Вашингтон смекчи тона към Фед и Китай, пазарите тръгнаха нагоре
Президентът Тръмп обяви, че няма намерение да уволнява Джером Пауъл, а министърът на финансите Скот Бесънт поиска деескалация на търговската война с Китай

Доналд Тръмп обяви, че „няма намерение“ да уволнява председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл, което доведе до ръст на световните акции и долара.
Президентът неведнъж е нападал председателя на Фед зарди отказа му да намали лихвените проценти и миналата седмица даде знак, че може да се опита да го уволни преди изтичането на мандата му през май 2026 г. В коментарите си в Овалния кабинет във вторник следобед Тръмп повтори оплакванията си, че Фед трябва да намали разходите по заемите, но добави: „Не искам да говоря за това, защото нямам намерение да го уволнявам“.
Фючърсите за S&P 500 и Nasdaq се повишиха по време на азиатската търговия в сряда, а доларовият индекс скочи с 0,4%, разширявайки възстановяването си. Американските облигации също се повишиха. Доходността на 10-годишните държавни ценни книжа спадна с 0,06 процентни пункта до 4,34%, а тази на 30-годишните - с 0,08 процентни пункта до 4,80%. Доходността на облигациите се движи обратно на цените.
Широкият японски индекс Topix нарасна с 2%, хонконгският Hang Seng - с 2,3%, а тайванският бенчмарк - с 3,6%.
Инвеститори коментират пред Financial Times, че очевидният обрат на президента по отношение на Пауъл доказва, че поне някои членове на вътрешния му кръг признават, че пазарите ценят независимостта на основните американски институции.
„Това показва, че около този президент има някакви предпазни огради“, казва Дек Муларки, управляващ директор на фонд мениджъра SLC Management. „Това прилича на докосване на министъра на финансите Скот Бесънт“.
По думите му „явно други хора са разговаряли с Тръмп и са обяснили, че уволнението на Пауъл би предизвикало огромна нестабилност.
„Бесънт признава, че целостта на пазарите трябва да бъде запазена“, добавя Муларки.
Пауъл неведнъж е заявявал, че ще изкара пълния си мандат като председател на Фед, и смята, че предсрочното му освобождаване няма да бъде позволено от американското законодателство. Но притесненията на инвеститорите относно неговия мандат нараснаха, след като в петък Кевин Хасет, директор на Националния икономически съвет, заяви, че Тръмп ще „продължи да проучва“ въпроса за освобождаването му. Самият Хасет, тогава председател на Съвета на икономическите съветници, подкрепи Пауъл, след като председателят на Фед и Тръмп се скараха по време на първия мандат на републиканеца в Белия дом.
В понеделник Тръмп нападна Пауъл, наричайки го „г-н Твърде късно“ в публикация в социалната си платформа Truth Social. Това доведе до разпродажби на пазарите, а доларът падна до тригодишно дъно спрямо кошницата от валути. Индексът S&P 500 се понижи с 2,4%.
Акции и доларът до голяма степен възстановиха загубите си по време на редовната търговия във вторник, след като Бесънт заяви, че търговската война с Китай е „неустойчива“. Тръмп, от своя страна, обяви, че ще сключи сделка с Китай - нещо, което е заявявал многократно - и че митата ще „намалеят значително“.
Федералният резерв е в сблъсък с Тръмп от встъпването му в длъжност, но атаките от Белия дом се засилиха, откакто президентът стартира своите „реципрочни мита“ на 2 април. Хората, определящи лихвените проценти, включително Пауъл, дадоха ясно да се разбере, че ще отложат всяко намаляване, докато не се уверят, че търговските политики на Тръмп няма да доведат до трайно повишаване на инфлацията. Председателят на Фед и колегите му също така ясно изразиха опасенията си, че митата повишават перспективата за по-нисък растеж и по-високи цени, отслабвайки икономиката, която според официалните представители преди това е била в добро състояние.
Миналия четвъртък Тръмп се включи в социалната мрежа Truth Social, заявявайки, че уволнението на Пауъл „не може да дойде достатъчно бързо“. Това се случи, след като предишния ден председателят на Фед потвърди, че централната банка няма да се притече на помощ на фондовите пазари и да намали лихвите, за да се противопостави на опасенията, че митата ще доведат американската икономика до рецесия.
Търговската война между САЩ и Китай „не е устойчива“
Финансовият министър на САЩ Скот Бесънт предупреди във вторник, че търговската война между САЩ и Китай „не е устойчива“ и че страните ще трябва да деескалират спора си. Тези коментари също подкрепиха финансовите пазари, надяващи се на търговска сделка.
Според няколко души, запознати с коментарите, той е заявил пред инвеститорите на частна конференция, организирана от JPMorgan във Вашингтон, че очаква Вашингтон и Пекин да постигнат сделка в „много близко бъдеще“.
Но има и анализатори, които смятат, че пазарите са реагирали твърде оптимистично, тъй като министърът на финансите е дал ясно да се разбере, че не се водят търговски преговори между Вашингтон и Пекин. Бесънт също така е признал, че всякакви преговори с Китай ще бъдат „трудни“.
САЩ и Китай са в разгара на задълбочаваща се търговска война, след като президентът Доналд Тръмп наложи общо мито от 145% върху стоки от Китай, а Пекин отвърна на удара със 125% налог върху американския внос.
„Никой не смята, че сегашното статукво е устойчиво при 145% и 125%“, заявява Бесънт по време на конференцията, цитиран от Financial Times. „Така че, бих предположил, че в най-близко бъдеще ще има деескалация. И мисля, че това би трябвало да даде на света, на пазарите, въздишка на облекчение. Сега имаме ембарго и от двете страни“.
Запитана за коментарите на Бесънт, прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит заяви, че президентът смята, че администрацията му „се справя много добре по отношение на потенциална търговска сделка с Китай“.
Няма обаче признаци, че САЩ и Китай са напът да започнат преговори. Тръмп иска да работи директно с президента Си Дзинпин, но Пекин не желае да рискува с телефонно обаждане или среща, докато двете страни не уточнят контурите на евентуално търговско споразумение.