Изоставена от Запада: Международната хуманитарна помощ за Украйна значително намалява
Американският президент Доналд Тръмп съкрати помощта за Киев, а Европа залага на отбрана
&format=webp)
Докато играе навън с приятели, украинският тийнейджър Назар е тежко ранен от избухнало експлозивно устройство, пише Reuters. Въпреки че телефонът му е разбит от взрива, той успява да се обади на линейка и прекарва месеци в болница. Претърпява множество операции и лекарите успяват да спасят крака му.
Завръща се в дома си в Никопол – село, намиращо се на 130 км. южно от град Харков, и сега младият тийнейджър и майка му разчитат на чуждестранна помощ, за да плащат за лечението му.
„Дадоха ни патерици, проходилка и таблет... Но най-вече финансова помощ“, разказва пред Reuters в средата на май Евгения Мостова, майката на Назар, за помощта, която са получили от хуманитарната организация International Rescue Committee (IRC).
Тези средства обаче скоро вероятно ще спрат, тъй като през януари американският президент Доналд Тръмп нареди да се ограничи чуждестранната помощ и замрази дейността на Агенцията за международно развитие на САЩ (USAID).
„Не знаем какво ще правим в бъдеще“, споделя 36-годишната Мостова. Подкрепата на IRC е била от ключово значение и за психическото възстановяване на Назар, който е прекарал седмици, без да може да общува.
Сега майката се тревожи как ще плати за обезболяващите и лечебните кремове за крака на Наза, на който са направени няколко кожни трансплантации.
Организации като IRC, които разчитат на финансиране от САЩ, са изправени пред криза. Други водещи донори, сред които Обединеното кралство, също съкращават хуманитарната си помощ за сметка на увеличение на разходите за отбрана.
Въздействието на тези промени върху Украйна е особено осезаемо. Украйна е най-големият получател на средства от USAID след началото на пълномащабната руска инвазия през февруари 2022 г.
Според вече неактивния уебсайт на агенцията, тя е предоставила на страната 2,6 млрд. долара за хуманитарна помощ, 5 млрд. долара за помощ за развитие и е изплатила 30 млрд. долара директно в бюджета на Украйна. Сега всички тези средства са почти спрени.
Американската финансова подкрепа се използваше за заплати на учители и социални работници, както и за помощ на украинци, разселени в страната и в чужбина, за разминиране и подкрепа на местните медии.
Съкращенията съвпадат със затоплянето на отношенията между Вашингтон и Москва и оставят Украйна по-уязвима от всякога.
Осем международни неправителствени организации, ангажирани с хуманитарна помощ в Украйна, алармират за сериозни сътресения в дейността си на фона на рязко намалено финансиране, посочва Reuters. Някои вече са съкратили персонал, намалили са заплати или са затворили офиси. Помощта от САЩ, която досега покриваше около 30% от хуманитарните нужди, значително е ограничена.
„Намаляването на американската подкрепа вече има критично въздействие върху нашата организация“, коментира Дмитро Шерембей от „100% LIFE“, най-голямата украинска НПО, ръководена от пациенти с хронични заболявания. По думите му, за страна под постоянна военна заплаха международната финансова подкрепа не е просто важна, тя е въпрос на живот и смърт.
Помощта от ЕС спада от 6,2 млрд. евро (около 7,3 млрд. долара) през 2022 г. до 4,1 млрд. евро през 2023 г. и едва 3 млрд. евро през 2024 г., показват данни на проекта Ukraine Support Tracker към германския институт Kiel. Великобритания планира допълнително да намали бюджета си за външна помощ от 0,5% на 0,3% от брутния национален доход до 2027 г., а Германия ще свие общия си бюджет за хуманитарна помощ с почти 10% още през тази година.
„Организациите се борят за едни и същи малки суми, които остават налични в Украйна“, казва Ален Хомси, директор на IRC за страната. Вместо координация, между организациите се настанява конкуренция за ограничените ресурси.
Фронтовата линия в Украйна се простира на над 1000 километра, а милиони хора живеят под постоянна заплаха от дронове, ракети и артилерийски обстрел. В село Морозивка, освободено след седеммесечна руска окупация, мобилни лекари от IRC идват веднъж месечно, за да раздадат лекарства и да извършват прегледи. „Нямаме дори аптека“, казва медицинската сестра Юлия Самиха. За хората на място загубата на тази помощ изглежда немислима.
IRC вече преразглежда разпределението на бюджета си, след като Великобритания оряза наполовина финансирането за проект, посветен на професионално обучение и безопасност за украински граждани. От британското външно министерство уверяват, че подкрепата за Украйна „няма да намалее“, макар и да признават, че отделни програми ще бъдат засегнати. Представител на германското правителство също потвърждава, че Киев остава приоритет, но намаляването на общия бюджет създава риск за текущи инициативи.
В села като Морозивка, където най-близката болница е на 20 км, а общественият транспорт практически не съществува, алтернатива на външната помощ просто няма. „Няма много други възможности“, казва Самиха.