Обратът на Тръмп за Nvidia: Това ли е разменната монета за търговска сделка с Китай
Промяната в стратегията, която разгневи китайските ястреби във Вашингтон, повдига ключов въпрос: Колко далеч ще стигнат САЩ в отмяната на ограниченията за бизнеса между двете най-големи икономики в света
&format=webp)
Преди няколко години администрацията на Джо Байдън обяви контрол върху износа на „нов стратегически актив“, който да помогне на САЩ да поддържат „възможно най-голяма преднина“ пред Китай в напредналите технологии.
Днес наследникът му на президентския пост в Белия дом Доналд Тръмп променя този подход.
Тази седмица производителят на чипове Nvidia Corp. научи новината, че скоро ще може да възобнови продажбите на своя по-малко усъвършенстван ускорител за изкуствен интелект H20, предназначен за Китай.
Advanced Micro Devices Inc. също получи подобни уверения от Министерството на търговията на САЩ.
Обяснявайки решението си, министър Хауърд Лутник заяви, че целта на Белия дом е китайските разработчици да бъдат „пристрастени“ към американските технологии, като същевременно САЩ няма да им продават„най-добрите неща“.
Според него това изисква по-балансирана политика, на „една крачка пред това, което могат да създадат, така че да продължат да купуват наши чипове“, отбелязва Bloomberg.
Промяната в стратегията, която разгневи китайските ястреби във Вашингтон, повдига ключов въпрос, на фона на подготвяната от Тръмп среща с китайския президент Си Дзинпин по-късно тази година: Колко далеч ще стигнат САЩ в отмяната на ограниченията за бизнеса между двете най-големи икономики в света, наложени порадио приоритетното опазване на националната сигурност?
„Очевидното отслабване на експортния контрол върху чиповете H20 може да е знак за предстоящи промени“, смята Кевин Сю, технологичен инвеститор и основател на американската компания Interconnected Capital, който преди това е работил в администрацията на Обама.
„Сега на масата за преговори за потенциална голяма сделка между САЩ и Китай в областта на технологиите има широк спектър разменни монети: Полупроводниково оборудване, редки метали, технологии за батерии, чипове с изкуствен интелект, дори взаимен достъп до пазара.“
Макар че САЩ са далеч от отмяната на повечето ограничения върху Китай, които обхващат всички сектори – контрол върху износа, инвестиционни ограничения до санкции, последните действия на Тръмп отварят вратата за предефиниране на икономическите отношения само няколко месеца след налагането на 145% мита, което постави двете държави на ръба на пълен търговски разрив.
Последвалите преговори в Женева и Лондон доведоха до примирие, в което САЩ се съгласиха да намалят митата и да облекчат контрола върху износа в замяна на редкоземни елементи, използвани за производството на смартфони, електрически превозни средства и високотехнологични оръжия.
Въпреки че първият мандат на Тръмп промени стратегията във Вашингтон, за да се съсредоточи върху заплахата, която представлява Китай, президентът на САЩ винаги е бил по-малко твърд по традиционните въпроси на националната сигурност, допълва Bloomberg.
Той омаловажи проблемите с неприкосновеността на личните данни на потребителите във връзка с TikTok, а по време на предизборната си кампания миналото лято направи коментари, в които приветства китайските автомобилни производители да строят заводи в САЩ.
„Той не е идеологически фиксиран върху необходимостта да има контрол навсякъде“, казва Доминик Чиу, старши анализатор в Eurasia Group. „Така че, ако вижда това като разменна монета, която може да използва, за да получи отстъпки от Китай за редкоземните метали и други неща, тогава той ще го направи.“
Този ход се прибавя към добрата воля, натрупана по време на неотдавнашния подем на дипломацията, включително сърдечната среща между държавния секретар на САЩ Марко Рубио и китайския външен министър Ван И в Малайзия.
Министърът на финансите Скот Бесънт, който водеше предишните търговски преговори, очаква да се срещне със своя колега, вицепремиера Хе Лифенг, в рамките на „следващите няколко седмици“ и даде сигнал, че САЩ вероятно ще удължат крайния срок за отмяна на високите до небето мита, който беше определен на 12 август.
Сега двете страни се стремят към постигане на поредица от споразумения преди евентуална среща на лидерите, която според анализатори може да се състои около срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, която започва в края на октомври в Южна Корея.
След разговора с китайския си колега миналата седмица Рубио заяви, че подобна среща е вероятна, без да посочва времева рамка, заявявайки, че двете страни ще трябва да „изградят правилната атмосфера и правилните резултати“. Той добави, че „те имат силно желание да го направят“.
За администрацията на Тръмп целите може да изглеждат подобни на наръчника от първия му мандат: осигуряване на мащабни китайски покупки на американски стоки за справяне с постоянния търговски дефицит. Той може също така да поиска повече китайски действия за ограничаване на потока от прекурсори на фентанил - област, в която Тръмп похвали Пекин, че е направил „големи стъпки“.
Вашингтон също така търси решение на въпроса за бъдещето на операциите на приложението TikTok в САЩ и гаранции, че Пекин няма да използва като оръжие контрола си върху редкоземните и други важни минерали.
Китай, от своя страна, има амбициозен списък с желания. Сред тях е пълното отменяне на американските мита, включително 20-процентните, свързани с фентанила, и наследените мита от първия мандат на Тръмп, които бяха потвърдени от Байдън.
Пекин може също така да настоява за облекчаване на инвестиционните ограничения и, което е от решаващо значение, за по-нататъшни отстъпки по отношение на контрола върху износа, който той разглежда като пряк опит да задуши технологичния напредък.
Кърт Тонг, бивш генерален консул на САЩ в Хонконг и съдружник в The Asia Group, заяви, че докато Байдън е възприел подход към технологиите, който не подлежи на обсъждане - „малък двор, високи огради“, Тръмп има различен фокус и се стреми да покаже, че може да постигне резултати за американския народ.
„Той е загрижен за търговията, дефицитите, инвестициите в САЩ и разбирателството с Китай“, допълва експертът.
Това би могло да направи приветстването на китайските инвестиции в САЩ привлекателна идея за Тръмп, както той намекна в предизборните си изказвания.
„По принцип това е забранено предложение“, смята Джерард Ди Пипо, асоцииран директор на Центъра за изследване на Китай RAND, базиран във Вашингтон. „Въпреки това, ако има президент, който е съгласен с него, това е Тръмп“, допълва анализаторът.