Лондон, перлата в короната на икономиката на Обединеното кралство, напоследък е подложен на сериозни удари - големият бизнес се стреми да разшири дейността си другаде, служителите търсят по-достъпни места за живеене, а милионерите бягат с 200 км/ч.

Новият данъчен режим, насочен към статута на „лишаване от доминантност“ на супербогатите лондончани, е накарал около 10 000 милионери да напуснат града през 2024 г. в търсене на по-сигурни убежища за парите си, пише CNBC.

Данните сочат, че високите разходи и преоценката на качеството на живот след пандемията са накарали много хора в трудоспособна възраст да напуснат града, тъй като става прекалено скъпо.

През последните години гордостта на Лондон като бизнес център също е накърнена, тъй като местните компании потърсиха други места, където да се установят или разширят дейността си, като все по-често се стремят да направят първично публично предлагане в чужбина или да преместят основното си листване извън Обединеното кралство.

Въпреки че улиците може и да не са покрити със злато, Лондон все още привлича милиони хора, които търсят работа, учене и забавление, а през 2023 г. градът е бил посетен от около 20 милиона туристи.

Град в упадък?

Короната на Лондон се изплъзва „от години“, що се отнася до неговата бизнес привлекателност и достъпност за обикновените хора, казва пред CNBC Бил Блейн, пазарен стратег и бивш инвестиционен банкер.

Според него правенето на бизнес в столицата „просто вече не е приятно“, а атмосферата във финансовите райони на столицата, е още по-лоша.

„В Ситито, в Канари Уорф няма онова оживление, което имаше преди“, отбелязва Блейн.

"Можете ли да ми посочите една значима британска инвестиционна банка? Посочете ми една значима компания за частен капиталов пазар? Всички те са големи американски дружества", добавя той.

"Влезте в Ситито днес, огледайте се и ще видите, че е ужасно. Там има много хора, но всички те са застрахователни чиновници или нещо подобно. Те не са инвестиционните банкери от предишното поколение. Моето поколение беше последното, което се справи добре", казва Блейн.

Той обвинява свръхрегулирането за упадъка на града, като смята, че „броят на хората, които се занимават със спазване на изискванията, регулиране и попълване на формуляри, значително надвишава тези, които са на предната линия на финансите“.

Блейн смята, че Ситито е загубило световната си репутация на сравнително стабилен политически авторитет с шестима министър-председатели през последните 10 години, както и че столицата е накърнена след бурното излизане от Европейския съюз преди пет години.

След съкрушителната изборна победа миналата година сегашното лейбъристко правителство и министърът на финансите Рейчъл Рийвс се намират под засилен натиск да се придържат към самоналожените правила за дълга и заемите, като същевременно се опитват да увеличат публичните разходи и да насърчат така необходимия растеж.

"В миналото можехте да погледнете към Обединеното кралство и да кажете: да, то вече не е най-голямата икономика в света, но като цяло е стабилно от гледна точка на компетентността, така че инвестирате в него. Но сега тези неща започват да се поставят под въпрос и това е големият риск за Обединеното кралство", добавя Блейн.

Не всичко е обречено

Барет Купелиан, главен икономист за Обединеното кралство в PwC, отбелязва, че не всичко в крайна сметка е обречено за столицата в дългосрочен план.

"Ако се съсредоточа върху основите, които правят Лондон, първото нещо е върховенството на закона, а след това имате всички нематериални елементи като история, култура, разнообразие, талант, иновации, регулация, часова зона, почтеност, инфраструктура и т.н. Тези неща не са се променили по масивен начин през последните няколко години", посочва Купелиан пред CNBC.

„Виждаме, че Лондон всъщност има спокойна, стабилна, мека инфраструктура, а предприятията все още са тук, големите бизнеси, които са в Лондон, заради качеството на регулирането“, казва той.

PwC, съвместно със социологическата агенция Demos, изготвя годишен индекс „Добър растеж за градовете“, който измерва икономическото благосъстояние на британските градове и разглежда не само икономическото производство, но и фактори като работни места, доходи, здраве, умения и баланс между професионалния и личния живот.

През 2024 г. той установява, че макар и да се очаква силен икономически растеж в Лондон през 2025 г., той се сравнява много по-неблагоприятно с други британски градове по отношение на факторите, свързани с качеството на живот. Това включва липсата на жилища на достъпни цени и скърцащата транспортна инфраструктура - както може да потвърди всеки, който пътува сутрин за работа с гореща, мръсна и тясна централна линия на метрото.

„Това е историята спрямо останалата част от страната, но какво да кажем за тази спрямо останалата част от света?“ Купелиан отбелязва, че „винаги е имало силна конкуренция между големите метрополиси“, като Ню Йорк, Париж, Сингапур, Пекин и Токио.

„Мисля, че сега Лондон усеща тази конкуренция на много по-силно ниво“, посочва Купелиан, като според него градът трябва да погледне нещата с по-критично око, за да види какво може да направи по-добре.