Моментът на истината настъпи: Как MAGA политиката трансформира икономиката на САЩ
Тази седмица ще бъдат публикувани ключови икономически данни за Брутния вътрешен продукт, доклада за работните места, инфлацията, потребителското доверие, както и корпоративните печалби на технологичните гиганти
&format=webp)
Седмицата, в която навлизаме от днес, може да се окаже най-значимата за американската икономика за последните няколко години, отбелязва в анализ CNN.
В следващите дни предстои да бъдат публикувани ключови икономически данни като доклада за работните места, инфлацията, потребителското доверие и корпоративните печалби.
За първи път след тарифната война на президента на САЩ Доналд Тръмп ще бъдат публикувани официални данни за Брутния вътрешен продукт за второто тримесечие - най-широката мярка за икономиката.
И най-важното – Федералният резерв трябва да реши дали ще намали лихвите или ще ги запази за пореден път, спазвайки твърдия си курс от последните месеци.
Освен това, петък е крайният срок, който Белият дом сам постави за определяне на митническите ставки за всички над 200 търговски партньори на САЩ.
Главните икономически съветници на Тръмп ще преговарят за търговска рамка с Китай в Швеция. Междувременно Апелативен съд ще изслуша аргументите дали по-голямата част от тарифите на Тръмп изобщо са законни, допълва CNN.
Данните могат да очертаят картина на икономика, която е устойчива, но се забавя под тежестта на главоломните мита, съкращенията на държавни служители и разходи, и агресивно депортиране на работници емигранти.
Корпоративни печалби
Някои от най-големите технологични компании като Microsoft, Meta, Amazon и Apple, ще публикуват своите отчети за тримесечието, което ще даде тон на пазарните настроения.
През последните месеци акциите им стимулираха рекорден ръст на пазара, тъй като инвеститорите се фокусират върху подготовка за нов етап в разработването на изкуствения интелект.
Досега около 80% от компаниите от S&P 500, които отчитат печалби през този сезон, са надминали прогнозите, според FactSet.
Напоследък акциите тръгнаха нагоре към рекордна траектория, подкрепени от предпазливия оптимизъм по отношение на търговските сделки и по-добрите от очакваното икономически данни.
Това окуражи Доналд Тръмп да настоява по-усилено за своите търговски сделки, като по-рано този месец заяви пред NBC News, че пазарите са достигнали нови върхове, защото „тарифите бяха приети много добре“.
Защо това е важно: Силните печалби могат да продължат да стимулират фондовия пазар, който започва да изглежда скъп за някои инвеститори. Това може да убеди Тръмп, че пазарът – който се обърна срещу него през април, вече се е съгласил с плана му за по-високи мита.
Потребителско доверие и нагласи
Тази седмица ще бъдат публикувани два отделни доклада за нагласите на американците относно икономиката.
Потребителското доверие, измерено от Conference Board, потъна до най-ниското си ниво от пандемията, когато Тръмп наложи огромни мита на основните търговски партньори. Потребителите изразиха загриженост за отрицателното въздействие върху цените, но днес като цяло са по-оптимистично настроени, предвид реално сключените търговски сделки.
Проучването на потребителските нагласи на Мичиганския университет показва, че те обаче се опасяват от ново покачване на инфлацията, след като икономиката стопира историческото увеличение на цените след пандемията. Въпреки че настроенията се възстановиха от почти рекордно дъно в началото на годината, те остават потиснати заради търговската политика на Тръмп, допълва CNN.
Защо това е важно: Икономистите обръщат голямо внимание на оптимизма на потребителите, тъй като техните разходи осигуряват две трети от икономиката – и когато смятат, че цените ще се повишат, са склонни да се отдръпнат. Последните данни за търговията на дребно сочат, че потребителите харчат предпазливо.
БВП за второто тримесечие
БВП е ключов показател за икономическия успех и вероятно е потвърждение на политиките на Тръмп.
Но тази оценка се срина през последните месеци, като през първото тримесечие на годината се сви за първи път от 2022 г.
Икономистите очакват подобрение за април-юни, след като компаниите се надпреварваха в запасяването със стоки преди въвеждането на митата.
Експертите обаче предупреждават, че както скокът на запасите може да е повлиял изкуствено на БВП през първото тримесечие, така и компаниите, които обработват складираните си стоки през второто тримесечие, могат да накарат икономиката да изглежда по-добре, отколкото е в действителност.
Защо това е важно: Икономиката на САЩ е устойчива и от години продължава да поддържа стотици хиляди нови работни места всеки месец.
Решението на Фед
Тръмп многократно и публично се заканва да отстрани председателя на Фед Джером Пауъл от поста му, тъй като не предприема понижение на основния лихвен процент. Въпреки това, се очаква Централната банка да запази стабилни лихвите в сряда в края на двудневната си среща по паричната политика.
