Фармацевтичните акции се сринаха след като Тръмп обяви план лекарствата да поевтинеят
Американците плащат най-скъпите лекарства в света, което подхранва иновациите и стимулира растежа на индустрията, твърдят производителите
&format=webp)
Акциите на фармацевтичните компании се понижиха на пазарите в Европа и Азия, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви план за намаляване разходите за лекарства, отпускани по лекарско предписание на американците, за да ги изравни с цените в други държави.
В Европа производителят на лекарства срещу затлъстяване Novo Nordisk поевтиня с 8,6% при отварянето на борсата, отчитайки едно от най-силните понижения в индекса Stoxx 600 Health Care, който падна с 3,3 %, по данни на Bloomberg.
Производителите на лекарства бяха най-зле представящият се сектор в Япония в понеделник, като повлякоха бенчмарка Topix надолу, въпреки надеждите за търговско споразумение между САЩ и Китай, които като цяло стимулираха пазарите в Азия.
Chugai Pharmaceutical Co. поевтиня с цели 10%, което е най-много от февруари 2024 г. насам, като аналогичните дружества Daiichi Sankyo Co. се понижиха със 7,8%, а Takeda Pharmaceutical Co. загуби над 5%.
Междувременно в Хонконг BeiGene Ltd. се срина с цели 8,8%, а Innovent Biologics Inc. спадна с 6,4%. В Южна Корея SK Biopharmaceuticals Co., Celltrion Inc. и Samsung Biologics Co. спаднаха с над 3%.
Индийската Sun Pharmaceutical Industries Ltd. загуби 7%, а Lupin Ltd. и Aurobindo Pharma Ltd. поевтиняваха с около 3%.
Сривът на акциите дойде след като президентът Тръмп заяви в социалните мрежи, че възнамерява да подпише указ за намаляване на цените на лекарствата, отпускани с рецепта. В публикацията не се посочва подробно как ще действа заповедта, нито каквито и да било ограничения, които могат да се прилагат.
Фармацевтичните гигани се опасяват, че печалбите им ще пострадат, ако намалят цените в САЩ.
„Това може да се отрази много негативно за индустрията“, коментира Стефан Шнайдер от Bank Vontobel, като добави, че планът вероятно ще е насочен към Medicare, Medicaid и някои болници. „Подобен ход вероятно ще се сблъска със съдебни дела от индустрията“, допълва анализаторът.
Въпреки че засега осъществимостта на плана на Тръмп е „под въпрос“, изявлението му е негативно за фармацевтичния сектор, написа Хидемару Ямагучи, анализатор на сектора на здравеопазването в Citigroup Global Markets Japan Inc.
Компаниите, които зависят от САЩ за голяма част от продажбите си, включително японските Takeda, Astellas Pharma Inc. и Otsuka Holdings Co, са особено уязвими, добави той. Акциите на Astellas и Otsuka също загубиха над 4% в понеделник.
Американците плащат най-скъпите лекарства в света, което подхранва иновациите и стимулира растежа на индустрията, допълва Bloomberg. Производителите твърдят, че преразглеждането на системата ще намали приходите и ще задуши разработването на революционни терапии, които имат потенциала да удължат и подобрят живота на хората.
Това не е първият случай, в който Тръмп се насочва към високите разходи за лекарства.
Сегашният план изглежда подобен на предложения през първия му мандат, целящ ограничаване на цените на лекарствата в Medicare, коментира Стивън Баркър, анализатор на акции в Jefferies Japan Ltd.
Това беше отменено във федерален съд, след като фармацевтичните компании го оспориха, твърдейки, че администрацията не е провела правилно процеса на създаване на правила.
Въпреки това подновеният натиск за намаляване на цените на лекарствата може да има „огромно“ въздействие върху приходите на сектора, допълвава Баркър, тъй като Medicare - финансирана от правителството програма, която предлага здравно осигуряване на хора над 65 и повече години, и Medicaid, която обхваща граждани с ниски доходи, могат да представляват общо около 40% от всички продажби на лекарства в САЩ.
Според Баркър в Япония на риск могат да бъдат изложени Astellas, Ono Pharmaceutical Co., Sumitomo Pharma Co., Shionogi & Co. и Eisai Co.
Американското правителство вече предоговари цените на някои от най-скъпите лекарства, използвани в Medicare, съгласно Закона за намаляване на инфлацията, приет през 2022 г. по времето на бившия президент Джо Байдън, като всяка година се предвижда да бъдат добавяни още.
Планът на Тръмп вероятно засяга само лекарствата, които подлежат на договаряне на цените по силата на IRA, смята Еван Сейгърман, ръководител на отдела за изследвания в здравеопазването в BMO Capital Markets.
„Важно е, че правителството няма правомощия да определя цените на търговския пазар“ и потенциално може да срещне съпротива на републиканците в Камарата на представителите за прилагане на законодателство извън това, което може да бъде направено чрез изпълнителната заповед, допълва анализаторът.