От пълна паника до нови рекорди: Докъде виждат розовите очила на пазарните инвеститори?
След срива през април акциите в САЩ продължиха да поскъпват и през юни S&P 500 и Nasdaq достигнаха рекордни стойности. Въпреки това някои анализатори виждат признаци на необоснован ентусиазъм
&format=webp)
Инвеститорите на фондовия пазар в САЩ, които само преди три месеца бяха изпаднали в пълна паника след „Деня на освобождението“ на президента Доналд Тръмп, навлизат в началото на седмицата с рекордни стойности на S&P 500 и Nasdaq. Това се случва дори при 90-дневна пауза на мащабните мита, която изтича в сряда.
След обявяването на налозите на 2 април акциите се сринаха рязко, като S&P 500 завърши с близо 19% под рекорда си от февруари и беше на прага на мечи пазар, преди да се върне обратно, когато Тръмп обяви паузата. Биковете явно не са гледали назад, тъй като акциите продължават възхода си, а S&P 500 и Nasdaq се върнаха на рекордна територия през юни.
Инвеститорите бяха успокоени от рамковото споразумение с Китай, което помогна за охлаждане на напрежението между Вашингтон и Пекин. И макар че са възможни изблици на напрежение между САЩ и търговските партньори, очакванията са, че паузата ще бъде удължена за страните, които още преговарят, като всичко това може да направи крайния срок 9 юли несъстоятелен.
„Настройката за акциите през втората половина на 2025 г. е доста “Goldilocks" - нито твърде топла, нито твърде хладна, а точно толкова, колкото е необходимо - тъй като инвеститорите наблюдават потенциални търговски сделки, удължаването на данъчните облекчения на САЩ от 2017 г. с приемането на мащабния законопроект за разходите на Тръмп, успокояването на геополитическото напрежение и Фед, който се подготвя за намаляване на лихвените проценти.“
Това коментира пред MarketWatch Кларк Белин, президент на Bellwether Wealth, която управлява активи на стойност 630 млн.
Републиканците в Конгреса се пребориха за фискалното законодателство на Тръмп малко след като пазарите затвориха рано в четвъртък. Това също беше определено като положително за акциите, тъй като намаляването на данъците и други мерки ще осигурят фискален попътен вятър.
Волатилните движения на доходността на американските съкровищни облигации, започнали през миналата есен, бяха свързани със страховете, че фискалната програма на Тръмп ще доведе до по-нататъшно рязко увеличаване на дефицита. Предвижда се приетият в четвъртък закон да добави 3,4 трилиона долара към дълга на американското правителство от 36,2 трилиона долара през следващите 10 години.
Доходността на съкровищните облигации се повиши в четвъртък, но това бе обусловено по-скоро от добрите новини на икономическия фронт след по-силния от очакваното доклад за заетостта през юни.
Доходността на 10-годишните облигации завърши седмицата на равнище 4,339%, което е с 5 базисни точки повече за деня, но с 46 по-малко от последния връх от 4,8%, достигнат през януари.
Оценките за дефицита не отчитат потенциалните приходи от мита, които през април са били 15,6 млрд. долара по данни на Bipartisan Policy Center, казват анализатори от Jefferies в доклад от четвъртък.
„Основният въпрос за инвеститорите в акции е дали данъчните стимули ще стимулират значително икономическия растеж и по този начин ще ограничат нарастването на държавния дълг през следващото десетилетие“, добавят те.
Акциите се повишиха в четвъртък, след като през юни новите кадри в неселскостопанския сектор са нараснали със 147 000 души повече от очакваното, а нивото на безработица се понижи от 4,2% на 4,1%.
Много икономисти се изказаха скептично към всички аспекти на доклада, но инвеститорите явно са били в добро настроение.
S&P 500 се повиши с 0,8% и затвори на рекордните 6 279,35 пункта, а Nasdaq напредна с 1% и също завърши с нов връх от 20 601,10 пункта.
Индустриалният Dow Jones Industrial Average нарасна с 0,8%, и затвори на ниво 44 828,53 пункта, което е с 0,4% по-малко от рекордното му ниво, достигнато на 4 декември.
Възможно е инвеститорите да не желаят да застанат на пътя на фондовия пазар след толкова свиреп отскок от априлското дъно.
Някои анализатори обаче все още виждат причини за предпазливост.
От една страна, консенсусът на Уолстрийт изглежда прекалено оптимистичен, когато става въпрос за перспективите за тарифите и съответно за темпа на растеж през календарната 2025 г., пише в доклад Скот Рен, глобален пазарен стратег в Wells Fargo Investment Institute.
Когато тарифите влязат в сила, икономиката със сигурност ще се забави, което ще доведе до увеличаване на безработицата и намаляване на потребителските разходи.
„Нашето усещане е, че акциите изпреварват сами себе си и в резултат на това се стремим да съкратим позициите си на пазари и сектори, които смятаме за надценени, особено акциите с малка пазарна капитализация в САЩ и секторите на промишлеността и потребителските стоки в S&P 500, които се представиха добре през последните месеци“, посочва Рен.
Инвеститорите могат да задържат тези средства или да реинвестират в сектори, които изглеждат по-благоприятни, включително технологични, финансови, енергийни, комунални и комуникационни услуги, добавя той.
Или, тъй като акциите не са евтини, те могат да предпочетат „да задържат тези фондове, за да ги реинвестират, ако се развие очакваната от нас волатилност на спад“.