Цифрово пълнолетие: ЕС се готви да въведе възрастов праг за социалните мрежи
Нов документ показва, че страните настояват за контрол в целия ЕС за защита на децата в интернет
&format=webp)
Европейският съюз ще се превърне в световен лидер в ограничаването на достъпа на децата до социалните мрежи според ново предложение, което набира скорост в Брюксел.
Планът, който се води от Гърция и вече има подкрепата на цифровите лидери Франция и Испания, предвижда ЕС да въведе нови правила за масивно ограничаване на използването на социалните мрежи от деца на фона на нарастващите опасения относно лошото въздействие от прекарването на прекалено много време онлайн.
Въпросът привлече все по-голямо внимание в целия свят, след като Австралия предприе стъпки за въвеждане на минимална възраст от 16 години за регистрация в определени социални мрежи от края на тази година.
Според документ, цитиран от POLITICO, страните искат Брюксел да отиде още по-далеч, като установи възраст за цифрово пълнолетие в целия ЕС, под която непълнолетните ще се нуждаят от родителско съгласие, за да влизат в социалните мрежи — което означава, че децата няма да имат автоматичен достъп до най-популярните приложения като TikTok, Instagram и Snapchat.
Предложението ще бъде обсъдено от министрите на цифровата икономика на ЕС на среща в началото на юни. Това става в момент, когато Дания се готви да поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС за шестмесечен мандат.
„Защитата на нашите деца в интернет ще бъде ключов приоритет за предстоящото датско председателство на ЕС“, коментира датският министър по цифровите въпроси Каролин Стаге Олсен.
Премиерът на Дания Мете Фредериксен също заяви по-рано, че подкрепя забраната на социалните мрежи за лица под 15 години. Предложението е изпратено в четвъртък до другите страни с молба за подкрепа преди срещата на Съвета, съобщава POLITICO.
Това е знак, че европейските столици не са доволни от темпото, с което регулаторните органи в Брюксел предприемат действия, и обединяват сили в нов опит да предпазят децата от прекалено дълго време пред екрана.
Защитата на непълнолетните от онлайн заплахи и рискове „изисква колективни действия на европейско равнище“, се посочва в предложението.
Мярката е резултат от едногодишни усилия на френския президент Еманюел Макрон.
„Трябва да си върнем контрола над живота на нашите деца и тийнейджъри в Европа и да наложим цифрово пълнолетие на 15 години, а не по-рано“, заяви той през април 2024 г., като въведе термина „цифрово пълнолетие“ за юридическо определение на възрастта, под която на децата трябва да се забранят определени онлайн дейности.
Европейската комисия вече работи по някои мерки, които се фокусират върху съществуващите регламенти, като Закона за цифровите услуги, който определя правилата за онлайн платформите.
Но предложението предвижда ЕС да надгради това – с задължителна, вградена проверка на възрастта и родителски контрол на устройствата, както и „европейски норми“ за минимизиране на убедителните архитектури. Те включват функции като автоматично възпроизвеждане, персонализация и изскачащи прозорци, които са предназначени да повишат привлекателността на приложенията и да задържат потребителите онлайн по-дълго.
В документа се предлага проверката на възрастта да се извършва на ниво устройства, което вероятно ще бъде отхвърлено от компании като Apple и Google.
Платформите, начело с Meta, лобират за решения на ниво устройства или магазини за приложения, докато доставчиците на операционни системи твърдят, че решенията трябва да бъдат на ниво устройства – несъгласие, което означава, че според поддръжниците на регламентацията може да отнеме години, преди да се предприемат значими действия от индустрията.
Франция вече прие мерки за блокиране на достъпа до социалните мрежи за деца под 15 години през 2023 г., въпреки че те все още не са напълно приложени.
Младшият министър по цифровите въпроси на Макрон, Клара Шапаз, води кампания за привличане на други страни към действие в целия ЕС през последните месеци.
Гърците, които са инициатори на предложението, водят подобна кампания, въпреки че според премиера Кириакос Мицотакис пълната забрана не е ефективна. Вместо това те искат да се фокусират върху проверката на възрастта и да изискват от платформите да проектират услугите си с оглед на непълнолетните, като избягват пристрастяващи функции. В резултат на това много от предложенията в предложението остават общи по характер.