Рязко забавяне: 21 икономики, сред които САЩ и Китай, предупредиха за спад в растежа
От Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество прогнозират, че той може да намалее до 2,6% през 2025 г. в сравнение с 3,6% миналата година
&format=webp)
Междуправителствена група от 21 икономики, сред които САЩ и Китай, предупреди, че общият растеж може да се забави рязко, тъй като напрежението от митата и несигурността на политиката влияят върху инвестициите и търговията.
Регионът на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (APEC) прогнозира растежът да спадне до 2,6% през 2025 г. в сравнение с 3,6% миналата година, съобщава CNBC.
„От повишаването на тарифите и ответните мерки до спирането на процедурите за улесняване на търговията и разпространението на нетарифни бариери, ние сме свидетели на среда, която не благоприятства търговията“, заяви Карлос Курияма, директор на звеното за подкрепа на политиката на APEC, по време на среща в Южна Корея.
Според него несигурността се отразява негативно на бизнес доверието, което кара много компании да отлагат инвестициите и пускането на нови продукти, докато ситуацията стане „по-предвидима“.
📚🌏 Big ideas and bold commitments from 21 APEC economies! Ministers just wrapped the 7th APEC Education Ministerial Meeting in Jeju, united in transforming learning for the digital age.
— APEC Secretariat (@APEC) May 15, 2025
🚀 Read the joint statement here: https://t.co/8vZQgDYBEa pic.twitter.com/ksjxs12oGL
Срещата се провежда в момент, когато агресивната търговска позиция на президента на САЩ Доналд Тръмп и масовите „реципрочни“ мита приканват партньорите към ответни мерки.
Макар че „реципрочните“ мита бяха преустановени, обстановката продължава да е изпълнена с несигурност, допълва CNBC.
Според APEC възстановяването на доверието в търговията изисква не само намаляване на напрежението, но и действия като укрепване на устойчивостта на веригата за доставки и подобряване на прозрачността на търговските правила и процедури.
Коментарите на бивши и настоящи търговски служители пред CNBC също подкрепиха това мнение, като подчертаха значението на предвидимостта в световната търговия.
Бившият канадски министър на търговията Мери Нг заяви пред Squawk Box Asia, че това, което компаниите, предприемачите и държавите търсят, са търговски споразумения, които предлагат на търговските партньори известна предвидимост за правене на бизнес помежду им.
Тя беше министър на търговията, когато Тръмп наложи 25% мита върху стоманата и алуминия (САЩ са най-големият пазар на стомана за Канада) и поиска официална консултация за решаване на въпроси, свързани с тарифите
„Смятам, че всички сме длъжни пред нашите икономики, пред нашите хора, пред нашите предприятия да направим всичко възможно, за да създадем подходяща среда от условия, така че да има предвидимост, правила, така че предприятията да могат да разчитат и да планират. Това е, което те очакват от правителствата да направят.“, допълни бившият министър.
Малайзийският министър на търговията и инвестициите Тенгку Зафрул Азиз, който приветства намаляването на търговското напрежение между САЩ и Китай, подчерта значението на диалога между страните. Малайзия и другите страни от АСЕАН вярват в „основаната на правила многостранна търговска система, коментира той пред CNBC.
Генералният директор на Световната търговска организация Нгози Оконджо-Ивеала също присъства на събитието и призова, „да има диалог със САЩ, за да се разбере защо стигнахме дотук и какво можем да направим по въпроса“.
Тя предупреди за напрежението между САЩ и Китай, като заяви, че „ако светът се разпадне на два глобални търговски блока, в дългосрочен план можем да загубим 7% от световния БВП“.