Конклавът избра Робърт Франсис Превост за нов папа (Обновена)
Той е на 69 години, роден е в Чикаго, САЩ. Папското му име ще е Лъв Четиринадесети
&format=webp)
Римокатолическите кардинали избраха нов папа на втория ден от конклава, като сигнализираха за избора си с бял дим, излизащ от комина на Сикстинската капела във Ватикана.
Предишният понтифик, папа Франциск, почина на Велики понеделник - 21 април на 88-годишна възраст.
Новият глава на Римокатолическата църква е Робърт Франсис Превост, на 69 години, роден в Чикаго, щата Илинойс. Той става първият американец начело на Римокатолическата църква.
Ще бъде 267-ият римокатолически понтифик с името Лъв Четиринадесети и духовен водач на повече от 1 млрд. католици по цял свят.
Дълго време е бил на мисии в Перу и познава много добре сложната ситуация в латиноамериканската страна.

"Нека мирът бъде с всички вас" - бяха първите думи на новия понтифик пред събралото се множество на площад "Свети Петър", където той произнесе посланието Urbi et Orbi.
Папа Лъв XIV очертава визията си за Католическата църква като църква, която „гради мостове“ и води разговори.
„Трябва да се стремим заедно да бъдем мисионерска църква. Църква, която изгражда мостове и води диалог“, заяви той от балкона на базиликата „Свети Петър“ днес. Новият папа призова хората да „показват милосърдието си“ към другите „и да водят диалог с любов“, допълва CNN.
Лъв XIV призова Католическата църква да бъде „синодална“ църква, „такава, която върви напред и която винаги се стреми към мир и да бъде близо до страдащите“.
Обръщайки се към множеството на площад „Свети Петър“, папа Лъв XIV отдаде почит на покойния папа Франциск, като призова присъстващите да помнят наследството на неговия предшественик.
„Папата, който благослови Рим, даде своята благословия на целия свят в онази сутрин на Великден. Позволете ми да продължа с тази благословия. Бог ни обича. Бог обича всички. Злото няма да надделее“, заяви той на италиански език, докато се обръщаше към събралото се във Ватикана множество.
69-годишният Превост е във Ватикана от 2023 г., когато става ръководител на Ватиканската дикастерия за епископите - службата, която съветва папата при назначаването на епископите, ръководещи католическите епархии по света. Това е една от най-важните длъжности в Католическата църква, отбелязва Euronews. В резултат на нея той получава известност, каквато малцина други кардинали имат в конклава.
В интервю за италианската телевизия Tg1 Превост споделя, че е роден в Чикаго, родителите му също, но произходът на семейството му е емигрантски - бабите и дядовците му идват от Испания и Франция. Израства във фамилия с дълбоки католически традиции и е от ранна детска възраст е силно религиозен.
Завършва университета „Виланова“ във Филаделфия, Католическия богословски съюз в Чикаго и Папския университет „Свети Тома Аквински“ в Рим. Веднага след това заминава на мисията си в Перу.
В интервю за Vatican News малко след като стана ръководител на Дикастерията за епископите, Прево заяви:
„В момента съм в Перу: „Аз все още се смятам за мисионер. Моето призвание, както и това на всеки християнин, е да бъда мисионер, да проповядвам Евангелието, където и да се намира човек“.
Въпреки опасенията, че кардиналите-електори биха се поколебали да изберат папа от САЩ поради огромното глобално политическо влияние на Америка, може би именно дългогодишният опит в Перу е намалил тези опасения, отбелязва CNN.
„Той е човек, който, въпреки че е от Запада, би бил много внимателен към нуждите на една глобална църква“, казва Елис Алън, ватикански анализатор. „Говорим за човек, който е прекарал повече от половината от църковната си кариера в чужбина като мисионер в Перу“.
Алън допълва, че той е смятан за подходящ лидер във ватиканските кръгове, защото „е способен да постигне нещо, без непременно да е авторитарен в начина, по който го прави“.
„Прево е човек, на когото се гледа като на изключителен лидер. Още от много млад той е бил назначаван на ръководни длъжности. На него се гледа като на човек, който е спокоен и уравновесен, безпристрастен и който е много ясен за това, което смята, че трябва да се направи... но не е прекалено настойчив в опитите да го направи.“
По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп коментира новината за избор на нов папа пред репортери, след като я научи по време на пресконференция в Овалния кабинет. „Видях дима, но не видях папата“, пошегува се Тръмп.
След това държавният глава написа пост в собствената си социална медия Truth Social:
Поздравления за кардинал Робърт Франсис Превост, който току-що беше обявен за папа. За нас е голяма чест да разберем, че той е първият американски папа. Какво вълнение и каква голяма чест за нашата страна. С нетърпение очаквам да се срещна с папа Лъв XIV. Това ще бъде един много значим момент!