В Швеция се строи огромен нов град, но той не се изгражда от стомана или бетон — основният строителен материал е дърво.

Част от шведската столица Стокхолм ще се превърне в „най-големия дървен строителен проект в света“, според неговия разработчик Atrium Ljungberg, който ще инвестира 12 милиарда шведски крони (около 1,25 милиарда долара) в проекта.

Sickla – индустриална зона на юг от центъра на Стокхолм, някога известна с производството на дизелови двигатели – се преустройва с използване на кръстосано ламинирано дърво, като материалът се използва в основата, подовете и стените на сградите. Новите дървени къщи, офиси, училища и магазини ще бъдат преплетени с по-стари структури, някои от които са превърнати в библиотеки или кина, а площта на района ще се разшири до 250 000 квадратни метра.

Хакан Хиленгрен, ръководител на отдела за бизнес развитие в Atrium Ljungberg, коментира пред CNBC, че Sickla има за цел да бъде пример за устойчиво развитие. Строителният сектор произвежда 37% от световните въглеродни емисии, което го прави „с голяма разлика“ най-големият виновник за парниковите газове, според Програмата на ООН за околната среда.

„Ние наистина сме в сектор, в който можем да направим промяна, ако започнем да строим по различен начин и да управляваме сградите по-екологично“, казва Хиленгрен.

Това допринася и за целта на Atrium Ljungberg да намали емисиите от строителството до почти нула до 2030 г., което е „смело и трудно“ решение от страна на компанията, според Хиленгрен.

Проучвания показват, че сградите от масивна дървесина произвеждат много по-ниски емисии от тези, изработени от стомана или бетон. Проучване от 2024 г., проведено от учени от Службата по горите на Министерството на земеделието на САЩ, показва, че сградите от дървесина имат потенциал за глобално затопляне (мярка за емисиите), който е с поне 81% по-нисък от този на бетона, докато цифрата за стоманата е с 76% по-ниска.

Почти 70% от територията на Швеция е покрита с гори, а страната използва дървен материал в строителството от много години.

„Имаме тясна културна връзка с гората“, казва Оскар Норелиус, главен архитект в White Arkitekter, която работи с Atrium Ljungberg по проекта. „Много шведи прекарват времето си в гората, за да се отпуснат и да се занимават с различни дейности. Но гората е и много важна част от икономиката както за строителството, така и за енергетиката, за производството на целулоза и биопродукти“.

Досега обаче, посочва Хиленгрен, дървените сгради „обикновено са единични къщи тук-там“, така че създаването на цял град от дърво е нещо ново.

Норелиус проектира Sara Kulturhus, 20-етажна сграда в северната част на Швеция, изработена от дърво, която включва музейни и галерийни пространства, зала за събития, библиотека и Wood Hotel с 200 стаи. Проектът помага на хората в бранша да видят потенциала за изграждане на по-големи структури от дърво, което може да се възприема като трудно заради противопожарните правила.

„Променихме нагласата, като разбрахме, че дървото е двигател за архитектурата, а не ограничение“, казва той.

Първата част от проекта - жилищен комплекс от 80 апартамента, наречен Kvarter 7, ще бъде завършена до края на 2025 г., докато White Arkitekter работи по проектите за първата офис сграда в Сикла. Проектът има и разрешение за строеж на сгради с двойно предназначение, което означава, че жилищата могат да се превърнат в офиси в бъдеще, давайки на сградите „втори живот“, казва Норелиус, добавяйки, че за 2027 г. са планирани около 2000.

Освен устойчивостта на дървените сгради, хората изглежда като цяло обичат дървото. Посетителите на Sara Kulturhus са били забелязвани да прегръщат дървените колони, нещо, което може да се случи и в Sickla, добавя той. По думите му структурата на сградите ще бъде видима, включително тръбите и вентилационното оборудване, което означава, че може да има повече дървени колони, на които хората да „се облегнат или докоснат“.

Подобно на други европейски страни, Швеция претърпя срив на пазара на недвижими имоти, когато лихвените проценти се повишиха през 2023 г., но Хиленгрен има „усещане, че нещата започват да се променят“. Предвид транспортните връзки на Sickla – влакове и трамваи, които стигат до центъра на Стокхолм, а метрото на града ще бъде удължено до комплекса – Хиленгрен е оптимист за бъдещето.

Макар бетонната плоча да е с около 20% по-евтина от тази, изработена от дърво, той коментира, че строителството с дърво е много по-бързо от традиционните методи, което означава, че апартаментите и офисите са готови за наемане по-рано. А приятната естетика на дървото може да доведе и до финансови ползи за строителя.

„Вярваме, че това, което създаваме, е нещо, което ще бъде привлекателно – и ще получим по-високи доходи от наеми за него“, посочва още Хиленгрен.