Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че „препоръчва директно 50-процентно мито за Европейския съюз“, след като се оплака, че търговските преговори са в застой.

Новите високи вносни мита ще започнат да се прилагат от 1 юни, написа Тръмп в собствената си социална мрежа Truth Social. Ето и целият текст на публикацията:

„С Европейския съюз, който беше създаден с основната цел да се възползва от предимствата на САЩ в областта на ТЪРГОВИЯТА, се работи много трудно.

Техните мощни търговски бариери, данъци върху добавената стойност, смешни корпоративни санкции, непарични търговски бариери, парични манипулации, несправедливи и неоправдани съдебни дела срещу американски компании и други, доведоха до търговски дефицит със САЩ от над 250 000 000 USD годишно, което е напълно неприемливо.

Разговорите ни с тях не водят до нищо! Ето защо препоръчвам въвеждането на пряка 50-процентна тарифа за Европейския съюз, която да започне на 1 юни 2025 г.

Няма да има тарифа, ако продуктът е построен или произведен в Съединените щати. Благодаря Ви за вниманието, което обърнахте на този въпрос!“

Публикацията за ЕС може да се превърне в повод за потенциално напрегната размяна на мнения между търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър и неговия европейски колега, които ще се срещнат по-късно днес.

Очаква се Гриър да заяви пред европейския комисар по търговията Марош Шефчович, че последните стъпки на Брюксел в текущите търговски преговори не отговарят на очакванията на САЩ, съобщава Financial Times.

Главният изпълнителен орган на ЕС - Европейската комисия, отказа искането на CNBC за коментар на новата тарифна заплаха на Тръмп.

Междувременно министърът на финансите Скот Бесънт коментира, че президентът Тръмп не смята, че търговските предложения на ЕС към САЩ са достатъчно качествени, и че се надява заплахата от 50-процентни мита от 1 юни да „разпали огън в ЕС“ в преговорите с Вашингтон.

Няма да преговарям по телевизията, но се надявам, че това ще разпали ЕС, който има проблем с колективните действия. Той е от 27 държави, но те се представляват от тази една група в Брюксел.

Пред Fox News Channel Бесънт допълни, че много други водещи търговски партньори на САЩ преговарят добросъвестно с изключение на ЕС.

Само преди ден той приключи срещите си с финансовите лидери на Г-7, включително с изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис. На срещата бяха преодолени дълбоките разногласия по отношение на митата, за да бъде постигнато споразумение относно усилията за намаляване на "прекомерните дисбаланси" в световната икономика. "Разговорът в Канада беше наред. Проблемът беше в подготовката за него", допълни Бесънт, цитиран от Reuters.

Финансовият министър заяви още, че други държави добросъвестно са отправяли търговски предложения и че разговорите с някои от тях са напреднали, включително с Индия и някои азиатски държави.

Публикацията на Доналд Тръмп за 50% мита на вноса от ЕС дойде по-малко от 30 минути, след като преди това президентът заплаши да наложи мита от поне 25% на Apple, ако компанията не започне да произвежда iPhone в САЩ.

По отношение на тази заплаха, Бесънт коментира, че Тръмп иска да върне прецизното производство в САЩ, включително полупроводниците.

"Смятам, че една от най-големите ни уязвимости е това външно производство, особено в областта на полупроводниците. А голяма част от компонентите на Apple са такива. Така че бихме искали Apple да ни помогне да направим веригата за доставки на полупроводници по-сигурна.“, допълни финансовият министър.

На фондовия пазар фючърсите на акциите поевтиняха веднага след публикациите на Доналд Тръмп, отбелязва CNBC.

Индустриалната средна стойност на Dow Jones загуби 359 пункта, или 0,9%. S&P 500 загуби 0,9%, Nasdaq Composite спадна с 1,2 %. Акциите на Apple загубиха повече от 2%. Micron и Qualcomm спаднаха съответно с 2,5% и 3,3 %. Nvidia загуби 1%.

Европейските фондови пазари също се понижиха. Stoxx Europe 600 падна с 1,9 %, германският DAX с 2,3%, френският CAC 40 беше на червено с 2,8 %. Британският индекс FTSE 100 също се понижи с 1,3%.

Европейските банкови акции също понесоха удар по време на следобедната търговия. Регионалният индекс Stoxx Banks се понижи с 3,6%, германската Deutsche Bank с 5,2%, френската Societe Generale с 4,6 %, и италианската Unicredit с 4,2%.

Тръмп отдавна обвинява Европа, че се възползва нечестно от САЩ чрез търговията. На 2 април той обяви общо 20% мито за ЕС като част от своя „реципрочен“ тарифен план, въпреки че бързо преразгледа тарифата до 10% за 90 дни.

„Преминаването към 10% щеше да бъде най-високата митническа ставка, която имахме в света от 90 години. Преминаването към 50% е съвсем различна величина“, коментира президентът на Фед Чикаго Остан Гулсби пред CNBC.

„Ако въвеждат мита, които имат стагфлационно въздействие, т.е. забавят производството, като повишават производствените разходи и същевременно повишават цените, тогава това е най-лошата ситуация за Централната банка“, допълни той.