Тайланд и Камбоджа постигнаха споразумение за „незабавно и безусловно прекратяване на огъня“ след петдневни сражения по общата им границата, съобщава BBC. Конфликтът отне живота на най-малко 33 души и доведе до разселването на десетки хиляди.

„Това е жизненоважна първа стъпка към деескалация и възстановяване на мира и сигурността“, заяви малайзийският премиер Анвар Ибрахим. В присъствието на министър-председателите на Камбоджа и Тайланд той обяви, че военните действия ще приключат в полунощ.

Първоначално Банкок отхвърли предложението му за посредничество, но се съгласи, след като американският президент Доналд Тръмп заплаши, че преговорите за тарифите няма да продължат, докато „бойните действия не спрат“.

Напрежението по границата се засили през май, след като камбоджански войник беше убит при сблъсък. В резултат Тайланд наложи ограничения за гражданите и туристите, пътуващи към съседната държава по суша, докато Камбоджа забрани някои вносни стоки от Тайланд, включително плодове, електроенергия и интернет услуги. Местни камбоджански медии пишат, че стотици хиляди работници са се завърнали от Тайланд от май насам.

Ситуацията ескалира миналата седмица, след като тайландски войник загуби крака си при експлозия на мина. Тайланд затвори някои от граничните си пунктове с Камбоджа, изгони посланика им и отзова своя.

Двете страни си размениха удари  в ранните часове на миналия четвъртък, като всяка твърдеше, че другата е предизвикала конфликта.

Според сведения на тайландската армия много от жертвите са цивилни от гранични села, попаднали под ракетен обстрел. Камбоджа обяви 13 убити до момента от своя страна, сред които осем цивилни.

Престрелките продължават, дори докато мирните преговори се провеждат в Куала Лумпур в понеделник.

Анвар подчерта, че Малайзия и други членове на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) са готови да помогнат при наблюдението на спазването на примирието.

Двете страни ще трябва да се споразумеят да изтеглят армиите си от границата и да приемат някакъв вид независим мониторинг, за да предотвратят по-нататъшни сблъсъци.

Премиерът на Камбоджа Хун Манет определи срещата като много успешна и изрази надежда, че тя ще доведе до незабавно спиране на бойните действия. Пном Пен настоява за прекратяване на огъня от петък, тъй като нейните по-слаби въоръжени сили бяха отблъснати от тайландската армия.

Временно изпълняващият длъжността премиер на Тайланд Пумтам Вечаячай обеща да спази примирието. Двамата лидери благодариха на САЩ и Китай, чиито представители присъстваха на преговорите.

Ситуацията на фронтовата линия все още е неясна.

Тайланд твърди, че е поел контрола над редица хълмове на територията на Камбоджа, и е поддържал продължителен артилерийски обстрел от много по-големия си арсенал от тежки оръжия, както и че е нанесъл въздушни удари по камбоджански позиции.

Първоначално тайландското правителство отказа да се присъедини към мирните преговори, като подчерта, че прекратяване на огъня може да последва само след диалог между двете страни и „искрени намерения“ от страна на Камбоджа. 

Макар Малайзия да посредничи в преговорите, истинската заслуга вероятно е на САЩ. Ултиматумът на Тръмп от събота вечер почти сигурно е това, което е принудило двете държави да се споразумеят.

Тайланд и Камбоджа са силно зависими от износа за САЩ, като евентуалното налагане на 36% тарифи би имало тежък ефект върху икономиките им. При такъв сценарий техните производители ще са в много неравностойно положение спрямо тези в съседни страни като Виетнам и Индонезия, които вече са сключили сделки за намаляване на тарифите си до 20% или по-малко.

Поддържането на мира ще бъде трудно, като се има предвид, че между двете армии вече има сериозно недоверие, а и в държавите са разпалени много силни националистически настроения.

Вероятно ще минат още много дни преди да се осъществи изтеглянето на армиите от границата и да намалее напрежението, предизвикано от разрушенията и загубите на човешки животи.