Камбоджа и Тайланд имат история на спорадични конфликти. Те споделят дълга, залесена граница с територии, претендирани и от двете държави. В миналото имат няколко сериозни сблъсъци – през 2008 г. и 2011 г., като престрелките водят до смъртта на 40 души.

Обикновено обаче тези конфликти деескалират сравнително бързо. Дори през май тази година, след инцидент, при който камбоджански войник е убит, двете страни се опитват да предотвратят по-нататъшно насилие, пише BBC.

Но в четвъртък дългогодишното неразбирателство ескалира. Тайландските власти съобщават, че има най-малко 12 цивилни жертви и един убит войник. От страната на Камбоджа е загинал най-малко един цивилен.  

Силите на двете страни се обвиняват взаимно, че са открили огън в четвъртък сутринта. Камбоджа след това е изстреляла ракети на тайландска територия, на което Тайланд е отговорил с минохвъргачки. По-късно тайландски изтребител е хвърлил две бомби близо до път, водещ към храм на камбоджанска територия, посочва CNN.

Защо този граничен конфликт, започнал след раняването на петима тайландски войници при експлозия на мина в сряда, прерасна в нещо много по-голямо?

Отношенията между двете страни се влошават рязко миналия месец, когато висшият камбоджански лидер Хун Сен поставя в неудобно положение тайландския премиер Паетонгарн Шинаватра, като разпространи телефонен разговор между тях за спорната граница. В разговора Паетонгарн го нарича „чичо“ и критикува един от собствените си военни командири, което предизвика обществен гняв. Оттогава тя е отстранена от поста министър-председател, а Конституционният съд на Тайланд разглежда петиция за нейното уволнение.

Не е ясно защо Хун Сен е взел подобно решение, с което разруши близките отношения между двете семейства. Много хора обвиняват Паетонгарн за разговора ѝ с Хун Сен. Тя изглежда е вярвала, че може да разреши проблемите по границата, като се позове на приятелството му с баща ѝ – бившия премиер Таксин Шинаватра.

В миналото това приятелство е било използвано от опонентите на Таксин, за да го обвинят, че поставя интересите на Камбоджа над тези на Тайланд. През 2014 г., когато правителство, ръководено от сестрата на Таксин, Йинглак, е свалено с военен преврат, Хун Сен дава убежище на десетки негови поддръжници в Камбоджа.

Двете страни са си сътрудничили и в други области. Миналия ноември Тайланд изпрати обратно в Камбоджа шестима камбоджански дисиденти, сред които и малко дете. Всички те са незабавно хвърлени в затвора. През 2020 г. млад тайландски активист, избягал в Камбоджа – Ванчалерм Сатсаксит, изчезва, като се предполага, че е отвлечен от  тайландски агенти. Разстрелът на камбоджански опозиционен лидер посред бял ден в центъра на Банкок през януари също се възприет от активисти като резултат от някакво споразумение между службите за сигурност на двете страни.

На този фон изтичането на разговора на Паетонгарн изглежда е хванало семейство Шинаватра напълно неподготвено. Реакциите както на Таксин, така и на Паетонгарн разкриват чувство на предателство. Това от своя страна доведе до ожесточена словестна война между двете страни. 

Но отправени закани не са просто празни думи. Тайландската полиция започна разследване на влиятелни камбоджански бизнесмени, за които се твърди, че са свързани с хазартни игри и центрове за измами, а търговията на стойност милиарди долари годишно е спряла.

На самата граница съществува повишен риск от по-сериозни сблъсъци между двете армии. Вместо да отстъпи, Хун Сен изглежда се  възползва от възможността да засили реториката си срещу Тайланд и по-специално срещу семейство Шинаватра.

Той твърди, че притежава секретни документи, които биха инкриминирали Таксин – документи, които според него биха могли дори да докажат, че е обидил монархията. Подобно действие се наказва със строга присъда. Тайландското правителство отговори, като изгони камбоджанския посланик в сряда и отзова своя пратеник, с което сякаш се подготвя за следващата фаза от конфронтацията.  

Засега нито една от страните не изглежда склонна да отстъпи. 

Премиерът на Камбоджа Хун Манет е син Хун Сен. Министър-председателят управлява в сянката на своя баща и все още няма достатъчно собствени поддръжници. Хун Сен в момента е председател на Сената и продължава да бъде изключително влиятелен в страната. Възможно е той да се опитва да укрепи позицията на сина си, като подклажда националистически настроения, коментира Мат Уилър, старши анализатор в International Crisis Group, цитиран от Guardian. 

От тайландска страна, нестабилното коалиционно правителство, съсредоточено около партията на Таксин, се справя със застояла икономика и е зашеметено от заплахата от  американски тарифи. То не може да си позволи да покаже слабост в конфронтацията с Камбоджа.

И Камбоджа се бори с трудности в икономиката. Страната не се е възстановила напълно от пандемията, а туризмът – стълб на нейната икономика, страда от липсата на китайски посетители. Те избягват пътувания до държабата от страх да не бъдат отвлечени и принудени да работят в центрове за измами. Камбоджа също може да се изправи пред наказателни американски тарифи, които ще засегнат допълнително икономиката.

И двете страни обаче имат опитни политици в лицето на Хун Сен и Таксин, които почти сигурно могат, когато и двамата са готови, да намерят изход от тази ситуация. 

Най-голямата загадка към момента е защо Хун Сен реши да разруши това приятелство и да разпали конфликт. Може би е свързано с решението на Тайланд да окаже натиск върху центровете за измами или амбицията на Таксин да легализира хазарта, заплашвайки доходоносна казино индустрия на Камбоджа.

Или може би е нещо по-просто: макиавелистки ход от един от най-умелите политици в Азия, с който изоставя вече изгубилия част от влиянието си Таксин и полира националистическите си позиции в очите на собствения си народ.