ЕС предприема строги мерки срещу държавната намеса в сделките в банковия сектор
ЕК предупреди Рим и Мадрид заради намесата им в две сделки, които биха дали старт на консолидацията на банковия сектор в Европа
&format=webp)
Брюксел засилва натиска върху националните правителства да спрат да блокират консолидацията на банките, като тази седмица отправи две официални критики срещу намесата на италианското и испанското правителство в сливания в сектора.
Няколко служители на Комисията коментират пред Financial Times, че предупрежденията към Рим и Мадрид са свързани, тъй като Брюксел засилва усилията си да насърчи банковата консолидация и да стимулира забавената икономика на блока.
„Проблемът е, че това е чисто политическа поза, а правилата са ясни и правителствата нямат официална власт да предотвратят тези сливания“, казва висш европейски служител пред изданието. „Въпросът тук е с кого всъщност се конкурирате. Нашите конкуренти не са вътре в ЕС, а извън него“.
Коментарите идват, след като в понеделник Европейската комисия изпрати писмо до правителството на Джорджа Мелони. В него се казва, че е достигнала до предварително заключение, че Рим е „нарушил“ законите на ЕС за сливанията чрез използването на „златни правомощия“ в офертата на UniCredit за придобиване на конкурента Banco BPM за 10 млрд. евро. Три дни по-късно тя наложи на Испания „официално предупреждение“ за решението ѝ да блокира сливането между BBVA и Banco Sabadell за най-малко три години. Тя поиска от нея да преразгледа решението си и да промени законите, които дават на Мадрид правомощия да се намесва в банковите сделки.
Брюксел счита, че мрежа от по-малко на брой, но по-големи банки е от съществено значение за създаването на глобално конкурентен финансов сектор. Европейските финансови институции изостават все повече от американските си колеги, а съпротивата на различни национални правителства все повече разочарова ЕК.
Европа трябва да „спре с философията на националните шампиони“, коментира пред Financial Times Енрико Лета, бившият италиански премиер, който миналата година участва в написването на знаков доклад за интеграцията на пазара на ЕС. „Трябва да превърнем тези национални шампиони в европейски шампиони, които да имат равностойно присъствие в различни страни. Трябва да имаме Airbus на банките“.
През изминалата година банковият сектор в Европа преживя вълна от опити за сливания и придобивания. Сделките обаче, включително офертата на BBVA за местния конкурент Sabadell, офертата на UniCredit за BPM и опитите за сближаване с Commerzbank в Германия, срещнаха силна вътрешнополитическа съпротива. Опозицията разгневи служителите на ЕС и накара комисията да отправи упреци към испанското и италианското правителство през последните седмици.
В 55-страничното си писмо до Рим Комисията отиде по-далеч от публичното си изявление в понеделник, в което заяви, че действията на Италия „могат да нарушават“ правилата на ЕС за сливания. В него Брюксел е категоричен, че условията, наложени на офертата на UniCredit за BPM, са несъвместими с правото на ЕС и дава на италианското правителство ултиматум от 20 работни дни, в които да отговори. От кабинета на Мелони са акцентирали, че правителството ще „отговори на исканията за разяснения в дух на сътрудничество“.
Комисията е особено възмутена от аргумента на Рим, че сделката може да представлява „сериозна заплаха за обществената сигурност“.
„Комисията не е запозната с нито един случай – нито италианските власти са посочили такъв – на транзакция в банковия сектор в ЕС, която да представлява достатъчна и реална заплаха за обществената сигурност“, се казва в писмото и се добавя, че искането на Рим UniCredit да напусне Русия като условие за сделката „нарушава законодателството на ЕС“.
От офисът на Мелони посочват пред Financial Times, че италианският административен съд вече е признал легитимността на намесата на правителството. Според него то е в правото си да наложи такива ограничения, включително изискването UniCredit да напусне Русия, по съображения за национална сигурност.
Комисията все още не е предприела официални действия срещу германското правителство, тъй като UniCredit не е направила пълна оферта за поглъщане на Commerzbank. Но италианският кредитор вече срещна значителна съпротива от страна на германското правителство срещу увеличаването на дела си.
Германският канцлер Фридрих Мерц обяви в петък, че ще се противопостави на сливането, освен ако UniCredit не го убеди, че обединената банка няма да представлява значителен риск за финансовата система.
„Това е неприятелски подход, който не приемаме и не подкрепяме“, заяви Мерц. „Получената институция би могла, поради структурата на баланса си, да представлява значителен риск за финансовия пазар. И ако този въпрос не бъде ясно решен, няма да променя позицията си“.