрастират ярко с доминиращите в Русия съветски елити.

Още преди да навърши 30 години е пряк свидетел на събитията, свързани с Евромайдана, когато вълна от демонстрации и гражданско неподчинение, започнала в нощта на 21 ноември 2013 г. залива столицата Киев, след като президентът Виктор Янукович отказва да подпише споразумение за асоцииране с ЕС. Протестиращите се обявяват против запазване на връзките между Украйна и Русия и настояват за европейско бъдеще за Украйна.

А родният ѝ Черниговски регион, граничещ с Русия и нейния военен съюзник Беларус, е окупиран за кратко в началото на войната през февруари 2022 г.

„Свириденко е емблематична за устойчивостта на украинския народ“, пише тогавашният министър на търговията на САЩ Рина Раймондо в списание Time през 2023 г. „С млади, умни и решителни лидери като нея, следвоенното бъдеще на Украйна изглежда по-светло от всякога“, добавя Раймондо.

В редките си публични изяви тя е мека, но общува целенасочено с главоломно темпо на украински или английски език.

Според публикации в украинските медии, Свириденко отдавна има политически амбиции. Бизнес изданието РБК-Украйна пише, че Зеленски е блокирал предишните ѝ опити да стане министър-председател, позовавайки се на източници, според които тя би била по-подходяща за тази роля в следвоенния период.

Свириденко обаче твърди, че държавната служба е част от живота ѝ още от детството, тъй като и двамата ѝ родители са служители в държавната администрация.

„Видях как те са се посветили да служат на общността, как родният им град и неговото благоустройство са техни ценности“, признава наскоро тя пред украински медии.

Ранна кариера и международен опит

Родена е в Чернигов на 25 декември 1985 г.

През 2008 г. завършва с отличие Киевския национален университет по търговия и икономика, а по-късно и няколко следдипломни програми. Същата година започва кариерата си като финансов икономист в украинско-андорска компания за недвижими имоти в Киев, пишат за нея различни световни медии.

През 2011 г. е назначена за ръководител на постоянното търговско представителство на Чернигов в Уси, Китай, където работи за привличане на китайски инвестиции в Украйна.

Един от резултатите от нейните усилия е създаването на Eko-Vtor, базирана в Чернигов компания, подкрепена със 100% чуждестранен капитал.

Издигане в местната и националната власт

Постъпва на държавна служба през 2015 г. като съветник на ръководителя на Черниговската областна държавна администрация (ЧГА).

По-късно същата година става ръководител на Регионалния отдел за икономическо развитие, а през 2017 г. е повишена в първи заместник-губернатор, като временно изпълнява функциите на висш служител на региона.

По време на нейното управление в РГА Чернигов според официалните данни е привлякъл над 340 млн. долара преки чуждестранни инвестиции - около 80% от общо 430 млн. долара, които регионът е получил по това време.

През 2017 г. Чернигов се нарежда на първо място сред всички украински региони по ръст на инвестициите.

През 2019 г. влиза в националната власт като част от Министерството на икономиката, заемайки поста зам.-министър. Контролира ресорите на труда, заетостта, промишлеността и ценовата политика.

По-късно същата година е назначена за заместник-ръководител на канцеларията на президента, където управлява икономическата политика и връзките с инвеститорите. Председателства и президентския съвет за подкрепа на бизнеса, създаден от Володимир Зеленски.

През 2021 г., само няколко месеца преди началото на войната, е назначена за вицепремиер и министър на икономиката на Украйна.

Удостоена е с Почетна грамота на Кабинета на министрите на Украйна за своята обществена дейност.

Ключов пост

В условията на продължаващата война с Русия, сега целта на Украйна е да се укрепи и в икономически план и да положи основите за мащабно следвоенно възстановяване.

Номинацията на Юлия Свириденко за премиер се смята за важна стъпка в тази посока.

Тя ще оглави властта на държавата в момент, когато Украйна трябва да докаже силата си на не само на военно, но и на икономическо и най-вече на дипломатическо равнище, предвид ключовите връзки и подкрепа от международните съюзници.