В поредица от публикации в социалните мрежи в понеделник президентът на САЩ Доналд Тръмп сподели скрийншоти на писма, в които подробно са описани новите мита за над дузина държави, което дава възможност за допълнителни преговори преди подновения краен срок - 1 август. В писмата се посочва, че САЩ биха могли да обмислят коригиране на новите тарифни нива.

Тарифните писма, които заплашват с високи мита няколко държави, включително ключови съюзници, водят до „шок“ и „съжаление“, въпреки че засегнатите страни изразиха оптимизъм, че преговорите ще доведат до по-добри резултати.

Японският министър-председател Шигеру Ишиба заяви, че последното съобщение за митата е „наистина достойно за съжаление“, като същевременно подчерта, че ще продължи преговорите с правителството на САЩ, предава CNBC.

Япония е сред двете държави, за които се предвижда да бъдат увеличени „реципрочните“ mita, които Тръмп обяви през април. Според Белия дом от 1 август японският внос в САЩ ще бъде обложен с 25%, което е с малко повече от обявените по-рано 24%.

На среща с министри относно стратегията на Япония за митата Ишиба отбеляза, цитиран от CNBC, че администрацията на Тръмп е предложила план за продължаване на преговорите до крайния срок през август.

„В зависимост от отговора на Япония, съдържанието на писмото може да бъде преразгледано“, е казал Ишиба на срещата, часове след като Тръмп публикува копие от писмата си за митата в Truth Social.

Междувременно южнокорейските лидери обещаха да ускорят тарифните преговори с администрацията на Тръмп, за да „разрешат бързо търговската несигурност“, съобщава Yonhap News.

Тръмп обяви 20-процентна обща тарифа върху вноса от страната, която остава непроменена спрямо обявеното от него през април ниво на „реципрочен налог“.

Съобщава се също, че министърът на търговията на Южна Корея Йео Хан-Ку е поискал от САЩ да намалят митата за автомобили, стомана и други стоки за корейските компании по време на среща с колегата му от САЩ Хауърд Лътник във Вашингтон.

Тайландският министър на финансите Пичай Чунхаваджира заяви във вторник, че е „малко шокиран“ от последния размер на митата, но остава „уверен“, че те ще спаднат до нива, подобни на тези за други държави, предава Reuters.

Тайланд е изправен пред тарифа от 36% върху износа си за САЩ - една от най-строгите ставки сред 14-те държави, които Тръмп спомена в понеделник - непроменена спрямо нивото от април.

Малайзия, чиято митническа ставка се повиши до 25% от заплашените по-рано 24%, заяви, че ще продължи да си сътрудничи със САЩ за решаване на търговските въпроси.

Извън Азия президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса изрази несъгласие с 30-процентната митническа ставка в изявление, публикувано в X.

Тарфиата „не е точно представяне на наличните търговски данни“, заяви Рамафоса и добави, че 77% от американските стоки влизат в страната с нулева такса.

Южна Африка ще продължи с дипломатическите си усилия за „по-балансирани и взаимноизгодни търговски отношения със Съединените щати“, каза той.