Камбоджа и Тайланд се срещат за мирни преговори, но напрежението остава
Въпреки предстоящите разговори в Малайзия, сблъсъците по границата продължават
&format=webp)
Незабавно прекратяване на огъня в смъртоносния граничен конфликт е целта на преговорите с Тайланд, заяви камбоджанският премиер Хун Манет. Тайландският му колега обаче изрази съмнения относно искреността на Камбоджа, цитира Reuters.
Разговорите, насрочени за понеделник, ще се проведат в Малайзия, която е основен посредник и председател на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН). Хун Манет съобщи, че в организацията на срещата са участвали още Съединените щати, а Китай ще присъства на самите преговори.
И Тайланд, и Камбоджа се обвиняват взаимно за започване на военните действия миналата седмица и последвалата им ескалация. Според сведения двете страни си разменят въздушни удари, като за четири дена са загинали повече от 30 души, а 200 хил. са напуснали домовете си, пише AP News. В понеделник представители на двете страни обявиха, че сблъсъците по границата продължават.
„Нямаме доверие на Камбоджа, действията им досега показват неискреност относно решаването на проблема“, коментира пред репортери министър-председателят на Тайланд Пумтам Вечаячай преди отпътуването си за Куала Лумпур. „Камбоджа наруши международното право, но всички искат мир. Никой не иска да вижда насилие, от което страдат цивилни.“
Камбоджа категорично отрича да е стреляла по цивилни цели и твърди, че Тайланд е изложил на риск невинни животи. Страната призова международната общност да осъди агресията на Тайланд.
„Целта на тази среща е да се постигне незабавно прекратяване на огъня, инициирано от президента Доналд Тръмп и договорено от премиерите на Камбоджа и Тайланд“, пише Хун Манет в публикация в X.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио обеща, че служители на Държавния департамент ще съдействат за мирните усилия. По-рано американският президент Доналд Тръмп каза, че според него двете държави искат да сключат мир. Държавният глава заяви в събота, че е разговарял с двамата лидери и ги е предупредил, че САЩ няма да преговаря за търговско споразумение с тях, докато не спрат военните действия. И Тайланд, и Камбоджа са изправени пред перспективата да им бъде наложена 36% митническа тарифа от Вашингтон от 1 август, отбелязва Guardian.
Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засили след убийството на камбоджански войник по време на кратък сблъсък в края на май. Граничните войски от двете страни бяха подсилени на фона на пълномащабна дипломатическа криза, която доведе крехкото коалиционно правителство на Тайланд до ръба на колапса.
Малайзийският премиер Анвар Ибрахим предложи разговори за прекратяване на огъня скоро след като граничният спор прерасна в конфликт в четвъртък, а Китай и Съединените щати също предложиха да съдействат.
Очаква се Анвар да председателства преговорите, тъй като е бил помолен от двете правителства да се опита да намери мирно решение, съобщава държавната информационна агенция Бернама в неделя. „Така че обсъждам параметрите, условията, но важното е да има незабавно прекратяване на огъня“, категоричен е Анвар.
Тайланд и Камбоджа спорят от десетилетия за неопределени точки по 817-километровата си сухопътна граница, като собствеността върху древните хиндуистки храмове Та Моан Том и Преа Вихеар от XI век е в центъра на неразбирателствата.