Европейските акции останаха стабилни, отдъхвайки си след силното рали от намаляването на напрежението в световната търговия след сделката за митата между САЩ и Китай, докато доларът увеличи загубите си поради сравнително благоприятните данни за инфлацията зад Океана.

Щатският долар, който напоследък понася удари заради икономическата и политическата несигурност, спадна с 0,7% спрямо йената до 146,40 , а спрямо еврото се понижи с 0,4%. Доларовият индекс се понижи с 0,4%, добавяйки към спада от 0,8% през предходната сесия, съобщи Reuters.

Европейският индекс STOXX 600 се понижи с по-малко от 0,2%, поемайки глътка въздух след като скочи с над 17% от дъното си на 9 април, деня, в който Тръмп обяви, че ще постави на пауза повечето реципрочни мита за търговските партньори на САЩ.

Междувременно акциите в Азия се повишиха, докато фючърсите на американските останаха без промяна, след като S&P 500 премина на положителна територия.

При суровините американският суров петрол поевтиня с 0,3% до 63,49 долара за барел, но се задържа близо до двуседмичния си връх.

Спот златото спадна с 0,3% до 3 237 долара за тройунция, тъй като намаляването на търговското напрежение отслаби привлекателността му като сигурно убежище.

Примирието в тарифния спор изглежда постави на пауза глобалната търговска война, а инвеститорите тласнаха световните акции нагоре.

„Всичко е свързано с промяната в апетита за риск“, заяви Ларс Скоугард, старши инвестиционен стратег в Danske Bank. „Трудно е да се прецени дали ще се върнем към този екстремен политически шум“, добави той.

В интервю във вторник президентът Доналд Тръмп посочи, че би могъл да уточни директно с китайския президент Си Дзинпин подробностите по търговския пакт.

Изтъкнатите от него „потенциални сделки“ с Индия, Япония и Южна Корея все още не са сключени, допълва Reuters.

„Имаме продължаващи насрещни ветрове и несигурност, когато става въпрос за търговски преговори с други икономики, а над търговските отношения между САЩ и Китай все още виси 90-дневен срок“, подчертава Фредерик Нойман, главен икономист за Азия в HSBC.

По-рано Фед предупреди за нарастващата икономическа несигурност, като даде знак, че е готов да изчака, за да оцени въздействието на американските мита, преди да пристъпи към ново намаляване на лихвените проценти.

Очаква се председателят Джером Пауъл да направи изявление в четвъртък.

След като данните за инфлацията в САЩ са публикувани, следващият важен сигнал за икономическото състояние на САЩ са данните за продажбите на дребно за април, които също се очакват в четвъртък.

В същия ден са планирани преговори между Украйна и Русия в Истанбул с надежда за прекратяване на огъня. Очаква се на тях да присъстват президентите на двете държави Володимир Зеленски и Владимир Путин.