Голямото надлъгване: Хронология на една сделка за редкоземни минерали
Американският президент Доналд Тръмп и украинският му колега Володимир Зеленски минаха през различни етапи в разговора си, за да се стигне до подписването на споразумението

Идеята, която Володимир Зеленски смяташе, че ще събуди интереса на Доналд Тръмп да подкрепи Украйна, беше САЩ да получат специален достъп до богатите природни ресурси на страната му. Когато президентът на Украйна представи плана пред Тръмп, тогава кандидат на републиканците за Белия дом, първите реакции бяха обещаващи. Въпреки че дни по-рано Зеленски беше отхвърлил определението „най-големия търговец в историята“, дадено му от сегашния президент на САЩ за това, че е убедил Вашингтон да финансира защитата на Украйна, той е проявил сериозен „интерес“, твърдят източници на Financial Times, присъствали на срещата през септември.
Те обаче не са си представяли колко безмилостен ще стане този интерес на Тръмп към украинските минерали - или колко катастрофални могат да станат преговорите за Киев, неговия президент и перспективите за удържане на руското нашествие.
Пробивът най-накрая настъпи, когато двамата президенти се срещнаха отново седем месеца по-късно във Ватикана. Лидерът на Украйна заяви, че там е казал на президента на САЩ, че е готов да сключи сделката.
„Всъщност сега имаме първия резултат от срещата във Ватикана, което я прави наистина историческа“, акцентира той в четвъртък.
Но предизвикателствата, които трябваше да бъдат преодолени, бяха значителна: месеци на напрегнати преговори, взривоопасна размяна на реплики в Овалния кабинет и безброй моменти, когато преговорите почти се провалиха.
Сделката, подписана в сряда от министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт и първия заместник-министър на външните работи на Украйна Юлия Свириденко във Вашингтон, осигурява участието на САЩ в разработването на природните ресурси на Киев. Но потенциалното ѝ значение е много по-голямо.
За Украйна споразумението дава увереност на фона на дълбоката загриженост, че Тръмп може да я изостави, за да постигне по-широко споразумение за прекратяване на огъня с Русия. За Тръмп то представлява стъпка към обещанието му да възстанови част от милиардите, които Вашингтон похарчи в подкрепа на Украйна след пълномащабната инвазия на Москва през 2022 г. Американските компании ще получат преференциален достъп до ключови украински проекти и ресурси, включително алуминий, литий, титан, графит, нефт и природен газ. Представители на САЩ също така казват, че сделката ще укрепи връзките между Вашингтон и Киев след бурните няколко месеца.
„Това партньорство ще бъде от основно значение за мирния процес, който Тръмп води. То изпраща силно послание към Русия, че Съединените щати участват в играта и са ангажирани с дългосрочния успех на Украйна“, обяснява пред Financial Times високопоставен служител на Министерството на финансите на САЩ.
Официалните лица в Киев и много анализатори виждат в този ход част от по-широките усилия на Украйна да поддържа стратегически връзки с Вашингтон, докато Тръмп настоява за прекратяване на конфликта.
Началото на споразумението е поставено в първите дни на миналото лято, когато Зеленски възлага на съветниците си да разработят стратегия, която да осигури дългосрочна американска подкрепа и да отклони инерцията във войната от Русия. „Планът за победа“ от пет точки съчетава предложения в областта на сигурността със стратегически икономически партньорства. Един от служителите, близки до Зеленски, разкрива, че това е било „опит да се промени траекторията на войната и да се привлече Русия на масата за преговори”.
В точка четири на плана е заложено отваряне на природните ресурси на Украйна за западни инвестиции - концепция, отчасти вдъхновена от републиканския сенатор Линдзи Греъм. В замяна на това Киев трябва да си осигури по-голяма американска военна подкрепа, за да се защитава, ако не и да си върне загубените земи.
Тогавашният президент Джо Байдън не проявява особен ентусиазъм за предоставяне на огромни количества допълнително западно оръжие, опасявайки се, че подобна вълна може да изчерпи американските запаси или да доведе до ескалация от руска страна. Екипът на Белия дом обаче проявява интерес към съвместна икономическа сделка.
След като Зеленски продава идеята на Тръмп, самопровъзгласилият се за майстор на сделките републиканец е бил още по-заинтригуван от икономическия аспект и идеята за осигуряване на редкоземни метали в замяна на продължаваща американска помощ. Предвид интереса му и социологическите проучвания, които показваха, че Тръмп е начело в президентската надпревара в САЩ, екипът на Зеленски е предпочел да не проучва възможността за сделка с минерали с правителството на Байдън и вместо това да увеличи максимално потенциалното влияние върху бъдещата републиканска администрация.
Малко след встъпването си в длъжност Тръмп отдели две седмици, за да обвърже публично подкрепата на САЩ с достъпа до минералното богатство на Украйна, като посочи сумата от 500 млрд. долара като компенсация, дължима за американската помощ в миналото - многократно по-голяма от реално предоставената.
„Те имат големи залежи на редкоземни елементи. И аз искам сигурност за тях“, заяви Тръмп.
Високопоставени украински служители бяха разтревожени от мащаба на искането - и още по-притеснени от липсата на каквото и да е споменаване на бъдеща американска военна подкрепа. Въпреки това Киев продължи разговорите с надеждата да постигне по-добри условия и да запази благоволението на Тръмп.