В необичаен развой на събитията се очаква двама управители да гласуват против консенсуса на борда, което не се е случвало от три десетилетия.
Тъй като пазарът на труда все още е относително силен, повечето банкери от Фед заявиха, че засега икономиката може да издържи на по-високи лихвени проценти. Междувременно те изчакват как политиките на Тръмп за високи мита и депортиране на чуждестранни работници ще повлияят на инфлацията и пазара на труда.
Защо това е важно: Широко разпространено е очакването, че банката ще започне да намалява основния си лихвен процент по овърнайт заемите през септември – добър знак за американците, които се надяват да вземат заеми, и особено търсещите първо жилище, които на практика са блокирани от пазара с лихви по ипотечните кредити близо до 7%.
Инфлацията
Любимият показател на Фед за инфлацията - индексът на разходите за лично потребление, се повишава през последните месеци и се отдалечава от целта от 2%. Това е само един от факторите, които обуславят позицията на Централната банка за намаляване на лихвените проценти.
Защо това е важно: Купувачите отлагат покупките си, включително стоки за училище, за да смекчат очакваните по-високи цени, но данните за юли вероятно ще са белязани от бурната търговска политика на Тръмп: Стоки като мебели и играчки започват да отразяват по-високи разходи, тъй като запасите преди митата са изчерпани.
Краен срок за сделки
Паузата на Тръмп по отношение на митата, които въведе през април, изтича на 1 август.
През този период Белият дом се опита да сключи сделки с множество партньори, като обяви предварителни споразумения с Обединеното кралство, Китай, Виетнам, Индонезия, Филипините и Япония. В неделя Тръмп обяви рамка за споразумение с ЕС.
С наближаването на крайния срок Тръмп заяви в петък, че тази седмица ще изпрати писма до около 200 държави, в които едностранно ще определи митнически ставки.
„По принцип в него ще се казва, че ще плащате 10%, ще плащате 15%, ще плащате може би по-малко, не знам“, коментира Тръмп пред репортери, преди да замине за Шотландия.
Пазарите в САЩ са „много, много фиксирани“ върху определените нива, а ефективна митническа ставка над 20% за основните търговски партньори може да доведе до спад на Уолстрийт, заяви анализатор пред CNN.
Защо е важно: Митата, които в момента са в сила, са повишили ефективната митническа ставка - средният данък, който вносителите от САЩ плащат, от около 2% на 18%, което е най-високата стойност от 1934 г., твърдят икономисти от Бюджетната лаборатория на Йейл. Това означава 2400 долара годишно допълнителни разходи за средното американско домакинство. Досега икономиката и пазарите на САЩ успяваха да издържат. Значително по-висока ставка може да ги постави на изпитание.
Търговски преговори
Разговорите с Китай продължават.
Министърът на финансите Скот Бесънт ще се срещне в понеделник и вторник с китайски представители, за да уточни подробностите по рамката, за която двете страни се договориха на срещите си в Лондон и Женева.
През април Тръмп наложи 145% мита върху вноса от Китай, което накара Пекин да отговори със 125% мито върху вноса от САЩ. Това на практика доведе до пълно ембарго между двете най-големи икономики, преди те да се споразумеят за пауза до 12 август.
Междувременно в четвъртък Апелативният съд на САЩ ще изслуша аргументи дали Тръмп може да използва извънредните си правомощия за налагане на мита, след като съд от по-ниска инстанция постанови, че той ги е превишил по този начин.
Защо е важно: Една от целите на администрацията на Тръмп е да пренасочи Китай към по-потребителски ориентирана вътрешна икономика, като намали свръхпредлагането на промишлени стоки в световен мащаб. Макар че е малко вероятно САЩ да променят драматично икономическата политика на Си Дзинпин, малки промени биха могли да отворят част от китайския пазар за американски производители, като същевременно помогнат за повече работни места в американските заводи.
Доклад за работните места
Тръмп обеща възраждане на „Произведено в Америка“, но докладът за работните места през юли се очаква да покаже, че средният месечен прираст на заетостта е спаднал до ниво, невиждано от 2010 г. (с изключение на загубите от времето на пандемията).
През последните месеци работната сила се е свила, което е потенциален показател как антиимигрантската реторика и масовите депортации натежават върху заетостта.
Последният доклад показа, че производственият сектор губи работни места за втори пореден месец - неясно развитие за един от основните икономически приоритети на Тръмп.
Защо това е важно: От години американският пазар на труда е гръбнак на икономиката, като дори през пандемията не се поддаде на слабости. Но сега обаче той показва пукнатини. Американците, загубили работата си, остават без заетост по-дълго, тъй като бизнесът се бави с наемане на служители заради търговската война, която продължава да повишава разходите.