Потребителите днес имат най-песимистичните прогнози от октомври 2011 г., породени от опасенията за тарифите, инфлацията и възможността за рецесия, сочат данни на Conference Board.

Финансовите съветници препоръчват да планирате икономически спад, като увеличите спестяванията си за спешни случаи и потърсите варианти как да намалите разходите си.

С други думи, ако все още нямате бюджет, сега е добър момент да го съставите, съветва CNBC.

„Една от най-големите грешки, които виждам, че хората правят, особено когато цените се покачват, е да се опитват да се справят сами“, казва Жасмин Тейлър, основател и главен изпълнителен директор на Baddies & Budgets.

В действителност инфлацията прави още по-важно да имате план, затова винаги казваме на хората да „дадат работа“ на парите си.

Тейлър е успешен пример за бюджетиране.

До 2021 г. 34-годишната жена е натрупала около 60 000 долара студентски дълг и още 9000 долара дълг за медицински услуги и кредитни карти.

Решена е сама да се „изкопае от дупката“, затова се обръща към „кеш фишинг“ - стратегия за управление на парите, при която хората съставят месечния си бюджет, използвайки реални долари.

Тейлър успява да се измъкне от дълговете си и в процеса на работа става популярна, споделяйки стратегиите си в TikTok. Използва тази възможност, за да стартира бизнес с „кеш-фишинг“ - Baddies & Budgets, чрез който продава курсове за финанси, бюджетиране и други услуги.

През 2024 г. бизнесът ѝ носи 2,2 млн. долара. Днес тя тя предлага инструменти, които помагат на хората да бюджетират онлайн - основният ѝ съвет към всички, не се променя: Определете цел за всеки долар, който постъпва в банковата ви сметка.

Ако не кажете на парите си къде да отидат, те сами ще намерят място, където да бъдат.

Ако се притеснявате от влиянието на инфлацията върху бюджета си, много финансови специалисти предлагат първо да намерите области, в които можете да намалите разходите си.

Това обаче е практически невъзможно, ако не знаете как харчите месечно, казва Тейлър.

„Бюджетирането помага да запазите контрол, дори когато икономиката е извън контрол, защото знаете къде отива всеки долар и можете да направите съответните корекции. Може да се наложи да намалите абонаментите си, ако не можете да си позволим хранителни стоки, но няма как да разберете това, ако не виждате цифрите.“

Тейлър се застъпва за стратегия, известна като бюджетиране на нулева основа.

За да създадете този вид план за разходите, започнете с месечния си доход и след това направете списък на всички категории, за които харчите. Определете лимити за всяка.

Продължете надолу по списъка, който включва всичко - от стоки от първа необходимост като жилище и хранителни стоки, финансови цели като инвестиране и изплащане на дългове, до екстри като ежедневното лате, и номерирайте всяка от тях, докато не изчерпите цялата си заплата.

„Нищо няма да ви се изплъзне“, подчертава Тейлър.

Предимството на този начин на бюджетиране, е, че знаете точно къде можете да намалите разходите, ако се наложи.

„Ако храната е по-скъпа, а имате три деца, ще трябва да се приспособите и да увеличите бюджета за хранителни стоки, но трябва да намалите разходите на друго място.“

Любимите места на Тейлър за възможни съкращения: застраховките и плановете за мобилни телефони.

„Много хора не разбират, че трябва да се обаждате в застрахователните компании и да се опитвате да получите по-добра оферта. Не трябва да бъдете лоялни към застрахователните компании.“

Същото важи и за абонаментните услуги за развлечения, които, както отбелязва Тейлър, могат да ви дадат по-добра цена, ако се обадите и заплашите, че повече няма да сте клиент.

В някои случаи може да се наложи да намалите някои удоволствия, поне временно, за да сте сигурни, че ще покриете най-необходимото. И може да се окаже полезно да увеличите приходите си от странична дейност, например, или да създадете източник на пасивен доход.

Независимо от ситуацията, в която се намирате, Тейлър подчертава, че няма как да знаете дали инфлацията ще се отрази на финансите ви, ако нямате план за парите си.

„Хората чуват бюджет и мислят, че това означава, че трябва да откажат всичко, но ние ги учим на обратното. Става дума да си позволите да харчите за това, което е важно, и да се откажете от онова, което не е.“, допълва тя.