Европейските производители на вино и спиртни напитки гледат с предпазливост на изключването им от новото търговско споразумение между САЩ и ЕС, тъй като браншът призовава за отделяне на конкретния сектор от тарифните политики.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в неделя, че рамковото споразумение за налагане на 15% мита върху стоките от ЕС, внасяни в САЩ, не съдържа решение относно винената и спиртната промишленост, като добави, че споразумението за сектора ще бъде разгледано през следващите седмици.

На този фон секторът на спиртните напитки е подложен на допълнителен натиск заради намаляващите потребителски разходи и променящите се навици на потребление, пише CNBC.

Акциите на производителите на спиртни напитки Pernod Ricard, Remy Cointreau, Diageo и Davide Campari се повишиха умерено в началото на понеделник поради надеждите за споразумение за разделяне, но след това несигурността се засили и намали печалбите.

Пивоварните компании, които обикновено са по-слабо засегнати от тарифите предвид локалното производство, се търгуваха с понижение, след като Heineken обяви по-добри от очакваните резултати за първото полугодие, но посочи, че потребителските нагласи в САЩ и Европа се влошават.

Европейският комитет на винените предприятия (Comité Européen des Entreprises Vins - CEEV), който представлява европейската винарска промишленост, призова секторът да бъде включен в окончателния списък на продуктите, обхванати от предложения тарифен режим „нула за нула“.

„С голямо нетърпение очакваме резултат от предстоящите преговори относно списъка на продуктите, които ще бъдат включени в тарифния режим 0:0 сред които са и някои селскостопански продукти“, заяви Марция Варвальоне, председател на CEEV. „Наистина вярваме, че търговията с вино е от голяма полза както за дружествата от ЕС, така и за тези от САЩ“, добави тя.

В рамките на новото търговско споразумение беше договорена взаимна нулева митническа ставка за някои стратегически продукти, включително „всички самолети и съставни части, някои химикали, някои генерични лекарства. полупроводниково оборудване“. Същевременно обсъжданията относно други изключения продължават.

Крис Суонгър, главен изпълнителен директор и президент на Съвета за дестилирани спиртни напитки в САЩ, също заяви, че се надява на облекчение за цялата индустрия.

„Оптимистично сме настроени, че през следващите дни тази положителна среща и споразумение ще доведат до връщане към нулеви тарифи за спиртните продукти на САЩ и ЕС“, заяви той.

Алкохолът е един от водещите експортни сектори на ЕС за САЩ, като според данни на Евростат през 2024 г. възлиза на около 9 млрд. евро (10,5 млрд. долара). Междувременно САЩ изнасят само спиртни напитки на стойност 1,2 млрд. евро за блока през 2024 г., сочат данни на Съвета за дестилирани спиртни напитки.

Европейските производители отбелязват няколко поредни тримесечия на слаби продажби, тъй като секторът е на прицел на търговското напрежение, а забавянето на икономиката след пандемията потиска разходите.

Анализатори от Morningstar, заявиха, че несигурността около митата ще натежи на производителите на напитки в краткосрочен план, дори когато се планират смекчаващи мерки като повишаване на цените. „Очакваме отрицателно въздействие върху маржовете в обхвата на спиртните напитки, но и то да бъде ограничено с ценови действия“, се казва в коментара им.

Междувременно CEEV прогнозира, че всеки ход за налагане на мита ще принуди европейските винопроизводители да увеличат цените и може да „изхвърли“ някои компании от ЕС от пазара на САЩ.

Според CEEV предишните широкообхватни мита на САЩ от 10% върху вноса от ЕС, наложени по време на 90-дневната тарифна пауза на Доналд Тръмп, са довели до приблизително 12% спад в оборота.

„Въпреки че производителите могат да абсорбират част от увеличението, за да намалят въздействието върху потребителите, този подход не винаги е осъществим или ефективен“, заяви генералният секретар на CEEV д-р Игнасио Санчес Рекарте пред CNBC.