Samsung Electronics шокира пазарите във вторник, като прогнозира 56% спад в оперативната си печалба за второто тримесечие. Ограниченията на САЩ срещу Китай и трудностите на южнокорейската компания да достави на ключовия си клиент Nvidia модерни продукти за памет се отразяват на резултатите ѝ. 

Компанията, която е един от най-големите производители на чипове за памет в света, оцени оперативната си печалба за периода април-юни на 3,3 млрд. долара, което е най-слабият резултат за последните шест тримесечия, пише Financial Times. 

Това е значително по-ниско от прогнозираната от LSEG SmartEstimate печалба от 4,6 млрд. долара. Продажбите остават почти без промяна – 54 млрд. долара. 

Подразделението „Устройствени решения“ на Samsung, което включва бизнеса с чипове, отчете спад в печалбата спрямо предходното тримесечие „поради преоценка на стойността на инвентара и въздействието на американските ограничения върху напредналите AI чипове за Китай“, съобщава компанията.

По-лошите от очакваните прогнози ще засилят опасенията за продължаващите забавяния в доставките на най-новите HBM3E чипове на южнокорейския технологичен гигант за лидера в областта на изкуствения интелект Nvidia. По-малките конкуренти SK Hynix и Micron Technology се радват на бум в търсенето на своите усъвършенствани HBM чипове.

Samsung наскоро започна да доставя HBM3E на производителите на чипове AMD и Broadcom, но все още не е получила одобрение от Nvidia за тяхното използване. Тъй като компанията не успя да се възползва от бума в изкуствения интелект, акциите на Samsung са се повишили само с 20% от началото на годината, главно поради относително ниската им оценка. Същевременно акциите на SK Hynix са скочили с почти 60%.

Във вторник акциите на Samsung спаднаха с 0,6% след новата прогноза за печалба, докато акциите на SK Hynix се повишиха с 3,3% в сутрешната търговия. През юни Samsung отбеляза най-ниския си дял в южнокорейския индекс Kospi за последните девет години.

Миналия месец Micron прогнозира по-силни от очакваните тримесечни приходи благодарение на силното търсене на HBM чипове. SK Hynix, който е основният доставчик на HBM за Nvidia, се очаква да отчете рекордни тримесечни печалби.

Samsung твърди, че подобрените HBM чипове са в процес на оценка от клиентите и се доставят, но не посочва кои са конкретните клиенти.

Анализаторите оценяват, че Samsung е претърпяла загуби от около 3 млрд. долара през първата половина на годината, тъй като компанията не успя да си осигури големи клиенти за производството по договор поради ниски добиви и разширяващата се разлика с лидера в бранша – TSMC.

Samsung подчертава, че ограниченията на САЩ върху чиповете за изкуствен интелект, предназначени за Китай, също са оказали неблагоприятно влияние върху производството. Компанията очаква оперативните загуби да се намалят през втората половина на годината благодарение на постепенното възстановяване на търсенето.

„Бизнесът с чипове, различни от тези за памет, отбеляза спад в печалбите поради ограниченията в продажбите и свързаните с тях корекции в стойността, произтичащи от американските ограничения за износ на усъвършенствани AI чипове за Китай“, допълва компанията.

„Най-важно е доставката на HBM за [Nvidia] и общото възстановяване на търсенето на чипове“, смятат анализатори от DS Investment & Securities в неотдавнашен доклад. „Но печалбите [на Samsung] вероятно ще се възстановят през третото тримесечие, след като достигнат дъното през второто.“

По-рано тази година групата разкри, че стойността на износа ѝ за Китай е скочила с 54% между 2023 и 2024 г., тъй като китайските компании се запасяваха със съвременни AI чипове предвид все по-рестриктивните мерки на САЩ.

Американските мита също засягат продажбите на телевизори и други домакински уреди на Samsung, а по-силният корейски вон, който досега през тази година се е повишил с около 7% спрямо долара, също оказва влияние върху ценовата конкурентоспособност на компанията.

Samsung се надява да си възвърне позициите на пазара на смартфони с пускането на по-тънки сгъваеми модели в Ню Йорк по-късно тази седмица. Глобалните доставки на сгъваеми мобилни телефони са се увеличили с 12% до 17,2 млн. броя през миналата година, но пазарният дял на Samsung е спаднал от 54% на 45%.