Финансовите гиганти преосмислят своите прогнози за Китай след изненадващото примирие в търговската война между Вашингтон и Пекин, което повиши както очакванията за растежа на страната, така и перспективите за фондовия пазар.

В понеделник САЩ и Китай постигнаха споразумение за временно спиране на по-голямата част от митата върху продуктите си за срок от 90 дни. Според сделката взаимните налози ще бъдат намалени на едва 10%.

Това бележи значително облекчаване на напрежението между двете страни след репресивните мерки, последвали „реципрочните“ мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп на 2 април. Те доведоха до понижаване на прогнозите за растежа на Китай от страна на редица банки.

Сега някои от тях преразглеждат прогнозите си за Китай.

UBS заяви в бележка в понеделник, че растежът на БВП на Китай през 2025 г. може да се повиши до между 3,7% и 4%, спрямо предишния базов сценарий от 3,4%, като се има предвид, че деескалацията на търговската война ще доведе до „по-малък шок“ за икономическия растеж на Китай.

Morgan Stanley също повиши краткосрочните си прогнози за БВП на Китай, като очаква, че компаниите може да се опитат да ускорят износа, за да се възползват от по-ниските мита.

„Въпреки че митата остават високи, периодът на суспендиране може да доведе до ускоряване на доставките и производството“, пишат анализаторите на инвестиционната банка в доклад.

БВП на Китай за второто тримесечие може да надхвърли текущата прогноза от 4,5%, добавя главният икономист на банката за Китай Робин Син.

Освен това екипът на UBS сега очаква растежът през третото тримесечие да покаже временна устойчивост, като прогнозират, че той ще бъде над 4%. По-рано Morgan Stanley заяви, че растежът може да се забави до около 4%.

ANZ Bank сега вижда потенциал за растеж на БВП на Китай над 4,2% през тази година, след като австралийската банка ревизира прогнозата си от 4,8% през април на 4,2%.

Подобно на това, Natixis очаква растежът да бъде 4,5% през тази година, което е над базовия сценарий от 4,2%, ако има по-активни стимули и по-нататъшно намаляване на тарифите. Това идва, след като френската банка намали прогнозата си от 4,7% в началото на април до 4,2%.

Предпазлив оптимизъм

Оптимизмът относно перспективите за растеж подобрява прогнозите за китайските акции.

Nomura увеличи експозицията си към китайските акции и пренасочи някои фондове от позициите си в Индия към Китай, според доклад, цитиран от CNBC.

Citi повиши целта си за индекса Hang Seng с 2% до края на годината и очаква той да достигне 26 000 пункта до първата половина на 2026 г.

Все пак стратегът на Citi за китайските акции Пиер Лау коментира, че предпочита местни компании, които избягват несигурността около митата. Той повиши оценката си за потребителския сектор от „неутрален“ на „над средното“. Лау подчерта също, че интернет и технологичният сектор в страната са обещаващи.

„Виждаме атрактивно съотношение между риск и възвръщаемост в китайските акции, като пазарната оценка остава ниска“, заяви главният инвестиционен директор на Maybank Еди Ло, който вижда възможности в сектора на комуникационните услуги и някои сектори на дискреционни потребителски стоки.

Уилям Ма, главен инвестиционен директор на GROW Investment Group, който обикновено е оптимист за Китай, казва пред CNBC, че възстановяването на китайските пазари е устойчиво преоценяване, особено със скорошното облекчаване на китайската политика и стимулирането на потреблението, което може да даде допълнителен тласък на китайската икономика и пазари.

Китайският CSI 300 бе леко по-висок във вторник, след като нарасна с 1,6% в предходната сесия. Индексът Hang Seng в Хонконг скочи с близо 3% в понеделник, но във вторник спадна с 1,5%.

Някои експерти предупреждават да не се поддаваме на прекалено оптимистични настроения, които може да са резултат от тактическо възстановяване на акциите.Макар че преговорите между САЩ и Китай бяха по-успешни от очакванията на пазарите, споразумението все още е временно и подлежи на промени.

Пазарите се възстановиха, защото резултатите от търговските преговори бяха изненадващи и не бяха отчетени в цените, коментира директорът за Китай в Eurasia Дан Уан.

„Това не променя общата картина. Китайският пазар на акции все още зависи от вътрешните фундаментални показатели, които остават слаби“, казва той, позовавайки се на спада в сектора на недвижимите имоти и нарастващия дълг на местните власти, който също прави сектора зависим от държавна подкрепа.

Тръмп, който счита митата за централен елемент от политическото си влияние върху Китай, може да не поддържа ниски мита за дълго, добавя Уан.

„Това е временно прекъсване, а не пробив в двустранните отношения. 90-дневно примирие е кратък срок в търговската дипломация.“