ЕК vs. Мелони: Брюксел предупреди Рим за контрола над италианските банки
В официално писмо Европейската комисия заявява, че правителството нарушава правилата за сливания в опита си да блокира офертата на UniCredit за BPM
&format=webp)
Европейската комисия предупреди писмено правителството на Джоржа Мелони, че нарушава правилата за сливания, позовавайки се на националната сигурност в опит да осуети офертата на UniCredit за придобиването на конкурентната Banco BPM.
От Брюксел заявиха, че Рим не е предоставил „достатъчна аргументация“, за налагането на толкова строги условия към евентуално сливане, съобщава Politico.
Предупредителното писмо поставя ЕС и Италия в сблъсък в един изключително чувствителен сектор.
Изпълнителният орган има компетентност да се произнася по сливанията съгласно правилата за конкуренцията, заради което разгледа сделката между UniCredit и BPM и даде положителен отговор с условия, ограничени до ограничаване на прекомерната пазарна концентрация.
Италианското правителство обаче твърди, че сделката представлява риск за сигурността, отчасти защото UniCredit все още има операции в Русия.
„Димна завеса“
Много наблюдатели в банковия сектор смятат, че това в само „димна завеса“, прикриваща истинската цел на италианското правителство: много по-голяма роля за Monte dei Paschi di Siena (MPS), която беше спасена през 2017 г. Банката се разглежда като „национален любимец“ на властта, който Рим иска да превърне в „трети полюс“ в банковия сектор след UniCredit и Intesa Sanpaolo, допълва Politico.
Без убедителни контрааргументи от страна на Рим, Европейската комисия може да отмени решението на правителството, както направи в миналото с Унгария и Испания по отношение на сделки в застрахователния и енергийния сектор, когато те също използваха като мотив националната сигурност.
В рамките на отделна, но допълнителна проверка служители от дирекция „Финансови услуги“ на ЕК също разследват дали същото решение нарушава правилата на вътрешния пазар.
Il risiko bancario
Малко вероятно е Италия да отстъпи лесно, тъй като подкопаването на сделката между UniCredit и BPM е само част от по-голямо раздвижване, целящо да засили ролята на MPS, допълва Politico.
Правителството се опитва постепенно да я освободи от държавна намеса, след като беше спасена, и миналата година продаде голям дял на BPM. Стремежът двете да се слеят, за да образуват „трети полюс“, обаче се провали, когато UniCredit се насочи към придобиване на BPM.
Решението на първоинстанционния административен съд от събота по жалбата на UniCredit допълнително засилва напрежението с изпълнителния орган на ЕС, тъй като той потвърди две от четирите условия, наложени от правителството, включително аргумента за националната сигурност.
Въпреки че две от условията бяха върнати за преразглеждане, решението „напълно потвърди аргументите на правителството“, коментира пред Politico Микеле Карпаняно, партньор в Dentons и ръководител на мозъчния тръст Osservatorio Golden Power.
В решението също така се казва, че условията на Италия са в съответствие с правилата на ЕС, за разлика от писмото от понеделник, отбеляза адвокатът.
Ако UniCredit все още не може да преглътне условията, съдбата на сделката ще зависи от това дали ще успее да си осигури второ удължаване на срока от финансовия регулатор Consob, преди офертата да изтече на 23 юли.
Решението как да бъдат наложени отново условията по сделката в крайна сметка ще бъде взето от кабинета на Джорджа Мелони.
Все пак Карпаняно отбеляза, че Европейската комисия и евентуално Съдът на Европейските общности биха имали по-голямо влияние от италианския регионален съд при определянето на политиката за сливанията.
Намеса в Милано?
Както в Брюксел, така и в Рим има по-широки опасения за предполагаемата намеса на италианското правителство в банковия сектор.
Месеци след провала на очакваното обединение между BPM и MPS тосканският кредитор направи изненадваща оферта за уважаваната миланска инвестиционна банка Mediobanca. Сливането им се считаше за малко вероятно и оттогава Европейската комисия беше призована да проучи ролята на правителството в офертата, тъй като то остава най-големият акционер на MPS.
Както Mediobanca, така и евродепутатът от опозиционната партия Cinque stelle Гаетано Педула призоваха Комисията да разследва този ход.
Бяха повдигнати и въпроси, особено от Mediobanca, относно ролята на милиардера Франческо Гаетано Калтаджироне и Delfin, холдинговата компания на покойния милиардер Леонардо дел Векио. Двамата имат акции в MPS и Mediobanca и отдавна се опитват да влияят на инвестиционната банка.
MPS официално стартира публичната си оферта в понеделник, а Mediobanca ще има време да вземе решение до септември.
„Свидетели сме на дирижирана администрация, която по начин, напомнящ съветския стил на управление, прилага един набор от правила към съюзниците и друг към тези, които работят независимо от политическото влияние“, коментира Педула пред Politico.
„Противоположното третиране на офертата на UniCredit за Banco BPM и на Monte dei Paschi di Siena за Mediobanca изглежда има за цел да облагодетелства Калтаджироне, основен акционер на MPS, медиен магнат и близък поддръжник на Мелони“.
Смята се, че магнатът подкрепя сливането на Mediobanca и MPS, тъй като то ще затвърди влиянието му върху застрахователния гигант Generali, в който Mediobanca е основен акционер.
Калтаджироне неведнъж е влизал в конфликт с френското ръководство на застрахователя заради плановете му да създаде съвместна компания с френски акционери, което според него ще изложи на риск милиарди италиански спестявания. „Италианските спестявания не бива да се оказват под чужд контрол“, заяви по-рано Калтаджироне в интервю за Bloomberg.
Министерството на финансите обаче е на друго мнение.
„Италианският народ избра суверенно правителство, защо хората се изненадват, когато правим суверенни неща?“, заяви представител на ведомството пред Politico.