Идеята да управляваме смарт устройствата си със силата на мисълта доскоро звучеше като сцена от научнофантастичен филм. Днес обаче тази фантазия изглежда все по-близо до реалността – и то без нуждата от хирургически импланти.

Учени от Технологичния университет в Сидни разработват нов тип шапка, която работи изцяло с AI и декодира мозъчната активност, преобразувайки я в писмен текст, пише Euro News.

Технологията използва електроенцефалография (EEG), за да засече мозъчни вълни, които след това се обработват от два вида изкуствен интелект. „Първо използваме дълбока мрежа от невронни, за да преведем мозъчните сигнали в предполагаеми думи“, обяснява професор Чин-Тенг Лин от екипа.

„След това прилагаме голям езиков модел, който съпоставя дешифрираните думи и коригира грешките при декодирането.“

Точността на системата в момента достига около 75%, като целта на учените е да подобрят прецизността до 90%. Това я доближава до конкурентни разработки, които обаче изискват инвазивни процедури – като мозъчни импланти или скъпи и ограничени fMRI скенери.

Изследователите виждат потенциално приложение на технологията в помощ на пациенти с инсулт или парализа – групи, при които възстановяването на комуникацията може да бъде от изключително значение.

„Като учени ние тръгваме от медицинското състояние и анализираме коя от функциите е засегната. Какви са нуждите на пациента?“ казва Мохит Шивдасани, изследовател от Университета на Нов Южен Уелс. „След това отговаряме на тази нужда чрез технологиите, за да възстановим функцията. А след това… границите просто не съществуват.“

Например, през 2023 г. подобна технология под формата на имплант, комбиниран с AI гласов генератор, позволява на пациент, претърпял инсулт, отново да комуникира. А първият имплант, създаден от Neuralink на Илон Мъск, вече е поставен в човешки череп – с обещанието за промени из основи в интерфейса между мозъка и машината.

За разлика от тези примери, шапката, създадена от екипа в Сидни, е неинвазивна, достъпна и потенциално готова за масова употреба – което отваря нова глава във връзката на човешкия ум с технологиите.