Малката пекинска борса привлича повече компании, които се надяват да се листват през тази година, отколкото двата доминиращи континентални пазара в Китай, взети заедно.

Създадена от президента Си Дзинпин през септември 2021 г., в продължение на няколко години борсата беше смятана за нещо като шега от инвеститорите, като пазарната ѝ капитализация заставаше на скромните $118 млрд. в сравнение с общо около $17 трилиона в Шанхай, Хонконг и Шънджън.

Но според доставчика на данни Wind тя е получила 113 заявления за първично публично предлагане през 2025 г. - повече от Шанхай и Шънджън, взети заедно.

Индексът BSE 50 на Пекинската борса също е нараснал с 37,6% тази година, в сравнение с 2,5% за китайския бенчмарка CSI 300.

Бумът на заявките се дължи на по-свободните изисквания за листване в сравнение с другите китайски борси и на подновения интерес към технологичните акции на микропредприятията в страната след огромното въздействие на AI сензацията DeepSeek.

„След първите няколко години хората разбраха, че тя [борсата в Пекин] е тук, за да остане. Тя ще бъде основна сила", казва Драгон Танг, професор по финанси в Университета на Хонконг, пред Financial Times.

Борсата е създадена, за да бъде „център за обслужване на иновативни малки и средни предприятия“, заяви при основаването ѝ Си Дзинпин.

Стартът на борсата съвпада с все по-належащия стремеж на Китай да насърчава високотехнологичното производство, като се набляга на малки иновативни компании - наричани от държавата „малки гиганти“ - които могат да предпазят веригата за доставки на страната от външни сътресения и да стимулират икономическия растеж.

Целта е да се осигури алтернативно финансиране за нерентабилни, но иновативни предприятия и да се действа като „рисков капитал на вторичния пазар“, коментира Емили Донг, ръководител на отдел „Акции“ в Conning Asia Pacific.

Първоначално нещата не вървят по план. Хонконг, Шанхай и Шънджън имат бордове за листване на по-малки компании, докато ниската ликвидност в Пекин възпира компаниите и инвеститорите.

Въпреки това тази година борсата се възползва от по-широкото въодушевление от малките китайски технологични компании след възхода на DeepSeek, като се противопостави на приглушените общи пазарни настроения в континентален Китай.

Сред компаниите, регистрирани на борсата в Пекин, са производители на батерии, предприятия за металорежещи машини и оборудване за центрове за данни.