Много често най-голямата пречка пред постигането на успех и щастие е собственият страх на хората от провал, отхвърляне или несигурност, смята психологът Скот Бари Кауфман, доцент по психология в колежа „Барнард“ към Колумбийския университет.

Според него, може да преодолеете това с т.нар. процес, „освобождаване от страха“ и по този начин да станете по-устойчиви и по-успешни, като развиете способността да идентифицирате препятствията, които сами си поставяте, и да мислите обективно как да ги преодолеете, пише CNBC.

„Страхът се научава автоматично“ от миналите преживявания и травми, пише Кауфман в новата си книга Rise Above, която излезе през април.

X Dr. Scott Barry Kaufman

Избягването на нещо, което ви плаши, е нормална реакция, допълва Кауфман.

Може би се страхувате да помолите шефа си за повишение или да кандидатствате за нова работа, защото не искате да изпитате разочарование от отказа. Или може би се страхувате от провал, за да поемете риска да стартирате собствен бизнес.

Най-лесното, което може да се направи в тези ситуации, обикновено е… нищо. „Състоянието ни по подразбиране е да изпитваме чувство на безпомощност, когато сме претоварени“, обяснява психологът пред CNBC.

Kлючът към „освобождаването от страха“ се състои да преосмислите това, което ви плаши или притеснява, като възможност да научите или да опитате нещо ново и да постигнете по-голям успех, отколкото сте смятали за възможно.

„Във всеки един момент може да вземете решение за страха или за растежа. Имате по-голям контрол върху това, отколкото предполагате.“

Опитайте се да си задавате въпроси „Какво“ вместо „Защо“, препоръчва Кауфман и предлага следния пример:

„Вашият шеф ви възлага повече работа, отколкото сте очаквали, което ви кара да се чувствате претоварени и разочаровани. Можете да преминете от „Защо се чувствам така?“ към „Какво ще ме накара да се почувствам по-добре?“

Задаването на „какво“ въпроси – „От какво имам нужда точно сега, в този момент?“, води до възходяща спирала от още по-продуктивни въпроси.

Резултатът: В крайна сметка може да разговаряте с шефа за определяне на реалистични очаквания колко работа можете да свършите за определено време, така че заедно да приоритизирате задачите си.“, допълва психологът.

Въпросите „защо“ могат да ви доведат до „задънена улица“ за намиране на решения, докато „какво“ помага да се създаде дистанция и обективност, което улеснява разпознаването на вредните модели и предлагането на решения за тяхното преодоляване. Те помагат да изградите психическата сила и устойчивост, от които се нуждаете, за да преодолявате препятствия и да сте по-успешни.

„Да влезеш във всяка ситуация с любопитство и отвореност за научаване на нови неща е много по-добър начин, отколкото да водиш със страха си.“

Други експерти също препоръчват подобни стратегии за преодоляване на страховете, особено този от провал.

Най-успешните хора могат да преосмислят неуспехите си, като ги определят по-скоро като възможности за учене, вместо да попадат в капана на „фиксираната нагласа, основана на страха“, пише психологът Джени Уанг за CNBC през май 2022 г.

Неуспехът е „спирка, на която презареждате гориво и пренасочвате подхода си“, коментира Уанг и добавя:

„Неуспехът може да бъде инструмент, който да ви помогне да усъвършенствате уменията си, да разберете пречките си и да осъзнаете, че имате силата да се изправите и да продължите напред.“