Втората по големина банка в Италия UniCredit отчете по-висока от очакваната печалба за тримесечието и повиши прогнозата си за 2025 г., след като обяви, че се отказва от офертата за поглъщане на конкурентната Banco BPM, която доведе до конфликт с правителството.

Късно снощи кредиторът заяви, че оттегля офертата, обвинявайки националните власти за намеса в процеса и лишаване на акционерите в Banco BPM и държавната икономика от добри възможности, съобщава Reuters.

Данните за тримесечието показват, че нетната печалба възлиза на 2,9 млрд. евро, което е значително над прогнозата за 2,5 млрд. евро, съдържаща се в консенсуса на анализаторите и е повече от 2,7 млрд. евро преди година.

Възвръщаемостта на материалния капитал достига 24,1% в сравнение с 22% през първото тримесечие. Съотношението на капитала CET 1, което е показател за платежоспособността на банките, е 16,2% спрямо 16,1% през тримесечието на март.

Нетният лихвен доход – разликата между приходите от кредити и платените лихви по депозити, спада до 3,5 млрд. евро, което е само с 0,3% по-малко спрямо периода януари-март, допълва CNBC.

UniCredit прогнозира нетна печалба за годината в размер на около 10,5 млрд. евро, подобрявайки предишната си прогноза за над 9,3 млрд. евро.

Банката заяви, че за периода 2025-2027 г. ще изплати на акционерите поне 30 млрд. евро, от които поне половината под формата на парични дивиденти, а останалата част - чрез обратно изкупуване на акции, в зависимост от потенциалните придобивания.

Срокът за офертата за придобиване на Banco BPM изтичаше днес, но в последния момент UniCredit заяви, че опитът за поглъщане е бил повлиян от намесата на италианското правителство с правилото за „златна сила“, което дава възможност на Рим да се намесва в сделки, за които се смята, че засягат националната сигурност, и което правителството на Джорджа Мелони упражни, за да наложи редица условия за разрешаване на сделките, допълва CNBC.

Това „попречи на UniCredit да влезе в контакт с акционерите на BPM, както би позволил нормалният процес на предлагане“, коментира италианският кредитор в мотивите си за отказ от сделката.

Главният изпълнителен директор Андреа Орчел по-рано коментира, че непрозрачността на изискванията на Рим може да намали привлекателността на сделката и да изложи банката на санкции, достигащи 20 млрд. евро.

Смята се, че една от причините за възраженията на правителството е продължаващоот присъствие на UniCredit на пазара в Русия, която а е подложена на широкообхватни санкции след пълномащабното нахлуване в Украйна.

На този фон, Европейският съюз следи с внимателен фокус правителствените пречки пред банковите сливания, оспорвайки използването на „златните правомощия“ на Рим за придобиване на кредитори и критикувайки Испания за намесата ѝ в офертата на Banco Bilbao Vizcaya Argentaria за Sabadell, допълва CNBC.

UniCredit се оказа на „гребена на вълната“ за сливания и придобивания, която залива европейския банков сектор, след като направи две отделни предложения за периода от края на миналата година.

Въпреки че офертата за Banco BPM вече е в миналото, банката все още има достъп до около 28% от акциите на германския кредитор Commerzbank чрез финансови инструменти - 20% от които са конвертирани в капитал. Германското правителство също се противопоставя на това поглъщане.