БРИКС към „императора“ Тръмп: Ще удвоим усилията за дедоларизация
Заплахата на американския президент за 10% допълнителни мита за про-БРИКС държавите предизвика гняв сред лидерите на блока

Лидерите на срещата на върха на развиващите се страни от БРИКС остро разкритикуваха последната заплаха на американския президент Доналд Тръмп за налагане на допълнителни мита върху страните, които се присъединят към блока. Те обещаха да удвоят усилията си за отказ от американския долар.
Групата от 11 държави, в която влизат Китай, Русия и Иран, вече беше критикувала едностранните мита на Вашингтон и атаките срещу Техеран в заключителната декларация от срещата си в Рио де Жанейро, без да споменава САЩ. Публикация на Тръмп в социалните медии в неделя вечерта, в която той заплаши с 10% допълнителни мита про-БРИКС държавите, обаче предизвика допълнителен гняв.
Домакинът на срещата, президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва, обяви, цитиран от Financial Times, че е „много погрешно и много безотговорно“ от страна на Тръмп да „заплашва други страни в социалните медии“.
„Светът се е променил. Не искаме император. Ние сме суверенни държави“, категоричен беше той на пресконференция в понеделник.
Левият политик добави, че „няма връщане назад“ по отношение на намаляването на зависимостта от американската валута – друга амбиция на БРИКС – и че това ще се случи стъпка по стъпка, „докато се консолидира“.
„Светът трябва да намери начин, така че нашите търговски отношения да не минават през долара“, посочи Лула пред репортери. „Никой не е определил, че доларът е валутният стандарт“.
Той не дава подробности как ще се случи това, но централните банки на страните от БРИКС работят по проект за проучване на различни възможни международни платежни системи.
Президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса пък се обърна срещу тези, „които търсят отмъщение срещу онези, които правят добро в света“.
„Наистина е разочароващо, че когато има толкова положителна колективна проява като БРИКС, има други, които я виждат в негативна светлина и искат да накажат тези, които участват в нея“, обяви той пред обществената телевизия SABC.
Руският външен министър Сергей Лавров, заместващ президента Владимир Путин, от своя страна, коментира пред репортери, че заплахата на Тръмп за налагане на мита показва, че моделът на глобализация, който някога беше промотиран от Вашингтон, вече не работи. По думите му САЩ са „флагрантно злоупотребили“ с позицията на долара в глобалната финансова система.
Западните страни поставят под въпрос уместността и съгласуваността на БРИКС, която обединява автокрации като Китай и Русия с демокрации като Бразилия и Индия. Дългият списък от развиващи се страни, които участват в срещата на върха в Рио като асоциирани членове или наблюдатели, обаче свидетелства за нарастващото влияние на БРИКС в глобалния юг.
„Страните от БРИКС играят все по-важна роля“, казва крайнолевият президент на Боливия Луис Арсе пред руската телевизия RT в кулоарите на срещата. „Има ясна борба между стария застой на САЩ и Европа и нововъзникващия блок на страните от БРИКС“.
Макар страните от БРИКС да не са съгласни по някои важни въпроси, те са единодушни по необходимостта от реформа на глобалното управление. В изявлението на лидерите се призовава за цялостна реформа на ООН, МВФ и Световната банка, така че те да отразяват реалностите на 21-ви век, а не на следвоенния период.
Русия и Иран постигнаха дипломатически победи, като Москва успя да включи в изявлението на лидерите осъждане „в най-силни изрази на атаките срещу мостове и железопътна инфраструктура, насочени умишлено срещу цивилни граждани“ в Русия през последните седмици от страна на Украйна. Руските атаки срещу Украйна не се споменават.
Иран, който се присъедини към БРИКС миналата година, изтръгна от блока осъждане на военните удари, които е претърпял, и „сериозна загриженост“ относно „умишлените атаки срещу мирни ядрени съоръжения“, въпреки че в изявлението не се споменават САЩ или Израел.
Маркос Тройхо, бивш шеф на банката за развитие на БРИКС и критик на посоката, в която се движи групата, коментира пред Financial Times, че блокът „се губи в третия свят“. По думите му той е загубил първоначалната си цел като елитна група от титани на нововъзникващите пазари, когато е бил основан от Бразилия, Русия, Индия и Китай. Позовавайки се на заключителната декларация от 31 страници на блока, която обхваща всичко - от космическото пространство до културния империализъм и изкуствения интелект - той казва с насмешка: „Стана като Олимпиадата. Всеки спорт трябва да бъде представен“.