Администрацията на Тръмп забрани на Харвардския университет да приема чуждестранни студенти, което е сериозна ескалация на атаките ѝ срещу едно от най-престижните американски училища от Бръшляновата лига.

В четвъртък министърът на вътрешната сигурност Кристи Ноем изпрати писмо до Харвард, в което уведомява неговата администрация, че сертификатът на университета за програмата за студенти и посетители на обменни начала е отнет, „считано от момента“. Решението идва на фона на задълбочаващите се през последните месеци репресии на президента на САЩ Доналд Тръмп срещу елитни образователни институции, които той обвинява, че насърчават „будала“ идеология и не се справят с антисемитизма.

В публикацията в X, в която е публикувано писмото ѝ, Ноем пише: „За университетите е привилегия, а не право да записват чуждестранни студенти и да се възползват от по-високите им такси за обучение, за да подпомагат многомилиардните си дарения. Нека това послужи като предупреждение за всички университети и академични институции в страната“.

Този ход ще се отрази на приема на студенти за предстоящата академична година, но, според Ноем, забраната също така означава, че почти 6800-те настоящи чуждестранни студенти на Харвард, които представляват повече от 27% от тазгодишния прием, трябва да се запишат в други университети.

Според университета този ход на администрацията е „незаконен“. От висшето учебно заведение са категорични, че оставаъ „напълно ангажирани“ да запазят способността си да приемат международни студенти.

„Работим бързо, за да предоставим насоки и подкрепа на членовете на нашата общност. Това репресивно действие заплашва да нанесе сериозни вреди на общността на Харвард и на нашата страна и подкопава академичната и изследователската ни мисия“.

Новата атака срещу Харвард идва на фона на ескалиращата конфронтация между университетите от Бръшляновата лига и администрацията на Тръмп, която намали федералното им финансиране с милиарди долари. Критиците на президента твърдят, че стъпките срещу американските университети са равносилни на репресии срещу свободата на словото и академичната свобода. Харвард съди администрацията за това, че е спряла финансирането му в размер на повече от 2 млрд. долара.

Ноем обаче обвинява Харвард, че създава „враждебна“ среда за еврейските студенти - атака, която администрацията отправя към университетите, станали арена на пропалестински протести след нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г. и последвалата офанзива на страната в Газа. По думите на министъра на вътрешната сигурност администрацията на Тръмп ще изиска всички данни за незаконна, опасна или насилствена дейност на чуждестранни студенти, включително случаи на отправени от тях заплахи или предприети срещу тях дисциплинарни мерки.

Забраната за чуждестранните студенти ще предизвика загриженост и у 1,1 млн. чужденци, записани в американски университети - от които най-голям дял са от Индия и Китай - както и у други, които се надяват да учат в САЩ. Освен това таксите на чуждестранните студенти са значителен източник на финансова подкрепа за американските университети.

Миналия месец Ноем поиска от Харвард да представи подробна документация за чуждестранните си студенти или да бъде лишен от правото да ги записва. Тогава от висшето учебно заведение заявиха, че „ще спазим закона и очакваме администрацията да направи същото“.

Уил Крийли, юридически директор на Фондацията за индивидуални права и изразяване, която в миналото е критикувала Харвард за свободата на словото, нарече действията на Ноем „репресивни и незаконни“.

„В момента, в който се появиха тези думи, те бяха отхвърлени. Малко неща са по-малко американски от това федерален бюрократ да изисква от частен университет да демонстрира идеологическата си вярност към правителството под страх от наказание”.

Фанта Ау, главен изпълнителен директор на NAFSA, асоциация на преподавателите по международно образование, пък казва: „Не съм съгласна с това. Действието на министър Ноем е безпрецедентно пресилено и е в пряко нарушение на съществуващите правителствени политики. Международните студенти не са разменна монета - те са учени, изследователи и сътрудници на нашите общности, чието присъствие укрепва висшето образование и обществото в САЩ“.