Сингапур запазва короната на най-скъпия град за милионери
Най-богатите в света все повече се интересуват как да удължат живота си, а азиатският град-държава се превръща в пионер на уелнес туризма с възможности за инвестиции в генна терапия и криогенни камери
&format=webp)
Сингапур запазва първото си място като най-скъпия град в света за високоплатежоспособни лица (HNWI) за трета поредна година.
Това показват резултатите в новия Доклад за глобалното богатство за 2025 г. на швейцарската банка Julius Baer.
Докладът се основава на индекса за начина на живот, който разглежда относителната цена на кошница от 20 стоки и услуги, които заможните потребители в 25 големи града купуват и използват, като например автомобили, бижута, адвокатски услуги и частни училища, пише CNBC.
Шестото издание на годишния доклад излиза на фона на глобалната икономическа несигурност, нарастващото геополитическо напрежение и забавяне на потребителските разходи. Според авторите на доклада събирането на данните за проучването е приключило преди администрацията на САЩ да обяви плановете си за мита, така че последвалите пазарни сътресения не са взети предвид.
По-специално, докладът отчита спад от 2% в щатски долари на разходите за начин на живот на високопоставени лица с нетна стойност над 1 млн. долара.
Спад от повече от един процентен пункт подчертава насрещните ветрове, пред които е изправен секторът на високия клас. „Един от най-големите фактори за това е спадът в цените на технологиите, които са намалели във всички региони.“, подчертават авторите на проучването.
Според тях обаче, цената на полетите в бизнес класа и на часовниците се е повишила рязко, съответно с 18,2 % и 5,6% през изминалата година.
Европа отбелязва най-бавния ръст на разходи в сравнение с Близкия изток, Латинска Америка, Северна Америка и Азиатско-тихоокеанския регион.
Ето кои са 10-те най-скъпи градове за милионери:
• Сингапур
• Лондон
• Хонконг
• Монако
• Цюрих
• Шанхай
• Дубай
• Ню Йорк
• Париж
• Милано
Големите играчи
Тази година Европа съставлява пет от десетте най-скъпи места за живеене на милионери, като Лондон е начело на тази група и заема второ място в световен мащаб.
Столицата на Великобритания се представя все по-добре в индекса. „По време на световната финансова криза, Брекзит, пандемията и войната в Европа, Лондон винаги е запазвал място в горната част на класацията“, се посочва в доклада. Това отчасти се дължи на статута му на глобален финансов център, модерен и космополитен, с „история, възможност за живот, култура и чар“.
Същевременно Дубай прави голям скок до седмо от 12-то място миналата година, което се дължи на повишаването на цените на имотите, автомобилите и шампанското, се отбелязва в доклада.
Шанхай, от друга страна, пада от четвърто на шесто място, което е рязък спад от първата позиция през 2022 г. Забележително е, че само един град от САЩ, Ню Йорк – е в челната десетка на списъка.
Азиатско-тихоокеанският регион е начело на класацията, като Сингапур и Хонконг заемат две от първите три места.
„Азиатско-тихоокеанският регион остава един от най-бързо развиващите се в световен мащаб. Реалният БВП нарасна с 4,5% на годишна база през 2024 г., малко по-умерено от 5,1% през 2023 г., но все още изпреварващо средния глобален ръст от 3,3%“, коментира анализаторът в Julius Baer Джен-Ай Чуа. „Фундаментални фактори създадоха предпоставки за бързо нарастване на богатството в региона. Броят на лицата с високо материално състояние в Азия се очаква да нарасне с 5% на годишна база до 855 000 през 2024 г.“, допълва експертът.
Дълголетието във фокуса на вниманието
Интересно е, че макар Сингапур да запазва челна позиция като най-скъпия град за високоплатежоспособните лица, той все още остава много подходящ за живеене. Според доклада страната е водеща за преместване и пребиваване поради стабилната си политическа обстановка, общата безопасност и качественото здравеопазване и образование.
Градът-държава се превръща и в пионер в областта на уелнес туризма, „откривайки множество терапевтични градини в помощ на посетителите, които се интересуват от преживявания в областта на психичното здраве“, се казва в доклада.
Това се случва на фона на по-широката тенденция за увеличаване на акцента върху дълголетието.
Почти всички анкетирани се интересуват от дълголетието и остаряването в добро здраве, като между 87% и 100% активно предприемат стъпки за увеличаване на своя живот. Това варира от редовни упражнения и добра диета до инвестиции в генна терапия и криогенни камери.
Лицата с високо материално състояние са загрижени и за финансовото си дълголетие. „Огромното мнозинство от анкетираните във всички региони отбелязват увеличение на общата стойност на активите, а подобно мнозинство заявява, че би коригирало стратегиите си за богатство, ако живее 10 или повече години по-дълго“, се казва в доклада.