Няколко дни по-късно Бесънт слезе от нощен влак в Киев с проектопредложение, предоставящо на САЩ собствеността върху 50% от правата върху редкоземните и критичните минерали на Украйна - без ангажимент за бъдеща военна или финансова помощ. Зеленски е уведомен за документа час по-рано и го вижда преди срещата си с Бесънт само благодарение на посланика на САЩ в Киев Бриджит Бринк. Тя запознава украинския лидер със съдържанието му, което все още не е преведено на родния му език, и предупреждава, че Бесънт очаква да се върне във Вашингтон с подписан документ.
Но Зеленски е политик, който не приема добре ултиматуми. По време на срещата им се чуват повишени гласове, а накрая Зеленски е категоричен, че няма да подпише в този момент.
„Това не е в наш интерес днес. Не е в интерес на суверенна Украйна“, коментира той, а основното му притеснение е пълната липса на гаранции за сигурност.
Европейските и украинските официални лица имат съмнения дали Зеленски не е допуснал стратегическа грешка, като не е бил по-ясен относно целите си от самото начало.
„Ясно е, че това беше предложено като примамка за Тръмп“, смята високопоставен европейски служител. „Но липсата на подробности означаваше, че Тръмп по същество можеше да определи цената си“.
Според високопоставен украински служител Зеленски е трябвало да бъде „кристално ясен“ относно връзката „с бъдещите гаранции за американска помощ в областта на сигурността“.
След посещението на Бесънт Вашингтон засили натиска.
„Без подкрепата на Съединените щати и американския народ положението на Украйна днес би било в най-добрия случай опасно“, казва министърът на финансите на САЩ пред Financial Times.
В крайна сметка разговорите бяха възобновени. Украинските официални лица бяха готови да подпишат преработените условия, след като САЩ се отказаха от исканията за потенциална сума от 500 млрд. долара. Те дори продължиха да настояват, след като Тръмп заяви, че САЩ няма да предоставят на Украйна гаранции за сигурност.
„Ще трябва Европа да направи това“, категоричен беше Тръмп тогава.
Зеленски се отправи към Вашингтон, за да сключи споразумението, като е планирана церемония по подписването му. Тръмп стисна ръката на украинския лидер на входа на Западното крило на Белия дом и му направи комплимент за облеклото му във военен стил. След това двамата се преместиха в Овалния кабинет, където срещата започна добре, като Зеленски подари на Тръмп шампионския пояс на украинския боксьор Олександър Усик пред репортери и камери.
Но в рамките на няколко минути разговорът се превърна в свада, а Тръмп обвини Зеленски, че „залага на трета световна война“.
„Ти не държиш картите“, обяви републиканецът.
„Аз не играя карти“, отвърна Зеленски.
След като церемонията по подписването беше отменена, Зеленски беше изведен безцеремонно от Белия дом. До края на март администрацията на Тръмп спря американската военна помощ и разшири исканията си.
Тогава в нов проект се предлагаше Вашингтон и Киев да създадат надзорен съвет, който да контролира приходите от петрол, газ и минерали - като САЩ на практика трябваше да получат правото на вето върху решенията. В проекта се казваше също, че подкрепата на САЩ за Украйна след нахлуването на Русия ще се „счита за принос към партньорството“, без да се споменава за бъдеща военна помощ.
Украински официални лица оприличиха предложението на „изнудване“ и „шантаж“.
Тръмп засили натиска. В началото на април той обвини Зеленски, че се опитва да се откаже от сделката и го предупреди, че ще се сблъска с „големи проблеми“. Зеленски на свой ред нареди на екипа си да работи по въпроса със САЩ. В знак на това колко напрегната е станала ситуацията, украинският лидер нареди на службата си за вътрешна сигурност да разследва изтичането на информация за последното предложение на Вашингтон.
Въпреки неуспехите, преговарящите продължиха да обсъждат. Така се стигна до виртуално подписване на меморандум за намерения на 18 април, който се превърна в основа за подновяване на преговорите.
След това Тръмп и Зеленски се срещнаха в Рим, а пред NewsNation американският президент коментира: „Казах на Зеленски, че е много добре, ако успеем да сключим сделка и те я подпишат, защото Русия е много по-голяма и много по-силна“.
В крайна сметка се оказа, че е постигнат компромис: Вашингтон се отказа от искането си да включи в приноса на САЩ само помощта от миналото. Въпреки това, докато самолетът на Свириденко се намира във въздуха и пътува за Вашингтон, за да подпише рамковото споразумение в сряда, американски служители настояха тя да приеме и два допълнителни документа - пълното споразумение и техническо приложение - и обвиниха Киев, че се опитва да възобнови преговорите. Екипът на Бесънт е казал на украинците, че Свириденко трябва „да е готова да подпише всички споразумения или да се върне у дома“, твърдят източници на Financial Times.
Преговорите продължиха до вечерта. Премиерът на Украйна Денис Шмихал свика извънредно заседание на кабинета в Киев, за да упълномощи Свириденко да действа без одобрението на парламента. Малко след това сделката беше сключена.
Тя все още трябва да бъде ратифицирана от парламента на Украйна - а работата по прилагането ѝ продължава. Дали споразумението ще се запази, може да зависи не само от условията, които все още предстои да бъдат финализирани, но и от това колко дълго Зеленски и Тръмп ще могат да управляват обтегнатите си отношения.