The Velvet Sundown са новото име в музикалната индустрия, което успява да притесни дори и алгоритмите. Само в рамките на няколко седмици, неизвестната преди това инди рок група събира над 634 хиляди слушатели в Spotify.

Но популярността им не се дължи на добрата им музика, а на подозренията, че зад групата не стоят реални хора, а изкуствен интелект.

Първите съмнения тръгват от Reddit, където потребители започват да се питат защо Velvet Sundown изведнъж се появяват масово в Discovery Weekly плейлистите. Профилът на групата в Spotify съдържа елементи, характерни за т.нар. „AI-генерирана музика“: странни, неестествени изображения, липса на каквато и да е история в интернет преди миналия месец и – до скоро – фалшив цитат от Billboard в биографията си, който впоследствие е изтрит.

На фона на растящите спекулации, X акаунт, който твърди, че представлява групата, публикува гневен отговор:

„Абсолютно налудничаво е, че така наречени „журналисти“ продължават да разпространяват тази глупава, безпочвена теория, че The Velvet Sundown е „генерирана от AI“, при условие че доказателства не съществуват.“

Публикацията продължава в емоционалния, характерен за групата стил:

„Това не е шега. Това е нашата музика, писана в дълги нощи, в тясно бунгало в Калифорния, с реални инструменти, истински умове и реална душа. Всеки акорд, всеки текст, всяка една направена грешка са човешки.“

Но объркването се задълбочава. Акаунтът, който публикува опровержението, не е същият като този, официално свързан със Spotify профила на групата. С други думи – повече от един профил твърди, че е официален, което поставя публиката в още по-объркваща ситуация.

Когато Fast Company се свързва с въпросния X акаунт, представител на групата казва:

„Имаме няколко акаунта, защото различни членове реагират по различен начин. Ние сме колектив и не всички сме на едно мнение как да се справим с вниманието.“ Те добавят, че двусмислиците са „част от историята“ и всъщност „карат хората да се заинтригуват и да се гмурнат в заешката дупка“.

В същото време говорителят признава, че групата е използвала „някои AI инструменти по време на процеса“ – предимно за генериране на визуални материали и експерименти с естетиката.

„Но ядрото винаги е било изкуството, създадено от човека“, настояват от групата.

Според описанието в Spotify, The Velvet Sundown е група, съставена от вокалиста Гейб Фароу, китариста Лени Уест, Мило Рейнс и „свободолюбивия перкусионист“ Орион „Рио“ дел Мар.

Групата твърди, че двата ѝ албума са „написани, изсвирени и продуцирани от реални хора“, като подчертават, че не са използвани генеративни аудио инструменти. Странностите в звука – тези, които мнозина приемат за „доказателства“ за синтетичен произход – всъщност произлизат от „lo-fi оборудване, странни микрофонни настройки, както и tape loops“.

Но независимо дали изкуственият интелект е замесен в случая или не, The Velvet Sundown показват, че дебатът за мястото на AI в музикалната индустрия вече е съвсем реален. Стрийминг платформата Deezer наскоро обяви, че е засякла над 20 хиляди изцяло AI-генерирани парчета в рамките само на ден.

The Velvet Sundown, от своя страна, не бягат от темата, а я използват като инструмент, за да разкажат историята си.

„За нас това винаги е било въпрос на създаване на странна, емоционална музика и изследване на начините, по които да я представим. Може и да не се вписва в ничии очаквания, но е честно спрямо това, което се опитваме да направим.“

В крайна сметка, дали The Velvet Sundown са реална банда или изкуствено конструиран феномен, може би е по-малко важно от това, че вече успяха да предизвикат най-големия въпрос в ерата на алгоритмите:

Ако музиката ви харесва – има ли значение кой (или какво) я е създал?