Европа остава на опашката на тарифните сделки на Тръмп
Въпреки многократните опити за преговори с Вашингтон за премахване на американските мита върху европейски стоки, Европейската комисия, която води търговската политика от името на 27-те държави членки, все още не е постигнала пробив
&format=webp)
Докато президентът на САЩ Доналд Тръмп постига търговски споразумения с Великобритания и дори с основния си противник Китай, Европейският съюз остава изолиран - разкривайки дълбокото разцепление между някогашните близки съюзници.
Миналата седмица Тръмп постигна споразумение с британския премиер Киър Стармър за намаляване на митата върху вноса на автомобили и стомана от Обединеното кралство - първото подобно от въвеждането на вълна от мита през април.
Вчера и Китай постигна пробив - Вашингтон и Пекин взаимно намалиха митата си съответно до 30% и 10%.
Само часове по-късно Тръмп нарече ЕС „по-злобен от Китай“. Неговото враждебно отношение не е новост: „Европейският съюз е създаден, за да мами Съединените щати“, заяви той през март, преди да започне пълномащабната си търговска война.
Въпреки многократните опити за преговори с Вашингтон за премахване на американските мита върху европейски стоки, Европейската комисия, която води търговската политика от името на 27-те държави членки, все още не е постигнала пробив, пише POLITICO.
Тръмп наложи базово мито от 10% в началото на април, както и допълнителни 25% върху автомобили и метали. Ако САЩ и ЕС не постигнат сделка до началото на юли, ще влезе в сила още по-високо мито от 20%, в стремежа на Тръмп да компенсира трансатлантическия търговски дефицит, за който обвинява блока.
„Европа не е приоритет за САЩ, в която и да е сфера – било то търговия, отбрана или нещо друго“, коментира пред POLITICO Агат Демара, старши анализатор в Европейския съвет за външна политика.
„Страни като Индия, Япония и дори Виетнам са с по-висок приоритет за САЩ в момента, защото там се търсят бързи победи. А с ЕС е сложно и непредсказуемо“, добавя по темата Джош Липски, директор във вашингтонския аналитичен център Atlantic Council.
Докато Вашингтон сключва сделки както със съюзници, така и с опоненти, исканията на Брюксел за облекчаване на митата остават без отговор. Блокът – и търговските отношения на стойност 1,6 трилиона евро между двете страни – се оказват последни на опашката.
Откакто Тръмп встъпи в длъжност през януари, главният търговски преговарящ на ЕК Марош Шефчович е провел три срещи с американските си колеги Хауърд Лътник, Джеймисън Гриър и Кевин Хасет.
Въпреки протоколните усмивки и снимки, европейските представители са разочаровани, тъй като имат усещането, че американците нямат ясни цели и вземат решения в движение, посочва POLITICO, позовавайки се на свои източници. Според тях вероятно ще са нужни още няколко седмици преди сделка, защото американската страна постоянно променя приоритетите си.
При липса на сериозни преговори, ЕС се принуждава да се нагажда спрямо променливото настроение на най-големия си търговски партньор – без особен успех.
В опит да пробие блокажа, миналата седмица ЕК предложи списък с потенциални отстъпки – включително регулаторни облекчения и съвместни усилия срещу китайското свръхпроизводство.
Брюксел също така обяви възможни ответни мита върху американски стоки за 95 милиарда евро, в случай че преговорите пропаднат – далеч под оценката на Комисията за обхвата на американските мита: 549 милиарда евро.
Търговският съветник на Тръмп Питър Наваро нарече действията на ЕС провокативни и неконструктивни.
Въпреки това, под вътрешен натиск да покаже напредък по търговски споразумения, администрацията на Тръмп излъчва официален оптимизъм относно създаването на по-справедлива и балансирана тарифна рамка.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви миналата седмица, че би се срещнала с Тръмп само при наличие на „конкретен“ търговски пакет за договаряне.
Макар дипломатическият застой да подчертава колко малко влияние има ЕС в очите на Тръмп, блокът се опитва да използва ситуацията стратегически - като залага на „стратегическо търпение“.
„Нито един партньор на САЩ не е стигнал толкова далеч в представянето на позициите си, колкото ЕС“, казва пред POLITICO друг представител на Комисията. „Затова, когато американците са готови за сериозни преговори, няма да започваме от нулата.“